Rok 2021 skončí rekordem pro AMD v počtu prodaných CPU i GPU. Rok 2022 bude ale ještě lepší!
Pokud si někdo myslí, že AMD už ukázalo to nejlepší co umí, tak lidé z AMD nahlas říkají, že jsme vlastně ještě nic neviděli :). To nejlepší údajně teprve přijde. AMD má hodně důvodů ke spokojenosti s rokem 2021 a hlavně s produkty na bázi generací ZEN 3 a RDNA 2, jež překonaly všechna očekávání a plány. Ve všech ohledech skončí rok 2021 absolutním rekordem z hlediska počtu prodaných procesorů a grafik AMD všeho druhu. A to ne o málo, ale o rovnou desítky a desítky % i ve srovnání s už tak velmi úspěšným rokem 2020.
- Comeback odepisované firmy jménem AMD
nemá historicky srovnání
Bavíme se o neuvěřitelném 65% meziročním růstu! AMD v tomto ohledu rozdrtila absolutně všechny technologické firmy vyrábějící čipy v roce 2021. Roste výrazně rychleji, než je průměr, který činí cca 28% v prvních pětadvacítce výrobcích čipů! Většina firem přitom vykazuje něco kolem 10 – 35%, což odpovídá tedy víceméně růstu dodávek čipů a celého odvětví. AMD ovšem rovnou dvojnásobně překonává tempo celého trhu, což jednoznačně dokazuje, že je růst AMD hnán kvalitou jeho produktů a zájmem o ně. Takhle vypadá historicky nevídaný comeback firmy, o které jen před několika málo lety mnozí prohlašovali, že se nedožije roku 2020.
Jak dobře si AMD vede dokazuje i srovnání s ročním růstem Intelu. Ten nemá prakticky žádný skutečně zajímavý produkt. Nedokáže AMD konkurovat výkonem ani efektivitou v žádné zásadní oblasti. A jeho obrovské prodeje a zisky jsou dány čistě tím, že na trhu za něj není alternativa/náhrada, protože AMD prostě nedokáže obhospodařit ¾ množství CPU, které PC trh potřebuje. Intel se tak nemusí ani trochu snažit a prodá i výrazně horší produkty za stejné či horší ceny než AMD. Ale realitu jeho produktů, které by neprodal v normálním světě s fungující konkurencí, nedokáže schovat. Roční růst Intelu v roce 2021 proti roku 2020 je „mínus 1%“ a skončil v pořadí až na 24. místě! Ouch ….
– historické rekordy počtu jeho GPU i CPU padly
Firma však mohla dosáhnout mnohem lepšího výsledku, pokud by měla další výrobní kapacity. Ale není to chyba nikoho v AMD, že si je nezajistili. Absolutně nikdo nemohl předpokládat současnou světovou situaci, ani současnou totální produktovou nekonkurenceschopnost dříve bezkonkurenčního Intelu před těmi několika lety, když se ty stávající kapacity objednávaly. Konkrétně zhruba v roce 2018, kdy AMD závazně objednalo kapacity výroby pro produkty na rok 2021. Na přelomu 2020/2021, když najednou zjistíte že nutně potřebujete více, tak už s kapacitami výroby obvykle nic uděláte. Co máte, to máte. TSMC však AMD vyšlo nečekaně výrazně vstříc a dalo mu všechny neplánovaně uvolněné kapacity, které původně měly být využívány čínskými výrobci, což bylo politicky zakázáno. Tím se AMD letos dostalo na druhé místo hned za Apple z hlediska velikosti produkce a významnosti u TSMC a obsadilo drtivou většinu 7nm linek. AMD se tak neplánovaně dostalo zhruba k 20% navýšení svých kapacit výroby v roce 2021, se kterými původně vůbec nepočítalo a nemělo je objednané. Ani to ale prostě v současné šílené světové situaci nestačilo.
Jak dnes bohužel víme, zájem o konzole, grafiky a všechno je tak velký, že zkrátka kapacit stále není dost. I tak si AMD může gratulovat k obřím dodávkám pro Microsoft a SONY, kdy nová generace konzolí trhá rekordy prodejnosti, a i rok po svém uvedení je stále beznadějně vyprodaná a zájem zdaleka neopadá. Čipy pro procesory RYZEN a grafiky Radeon RX 6000, které AMD pro současné PlayStation a Xbox dodává, jsou navíc docela velké kusy moderního 7nm křemíku, takže zabírají obrovské kapacity ve výrobě TSMC. Současně s tím AMD zvládlo v roce 2021 i obsazení historicky největšího podílu na procesorovém trhu, k čemuž by mělo v průběhu Q4 2021 definitivně dojít. Už v Q3 2021 AMD dosáhlo na 24,6% celkového podílu na trhu s x86 procesory, což je jen několik desetin za absolutním historickým rekordem firmy, který byl 25,3% v roce 2006.
