5nm ZEN 4 míří do ostré výroby, která začne tento měsíc. A to RYZEN i EPYC procesory.
Společnost Intel přestala výkonem existovat ve světě výkonných CPU řešení, a to už před několika lety. Samozřejmě na trhu to tak stále nevypadá, Intel stále prodává obrovské množství XEON řešení. A dokonce jich prodává více než AMD. Ovšem v žádném ohledu není současná nabídka Intelu konkurenceschopná jinak než tím, že je prostě dostupný ve velkých počtech. Zejména v oblasti výkonu a efektivity má AMD už nejméně dvougenerační náskok. Intel doufal, že by to trochu stáhl s novým SAPPHIRE RAPIDS už loni, ale to neustále odkládá a nedorazí na trh dříve jak ke konci tohoto roku, a jen horko těžko dokáže porážet současné 2 roky staré ZEN 3 procesory. Naděje a sny Intelu na návrat ke konkurenceschopnosti v high endu jsou pohřbívány v těchto dnech. Podle spolehlivých zákulisních informací tento měsíc AMD odstartuje ostrou hromadnou výrobu nových 5nm ZEN 4 čipů a tedy i prvních procesorů s nimi.
Těmi budou jak desktopové RYZEN 7000 procesory pro novou AM5 platformu (LGA 1718), tak pro AMD důležitější serverové EPYC a pracovní ThreadRipper modely pro zbrusu novou SP5 (LGA 6096) platformu. Jak už od nás určitě víte, ZEN 4 bude velkým posunem v mnoha ohledech, ale na mainstreamovém desktopu (AM5) se údajně v tuto chvíli nepočítá s nárůstem jader/vláken. Takže nový RYZEN 9 7950X by měl mít opět 16jader/32vláken jako současný 5950X. Nicméně i tak bude zhruba o 40% výkonnější ;).
V případě serverových procesorů EPYC a následně od nich odvozených pracovních RYZEN ThreadRipper, k navýšení počtu jader/vláken v této generaci dojde. A to tak, že výrazně. Nejprve letos se ZEN 4 se dočkáme 96 jádrového modelu, v průběhu příštího roku pak s vylepšenou ZEN 4C architekturou vzroste počet jader rovnou až na 128 (dvojnásobek proti současnosti) v rámci jediného procesoru. A protože výroba ZEN 4 čipů (stejné pro RYZEN i EPYC) již startuje, samozřejmě má AMD hotové i procesory na které budou osazovány. A takhle vypadá nový EPYC/ThreadRipper procesor AMD se 96jádry a 192vlákny:
Vidíte tedy hned dvanáct 5nm ZEN 4 čipů, každý s 8jádry/16vlákny a plochou jen 72mm2. Uprostřed je pravděpodobně 7nm I/O s velikostí 397mm2, ale to zdaleka není tak složitým čipem, takže ta velikost nevadí. Samozřejmě aby se to všechno vešlo, bylo nutné zvětšit fyzicky celý procesor, takže proti stávajícím ZEN 3 modelům a SP4 (LGA 4094) je novinka o více jak třetinu větší. Nová patice SP5 alias LGA 6096, má o poznání více pinů, kdy jedním z hlavních důvodů je především nově rovnou 12kanálový DDR5 řadič proti současným „pouze“ 8kanálům u SP4 (navíc DDR4). Počet PCIe linek zůstane na 128, ovšem u nové generace jsou to všechno PCIe 5.0, tedy 2x rychlejší a propustnější než těch 128 stávajících PCIe 4.0.
Nové až 96 jádrové procesory RYZEN ThreadRipper/EPYC budou mít až 400W TDP, ale nárůst výkonu a efektivity vůči současné generaci bude ohromný. V současné době je tak Intel naprosto bez šance tomu výkonově nebo efektivitou konkurovat. Nemá nic, co by v dohledné době mohl na trh uvést a mít alespoň šanci tomu po stránce výkonu a efektivity stačit. AMD má několikanásobně lepší efektivitu i celkovou denzitu než stávající i chystaná Intel řešení.
Problémem jsou kapacity výroby, kdy jediným důvodem proč Intel vůbec dnes něco prodává je prostě fakt, že AMD nemá kde vyrobit takové množství procesorů, které trh potřebuje a vzít tedy opravdu velký podíl Intelu. Na to si stěžují hlavně výrobci pracovních stanic a high end PC, kdy nedostatek RYZEN ThreadRipper procesorů je opravdu zásadní a výrobci jsou nuceni nabízet zákazníkům Intel řešení, ačkoliv je za stejnou i vyšší cenu nepoměrně horší. Zkrátka připomínka, že po stránce produktů máme na trhu sice konkurenci, ale po stránce reálné situace na trhu a ve výrobě žádná konkurence na procesorovém trhu není a v dohledné době asi nebude. AMD by potřebovalo další 2 spíše 3 továrny navíc, aby dokázalo současnou výhodu počtu CPU Intelu vyrovnat a to se vzhledem k současné situaci v dohledné době nevyřeší …
Nicméně to samozřejmě neznamená, že by AMD mělo rezignovat a přestat se snažit. Právě naopak. Každopádně mohu potvrdit z vícero zdrojů, že ZEN 4 je skutečně po všech hlavních stránkách hotovo a míří do ostré produkce právě tento měsíc. Ladí se už jen základní desky. Pokud jde o uvedení na trh a do obchodů, tak pokud by AMD chtělo, mohlo by alespoň nejdražší modely RYZEN 9 a RYZEN 7 poslat s prvními AM5 (X670) deskami na trh na přelomu července/srpna (07/08 – 2022). To je časově zvládnutelné. Pokud si dá na čas a bude se snažit o dobrou dostupnost nových procesorů v širší nabídce modelů (tedy RYZEN 9, 7 i 5), tak uvedení RYZEN 7000 s AM5 proběhne nejdříve na přelomu září/říjen (09/10 – 2022). Jak do toho promluví aktuální světová situace je také otázkou, koronavirové uzavírky v Číně, Ruská agrese, potíže v dopravě apod. to vše se negativně projeví a projevuje ve všech ohledech u současných i budoucích produktů a žádný výrobce vůči tomu není imunní. V případě EPYC ZEN 4 se očekává uvedení a dostupnost těchto procesorů pro vybrané zákazníky v průběhu Q4 2022 a nové ThreadRipper 7000WX/7000X procesory pak dorazí nejdříve v průběhu Q1 2023.
Jinak co jsem už slyšel, tak ZEN 4 je něco jako ZEN 3 na steroidech :). Robustnější prvky, velký posun na poli IPC, díky 5nm výrobě velký posun na poli taktů a díky nativnímu DDR5 řadiči (DDR4 vůbec nepodporuje) i velký posun ve výkonu paměťového subsystému. 25% běžný posun IPC ve srovnání se ZEN 4 a reálně zhruba až 40% běžný posun výkonu u procesorů se stejným počtem jader jako současné ZEN 3 modely. Nicméně to bude prý slabý odvar proti tomu, co AMD chystá s nadcházející ZEN 5, což má být naprosté přepracovaní ZEN architektury prakticky ve všech ohledech, včetně přeuspořádání a navýšení počtu jader atd. Používat by měly také 4nm nebo dokonce 3nm výrobu a uvedení se očekává někdy kolem Q1 2024. AMD v tuto chvíli také počítá s kompatibilitou ZEN 5 procesorů s letos uváděnými AM5/SP5 platformami. Takže bude veselo …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|