Společnost AMD dosáhla v roce 2010 po restrukturalizaci normálního provozního stavu i zisku.
AMD zdá se úspěšně překonalo posledních několik let, kdy po odkoupení společnosti ATI v roce 2006, se díky několika vlivům, dostala do problémů.
- Pohled do historiských souvislostí ...
AMD zaplatilo za ATI opravdu hodně, bezmála 5,5 miliardy dolarů, což byla téměř hodnota vlastní společnosti AMD. Bohužel se poté zjistilo, že bude zapotřebí dalších výdajů, ačkoliv později vyšlo najevo, že skutečná hodnota ATI byla tak poloviční. Jenže krátce po nákupu ATI, což byla dlouhodobá strategie, jež se ukázala jako klíčová a velmi úspěšná, se AMD nepodařila nová mezigenerace 65nm procesorů Phenom.
AMD se totiž snažilo vytvořit první nativní 4jádrový čip a úkol to byl veliký a bohužel se jej AMD nepodařil splnit v termínu. První Phenom měl nakonec rok zpoždění a ještě dorazil ve stavu nehotovém, AMD navíc podcenilo marketing a nechalo hloupě zveličovat problém s TLB chybou. Konkurence mezitím vesele prodávala sice nenativní, ale čtyřjádrové CPU, nemluvě o těch dvoujádrových, které AMD upozadilo ve prospěch toho čtyřjádrového. Výsledkem bylo nakonec oslabení AMD na mobilním trhu, kde se o zlom pokusilo až v druhé polovině roku 2010 a hlavně počátkem roku letošního. Na desktopu se AMD tradičně daří držet slušný podíl, ale bohužel Desktop hraje stále menší roli. AMD tedy souhrou dvou výše uvedených skutečností, se dostalo do nezáviděníhodné situace. Výsledkem byl plán zásadní restrukturalizace.
AMD se před 2 lety rozdělilo na výrobní a nevýrobní část. Ta nevýrobní se nadále soustředí na vývoj grafických i procesorových čipů, stejně jako čipsetů a celých platforem. K tomu dělá základní softwarový servis, jako ovladače a vývojářské nástroje. Výrobní část AMD byla převedena (odprodána) arabské investiční společnosti ATIC, která pod hlavičkou nově vzniklé GlobalFoundries založila novou výrobní společnost. V té má AMD stále ještě částeční podíl a hlavně je stále skrze ATIC spojena se svými výrobními kapacitami, protože ATIC vlastní necelých 20% společnosti AMD samotné. Globalfoundries má na starosti zajištění výroby, výstavbu nových vývojových center a výrobních center. Do roku 2009 masivně investuje, odkoupilo už několik menších výrobních společností a staví a rozšiřuje výrobní kapacity zejména je připravuje na 32/28nm výrobu. Rozdělí zdá se AMD opravdu pomohlo, protože si lze jen těžko překvapit, že by AMD samo mohlo nutné investice do rozšíření a modernizaci výroby provést. Dnes už to nemusí řešit. Restrukturalizace je kompletně dokončena a AMD má zdá se klid na práci – tedy vývoj čipů a technologií spojených s CPU a GPU všeho druhu.
Překvapivě ale AMD před pár dny zažilo překvapující výměnu na postu šéfa společnosti. Kdy k velkému překvapení byl odvolán právě šéf, který AMD provedl celým tímto složitým obdobím a nic nenasvědčuje tomu, že neúspěšně. Navíc vedení AMD, které šéfa odvolalo, nemá vybráno nástupce. Dnes už můžeme bezpečně říci, že dnes už bývalý šéf AMD rozhodně nebyl odvolán kvůli nesplněným finančním cílům. AMD totiž vykázalo ve standardní situaci nejen slušně ziskový celý Q4 2010, ale i celý rok. Cíle se tedy podařilo naplnit a to dokonce nad očekávání AMD i finančních analytiků.
Pro AMD sice skončil ziskově už Q4 2009, tehdy to ale bylo zídky 1,25 miliardám dolarů od společnosti Intel, které zaplatil AMD za urovnání stavů a za novou Crosslicenční dohodu. V letošním roce už se ale AMD na podobnou finanční injekci spoléhat nemohlo. AMD se také postupně snížili platby jako podíl na činnosti Globalfoundries, takže poslední kvartál roku 2010 byl konečně po dlouhé době standardním normálním kvartálem bez nějakých výjimečných vydání, či příjmů. A AMD v něm dosáhlo na hrubý příjem 1,65 miliardy dolarů a čistý zisk činil velmi slušných 375 milionů dolarů a to při hrubé marži 45%.