Kromě více než zdvojnásobení podílu na pro AMD nejdůležitějším serverovém trhu, kde zcela jistě už překonalo 10% hranici, má AMD rekordní podíl na mobilním trhu, kde se poprvé v historii dostalo na 22%. A mobilní trh je z hlediska prodejů PC nejdůležitější, protože mobilní PC tvoří dnes kolem 70% prodejů počítačů. V desktopu, který dnes tvoří jen kolem 25% prodejů PC, se růst podílu AMD zastavil, protože AMD muselo obětovat hlavně produkci levnějších desktopových čipů ve prospěch produkce těch serverových a mobilních. Současně se AMD daří na GPU poli, i když to na první pohled podílově zdánlivě není vidět. AMD má nyní jen kolem 21% podílu v desktopových GPU a 17% celkových neintegrovaných grafik (desktop, mobilní PC apod.) proti NVIDIA. Ovšem ze statistik jsou vyjmuty desítky milionů výkonných velkých GPU, které AMD vyrábí pro Xbox a PlayStation.
Z nějakého důvodu se tam prostě nepočítají, ačkoliv jsou to jedny z mála počítačových GPU v roce 2021, které skutečně směřují ve 100% k hráčům a jsou na hry používány. S nimi by AMD mělo výrazně více %. Bohužel klasické PC grafiky AMD trochu obětovalo, ve prospěch výroby ostatních nutných produktů, které jsou prioritní. Ale ne v takové míře, jak si mnozí myslí. Trh s PC grafikami totiž meziročně narost o více jak 25%. Podíl AMD se ovšem pohnul jen o 2% níže, z čehož jasně vyplývá, že AMD muselo na trh dodat historicky největší množství Radeon GPU, aby si ten podíl vůbec udrželo. RDNA 2 (RX 6000) je už dávno nejúspěšnější a nejprodávanější Radeon grafická generace v historii AMD. Speciálně výkonného NAVI 21 se prodalo několika-násobek počtů předchozích generací. Není tedy divu, že AMD je více než spokojeno, protože vyrobilo a dodalo podstatně více GPU, než mělo vůbec v plánu. A to o desítky % více.
Pokud by byla situace na trhu s poptávkou normální, odpovídal by tomu i růst podílu AMD, kdy bychom se za normálního stavu věcí nejspíše bavili o 40% vs 60% a ostré konkurenci s tomu odpovídajícím cenovým soubojem. S tím AMD ve své strategii pro Radeon RX 6000 počítala. Bohužel pro nás zákazníky se na scéně objevila digitální těžba a všechno šlo do *****. U AMD tak jediné, co lidi uvnitř firmy mrzí, že nedokázali podílově zužitkovat významný fakt, že poprvé za mnoho let mají v mnoha směrech lepší grafické karty než NVIDIA. Jenže na rozdíl od ní mají současně i řadu dalších produktů a musí tedy dělit kapacity mezi ně, což NVIDIA s podobnými objemy kapacit nemusí a vše vrhá jen na GPU.
Všemu také odpovídá cena akcií. Letis se dostaly už i na více než 160 dolarů, aktuálně jsou kolem 145. Před rokem se pohybovaly na maximálně 90 dolarech a to v roce 2018 byly na pouhých 10 dolarech. Takže pokud jste stejně jako já neinvestovali, můžete mlátit hlavou do stolu :). Historicky největší akciová příležitost za posledních několik let.
- Rok 2022 prý bude ještě výrazně lepší …
Vzhledem k neřešitelným kapacitním omezením i tak výrazně větší výroby, AMD nedokázalo uvést na trh v roce 2021 některé produkty, které mělo původně v plánu, nebo jich nedokázalo uvést potřebná množství. Řeč je speciálně o dalších variantách RYZEN 5000 procesorů, hlavně novou sérii levnějších modelů, kde AMD obvykle má velký prodejní úspěch a tomu odpovídající významný tržní podíl, jež tak v roce 2021 obětovalo. Těch pár cenově dostupnějších 7nm čipů tak zůstalo jen pro OEM partnery, na běžný trh se vůbec nedostaly. AMD jich prostě není dnes schopno vyrobit dost a nemá smysl se soustředit na výrobu procesorů v cenách do 200 dolarů, když vzhledem k rekordní poptávce nemá dost ani těch CPU a GPU v cenových hladinách až několik tisíc dolarů.
