Výkonný desktop v dohledné době od AMD neočekávejte, zatím s ním ale nekončí.
Společnost AMD právě dnes prezentuje dvou strategii a plány do let následujících. Celá prezentace byla hodně očekávána, protože je to poprvé, co AMD zcela jasně nastíní své plány pod novým vedením nedávno jmenovaného Roryho Reada, který ve firmě udělal značné změny.
Jak už jsem vás, ale před několika týdny informovali, nečekejte vlastně nic převratného. AMD samozřejmě nemůže ze dne na den změnit zaměření, takže proklamovaný ARM SOC od AMD nebo úplný ústup z desktopu a výkonných grafik se samozřejmě nekoná. Minimálně ne v dohledných 2 letech. A dokonce ani s tím výkonným desktopem, se kterým sice AMD pro nejbližší dobu nepočítá, to zdaleka není definitivní.
- APU procesory – největší trumf a úspěch AMD
Už před mnoha lety ještě původní vedení AMD dobře vědělo, že budoucnost procesorů leží v APU čipu, tedy procesorů, který má CPU i GPU část. AMD však nemělo grafické karty, tento problém vyřešilo tím, že před lety pořídilo společnost ATI. Jak se v dalších letech ukázalo, strategicky brilantní a skutečně velmi přínosné spojení po stránce technologií zafungovalo znamenitě. Po stránce finanční a hladkosti přechodu ATI pod AMD to ale bylo výrazně horší a společnost AMD to i vlivem méně zvládnutých procesorů na dlouho a výrazně poznamenalo. Jak dnes už víme, všechno zlé bylo pro něco dobré, AMD se rozdělilo na výrobní a nevýrobní část, protože samo o sobě prostě nemělo sílu a prostředky drahou výrobu vyvíjet a hlavně budovat. Dnes tedy AMD stojí jako samostatná nevýrobní část, byť má samozřejmě úzké vazby na GlobalFouries, které vlastní výrobní kapacity AMD a buduje nové.
AMD je ale dnes pouze vývojář architektur a čipů a to jak procesorových, tak grafických. Jedno bez druhého dnes už není možné a AMD na svých APU procesorech jednoznačně demonstruje, že tato strategie byla funkční. Mimochodem AMD už nebude používat značku a jméno FUSION. Nutno říci, že APU procesory jsou největší úspěch AMD na poli CPU od uvedení A64, možná dokonce ještě větší. Po letech kdy třeba na mobilním trhu hodně ztrácelo, má dnes téměř 20% podíl. APU procesory AMD totiž těží hlavně z vynikající grafické části, která nemá žádnou konkurenci a Intel se schopnostem a výkonu integrovaných GPU AMD ani neblíží. Procesorově je samozřejmě Intel stále lepší.
- Zaměření AMD v následujících letech
Vedení AMD podrobně informuje o tom, na jaké trhu a jaké oblasti se v dohledné době zaměří.
- 1, APU procesory a Mobilní platforma
Hlavním zájmem AMD jsou a budou procesory a to konkrétně APU procesory. Pozornost přesouvá zejména na mobilní segment a Embedded, kde se uplatní levná APU řešení. AMD chce také již letos představit SoC APU řešení.
Na mobilním trhu se bude už letos věnovat i ultrabookům. Hlavní platforma pro rok 2012 jsou procesory TRINITY, s architekturou PileDriver (vylepšený Bulldozer). Ty již brzy zamíří do ostré výroby a na trhu se s nimi počítá v květnu 2012. AMD tvrdí, že Trinity je o 25% výkonnější než stávající LANO, přitom je úspornější a tedy i vhodné pro Ultrabooky. AMD se také s APU řešeními hodlá zaměřit na méně rozvinuté trhy.
Možná jste někdo měl obavu z toho, že by AMD přestalo s novým vedením dělat výkonné desktopové grafické karty. V tomto ohledu tedy přichází dobrá zpráva, grafické karty výkonná GPU i méně výkonná GPU, stejně jako ta Integrovaná, jsou jednou z klíčových oblastí, kde se AMD hodlá hodně angažovat i nadále. AMD také naznačilo, že se mu jako dodavateli grafických řešení opravdu zadařilo v nové generaci herních konzolí a tak pro následující rok se nic nemění a můžeme se těšit na podporu AMD herním vývojářům, a nové generace grafik každý rok.
- 3, Serverová řešení a cloud
AMD rozhodně také necouvá ze segmentu výkonných CPU. Jakkoliv se někomu mohou zdát Bulldozer FX procesory nepovedené, faktem je, že byly určené primárně na servery a zde si vedou velmi dobře. Dokonce sbírají ocenění a po dlouhé době AMD i v tomto segmentu podílem posílilo. Na servery se AMD hodlá zaměřit i nadále, takže s vývojem Výkonných řešení s ohledem na přijatelnou cenu rozhodně nekončí.
V tomto ohledu se sluší zmínit i plány a příprava AMD na nástup CLOUD řešení, zde by se opět měly uplatnit výkonná GPU a tedy profesionální grafiky.
- 4, Desktop – žádná konkurence pro Core i7
Bohužel až na úplném okraji zájmu zůstává a už zůstane i desktop. V dohledných minimálně 2 letech AMD potvrdilo, že v High-endu jeho čipy neuvidíme. To znamená jediné – žádná konkurence pro jakékoliv Intel Core i7 procesory (tedy 250 dolarů +). Na desktop ale AMD rozhodně nezanevře a hodlá dál nabízet slušný výkon za slušnou cenu. Letos nás čekají procesory s architekturou PileDriver, které by měly dorazit někdy ke konci Q3 2012.
Co bude dál, je zatím otázka, zda AMD bude dělat ještě i nějaké procesory bez grafiky, nebo už jen APU čipy. Vzhledem k tomu, že Intel dělá v segmentu, kam AMD zasahuje už jen procesory s grafikou, nelze vyloučit, že FX procesory Bulldozer a Piledriver pro AM3+ jsou poslední AMD desktopové CPU bez grafiky. Rok 2013 bude ale určitě definitivně posledním rokem platformy AM3+.
AMD tedy nehodlá soupeřit s Intelem na poli maximálního výkonu, ale tradičně se bude snažit o celkově výborný poměr cena-výkon celého celku, jako platformy. Šéf AMD se ale nechal slyšet, že není vyloučeno, že se AMD k desktopovému Highendu vrátí, pokud mu to finance a jeho produkty dovolí.
Nová strategie AMD vlastně nic zásadního nemění, jen potvrzuje stávající směr. Nutno dodat, že Rory Read zatím vypadá, že ví, co dělá a AMD má rozhodně hodně šancí uspět. Stále má však zásadní problém s výrobou, kdy i když má povedené produkty, třeba i lepší než má konkurence (ať už některé APU procesory ve srovnání s Intelem nebo grafiky ve srovnání s NVIDIA), celé to ztroskotá na výrobních kapacitách. I v tomto ohledu by ale mělo být s rozjezdem dalších kapacit u GlobalFoundries prý o něco veseleji, i když pořád to nebude samozřejmě zdaleka srovnatelné s výrobními kapacitami Intelu. I nadále je pak strategií AMD zejména dobrý poměr cena-výkon. Samozřejmě to, že AMD nebude konkurovat Core i7 procesorům Intelu je nám líto, ale lze to pochopit. Nejedná se o možnostmi a finančně srovnatelné společnosti, které by skutečně mohli být konkurenty a působit všude stejně. Na to je Intel příliš velký a AMD příliš malé.
Zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|