Celkově pak pro AMD skončil i rok 2010 velmi slušně. V roce 2009 sice také dosáhla zisku 304 milionů, ale to jen díky tomu narovnání s Intelem, ve skutečnosti AMD v roce 2009 hospodařilo s provozní ztrátou téměř 1 miliardy dolarů. V roce 2008 to ale bylo 3,1 miliardy, kde se na tom výrazně podílel problém, které jsem popsal na začátku článku, tedy odpisy za ATI. Rok 2010 už byl rokem standardním a AMD se vrátila do černých čísel (v účetnictví znamená černé dobré, červené špatné). Celkem v roce 2010 utržila 6,49 miliardy dolarů, což je více než o miliardy více než před rokem. Čistý zisk už bez vlivu nějakých náhrad, byl 471 milionů dolarů. Hrubá marže se také proti předchozím dvěma letům zvedla ze 40(42)% na 46%.
Pokud vás zajímají zisky dvou hlavních divizí, tedy procesorové a grafické, tak v Q4 2010 to bylo 1219 milionů dolarů příjmů z toho 91 milionů dolarů zisku z CPU divize. GPU sekce, která AMD udělal v roce 2010 velkou radost, vysoce nad očekávání, dosáhla v Q4 na příjmy 424 milionů dolarů a z toho 68 milionů čistého zisku. Pokud to budete chtít někteří srovnávat s NVIDIA, tak byste museli zjistit příjmy jen GPU divize NVIDIA, protože celá NVIDIA zdaleka nejsou jen GPU čipy, ale i celá řada technologií a věcí okolo, které se tam nepočítají. Celá NV měla v Q3 2010 (NV má kvartál o měsíc posunutý, takže Q4 pro ni ještě neskončil) příjmy 844 milionů dolarů a 85 milionů zisku.
Samozřejmě ani AMD, ani NV, které jsou velikostně vyrovnané společnosti, se nemohou v žádném ohledu měřit s Intelem. Ten v Q4 2010 dosáhl na 11,5 miliardy dolarů příjmů a 3,4 miliardy dolarů zisku a za celý rok 2010 pak Intel utržil 43,6 miliardy a z toho 11,7 miliardy zisků. Jeho hrubá marže je navíc pohádkových 68%! Mluvit tedy o AMD, či NV jako o konkurenci Intelu? No maximálně některými produkty konkurovat mohou, ale celkově, kdyby tu nebyly antimonopolní zákony, Intel by si AMD i s NVIDIA koupil a stačil by mu na to jeho roční zisk. Je v podstatě zázrak, že AMD dokáže v některých poměrně širokých oblastech procesorového trhu Intelu vůbec konkurovat a nabídnout i srovnatelné produkty, když má téměř 7x menší příjem, výrazně menší investice do vývoje a tak dále. Každopádně pro AMD dopadl rok 2010 nad očekávání dobře, ale ví, že rok 2011 je mnohem důležitější, protože v něm musí zvládnout vydání hned tří důležitých novinek. Fusion a Bulldozer procesorů, 32nm výroby a 28nm GPU. Kromě toho si musí najít i nového šéfa, když toho starého z ničeho nic propustili. Zatím si minimálně s FUSION vede velmi dobře a už oznámilo, že od spuštění výroby v Q4 2010 u TSMC, dodala výrobcům na 1 milión 40nm FUSION čipů Zacate a Ontario!
PS: Na závěr ještě takovou malou zprávičku pro nadšence do výkonu. AMD na některých svých akcích už nějakou dobu za zavřenými dveřmi ukazuje nový Radeon HD 6990. Z jedné takové akce se na internet dostaly snímky, takže se můžete podívat, jak ten nový Radeon HD 6990 vypadá.
Je to High endová grafická karta, která má ze své povahy konkurovat modelům GTX 580. Že se ale nakonec ukazuje duální koncepce tvořená dvěma menšími čipy nad sílu koncepce konkurenční NVIDIA, která stále vyrábí obří monolitické high end čipy, jako lepší, proti níž nemá GTX 580 šanci, je nám už teď jasné. Radeon HD 6990 je založen na dvojici RV970 čipů má 4GB GDDR5 pamětí a podle všeho to bude jasně nový grafický král, který nahradí stávajícího Radeon HD 5970.
Pro zajímavost, AMD na referenčním modelu HD 6990 spolupracovalo hned s několika výrobci, kteří poskytli některá data z tvorby svých nereferenčních modelů starších grafik. Například ASUS přispěl svými zkušenostmi z duálního monstra ASUS ARES atd. HD 6990 bude High endová grafická karta bez kompromisů, ale pořád bude mít v referenční verzi velmi značné rezervy. V tuto chvíli stále není pevně stanovené datum vydání, karty jsou už ale hotové a AMD je brzy pošle k testerům. Zatím mám za to, že karta vyjde hned po startu nového čínského roku, tedy zhruba v druhé polovině února za cenu nejméně 599 dolarů (13 200 korun včetně DPH). Zda dostane nějakého konkurenta, se teprve uvidí. Nějaká GTX 595 je možná v plánu, ale zatím zůstává jen řečmi, zatímco HD 6990 už jsme viděli v oficiálních plánech několik měsíců zpět i vlastní kartu hotovou fyzicky.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|