Hodně velké překvapení pro trhy. AMD ohlásilo růst příjmů a čistý zisk a ještě lepší vyhlídky.
Skoro by se dalo říci, „bylo už na čase“. Každopádně AMD velmi mile překvapilo hospodářskými výsledky v Q2 2016, kdy se nečekala žádná velká sláva. Ona to tedy žádná velká sláva není (vzhledem k tomu co bylo a mohlo být), ale je to mnohem lepší, než jaká byla očekávání, zejména po té mizérii minulých kvartálů.
V Q2 2016 AMD vygenerovalo 1,027 miliardy dolarů příjmů 69 milionů dolarů zisku v čistých příjmech. Celková provozní ztráta se pak snížila na 40 milionů. Proti předchozím kvartálům jde ovšem o masivní zlepšení. Co za tím stojí?
Ačkoliv to zatím na trhu moc nevidíme, AMD se zjevně podařilo oslovit výrobce svými novými produkty. I bez vlivů některých menších jednorázových příjmů (které ovšem mohou přinést AMD v budoucnu hodně zajímavé příjmy) totiž došlo vlivem většího zájmu o produkty AMD k otočení negativního vývoje. AMD prodalo více grafických karet i mobilních čipů zejména ve srovnání se situací před rokem (což je překvapivé). Výrazně pak roste divize semi-custom řešení, tedy čipy na míru například pro konzole a další produkty, kterým AMD dodává „vnitřnosti“. Do Q2 2016 se přitom ještě nijak zásadně nestihl nepromítnout vliv nových 14nm grafik a 14m produktů obecně. AMD přitom předpokládá, že v Q3 dosáhne nejlepších výsledků za několik posledních let. Tržby mají růst až o 18% a další výhled je prý ještě optimističtější.
AMD také hovořilo o chystaných produktech. Je více než zřetelné, že AMD zvolilo strategie masovějších produktů pro větší rozšíření svých podílů a prodejů obecně. Vše se točí kolem 14nm grafických řešení menších čipů, kdy jsou pilířem nové čipy POLARIS 10 a 11, které nachází nejen uplatnění na desktopových grafikách, ale hlavně v mobilním segmentu a především v semi-custom řešení, jako jsou platformy pro konzole, průmyslové malé počítače apod. AMD potvrdilo, že na trh míří po Radeon RX 480 i RX 470/460 (více prozradíme brzy, už totiž běží NDA). Také potvrdilo, že má nové semi-custom řešení a to kromě nového pro SONY PS4 NEO (POLARIS 10) má hlavně i ještě něco lepšího pro nový XBOX Scorpio. O tomto novém řešení AMD odhalí informace v následujících měsících (podle nás jde o ZEN „APU“ tedy 8jádrový ZEN+větší GPU+HBM2 v jednom). AMD si také věří na poli APU procesorů.
Je tedy jasné, že AMD zvolilo asi správnou cestu, kdy svými produkty oslovuje opravdu masivní část trhu, hlavně tedy nižší segmenty. To ale neznamená, že bude ignorovat vyšší segmenty, které jsou drahé na vývoj, drahé na prodej a tvoří jen procentuálně malou část trhu, ale stejně jsou tam obří peníze. I tam se AMD vrátí. AMD znovu potvrdilo, že procesory ZEN jsou záležitost letošního roku pro desktop. Ale to má být jen velmi malá ochutnávka. To hlavní přijde v roce 2017, kdy se AMD naplno vrací i do velkých serverů a pracovních stanic a to i s velkou paticí dvoučipovými řešeními atd. AMD už má nové ZEN „Opteron“ platformy hotové a testuje je, takže uvedení v první polovině roku 2017 berte jako hotovou věc. O procesorech ZEN pro desktop pak AMD pohovoří zhruba za měsíc, kdy očekáváme další informace o AM4 platformě, současně chystá i ZEN APU a levnější ZEN procesory, které ale dorazí nejdříve asi v polovině či až v druhé polovině roku 2017. V grafických řešeních pak v současnosti hraje prim POLARIS, který je opravdu velká věc pro AMD i značnou část trhu (míří na 85% desktopového+mobilního trhu), nicméně AMD nezapomíná na high end. High endová VEGA je na cestě a půjde už výhradně o HBM2 řešení, což AMD také potvrdilo. Zatím ale nadále o VEGA dále nemluví, zjevně nemá až takovou prioritu a hlavní je teď pro AMD oslovit POLARIS řešeními opravdu masy a podstatně zvýšit prodeje a podíl v desktopech i mobilních PC, kam POLARIS skvěle zapadá. Zájem mezi výrobci zjevně je.
Zkrátka ať už pochybujeme o strategii AMD a na trhu to vypadá všelijak, zjevně AMD zvolilo správnou cestu, zejména o řešení „na míru“ od AMD je velký zájem a zdroj velkých peněz – ostatně připomeňme, že AMD je jediným výrobcem na světě, který má jak výkonná CPU řešení, tak výkonná GPU řešení a k tomu i ARM produkty a dokáže to kombinovat do jednoho produktu a platformy. To je něco, co nemá ani NVIDIA ani INTEL. Doufejme tedy, že je současné zlepšení je ten obrat, který byl očekáván a slibován po letech úpadku a obrat, který celý trh nutně potřebuje jak v oblasti procesorů tak grafik, protože AMD je bez debat a přehánění garantem trochu funkční konkurence. Funkční konkurenční prostředí = tlak na konkurenci na uvádění lepších produktů za lepší ceny a vůbec nějaké srovnání produktů a jejich skutečných kvalit. Takže doufejme, že AMD brzy uvede další novinky, jež budou zajímavé pro velkou část uživatelů a prodeje tomu budou odpovídat. No a snad později, když se bude dařit, bude trochu vidět i ten marketing AMD ;). Takže jsme mírně optimističtí … světlo na konci tunelu svítí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|