AMD si je ale vědomo situace, současně však ví, že nemůže polevit ve vývoji a tempu uvádění nových generací. A tak v roce 2022 se chystá nejen na zcela nové generace procesorů a grafik, ale také doplnění stávajících modelových řad s využitím nových výrobních kapacit. Jak už víte, AMD se chystá začátkem ledna, tedy již za 2 týdny, představit zbrusu novou generaci svých nejdůležitějších procesorových produktů. Primárně novou 6nm generaci mobilní platformy. Tu doplní vylepšené ZEN3D desktopové a serverové procesory pro stávající platformy. AMD také konečně oznámí uvedení ThreadRipper 5000 high endové série procesorů pro stávající TRX40/TRX80. Na poli GPU se dočkáme uvedení NAVI 24, tedy cenově dostupných grafik RX 6500/6400 pro mobilní i desktopové PC. To jsou tedy produkty pro nejbližší týdny a měsíce. Ovšem druhá polovina roku 2022 bude už úplně o něčem jiném …
Zástupci AMD ale aktuálně prozradili, že na CES 2020 ukáží i pár novinek z chystaných nových generací. Tedy zásadní 5nm ZEN 4 procesorové generace, která jako první dorazí na desktop s novou AM5 platformou a posléze jako EPYC do serverů. Tyto novinky chce AMD skutečně ukázat na CES, aby nebylo sebemenších pochyb o tom, že hodlá pořádně šlápnout na plyn a novinek Intelu či NVIDIA se v nejmenším neobává. Posun výkonu, který má 5nm ZEN 4 nabídnout proti 7nm ZEN 3, se počítá v mnoha desítkách %. A nejinak tomu bude i v případě 5nm RDNA 3, kde se AMD bude snažit nabídnout historicky největší generační skok v případě high endu a zbořit všechny výkonnostní tabulky a grafy.
V zákulisí se AMD tváří hodně sebevědomě, očekává další rekordní růst své firmy i výkonů svých produktů a jasně dává najevo, že současné produkty zdaleka neukazují, co skutečně nyní AMD dokáže. Sranda je, že zatímco ZEN 4 a RDNA 3 architektury pro novou generaci 5nm procesorů a grafik jsou už zcela hotové a jen se dodělávají finální verze produktů s nimi, tak aby některé již v první polovině roku šly do ostré výroby, AMD se primárně soustředí na dodělání architektur ZEN 5 a RDNA 4, které mají posunout věci ještě mnohem dále. A nijak se tím netají. Takže pokud někdo pochybuje o tom, že tempo které AMD nasadilo udrží, mohu mu s jistotou říci, že nejen že tempo vývoje a zlepšování vlastností jeho produktů udrží, chce ještě přidat. A vše nasvědčuje tomu, že se to podaří. Na chystané inovační ZEN 5 a RDNA 4 se navíc nemůžeme koukat jen optikou zkušeností se současnými produkty a jejich konstrukcí, protože nás čekají opravdu zajímavé obrovské konstrukční a technologické inovace na poli CPU i GPU. Samozřejmě určitě přejeme AMD, aby dále rostlo, protože stále zdaleka není velikostně v pozici skutečné konkurence vůči obřímu Intelu a NVIDIA, kterým oběma však neuvěřitelně zdatně produktově konkuruje, i když má na vše stále méně peněz a prostoru než má třeba jen NVIDIA na svá GPU. Bohužel tak skutečné konkurenční prostředí v oblasti počítačových CPU a GPU stále nemáme, ale i tak jsou nyní věci lepší, než byly mezi lety 2010 – 2020. Takže musíme být rádi i za to :).
Následující roky budou zajímavé nejen ze strany AMD, ale i Intelu, který ví že musí přidat, a také NVIDIA, která po letech bez produktové skutečné konkurence v grafikách najednou dostává konkurenty hned dva. Situaci však nepochybně bude nevyzpytatelně komplikovat nová realita výroby všeho, ekonomické přesuny a otřesy, geopolitické třenice atd. Extrémně zajímavé novinky, posuny a technologická vylepšení určitě dorazí, ovšem za jakých podmínek a hlavně cen? To je samozřejmě otázkou … i tak si myslím, že v první polovině 2023 si běžně budeme moci stavět PC s 2x vyšším procesorovým a 2,5x vyšším grafickým výkonem, než máme dnes :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|