Masivní příjmy z SoC pro konzole, z procesorů i grafických karet pro AMD. 45% meziroční růst!
Inu, dalo se to očekávat, ale stejně je to skoro šok. AMD rozdrtilo všechna očekávání. Ohromující nárůst v oblasti konzolí, serverů ale také běžných procesorů a grafik. AMD se v současnosti daří prakticky ve všech ohledech a dalece překonala všechny předpoklady. Výsledkem je hospodářsky nejúspěšnější kvartál ale i celý rok v historii AMD.
Jen v Q4 2020 AMD utržilo 3,244 miliardy dolarů, což je dvojnásobek toho, co firma ještě nedávno obvykle za kvartál vykazovala. Z toho čistý zisk byl 570 milionů dolarů (což nedávno AMD nevydělalo ani za rok). Ve srovnání s Q4 2019 to představuje 53% růst příjmů a 64% růst zisků. Velkou měrou se na tom podílí nové konzole a servery. Pokud někdo chtěl vědět, proč se AMD tak soustředí na tyto dvě oblasti, tak už to ví. V Q4 2020 díky SoC pro konzole SONY a Microsoft a také díky serverovým procesorům EPYC, jen tato divize utržila téměř 1,3 miliardy dolarů, což je 176%(!) zlepšení ve srovnání s Q4 2019. Zásadní je hlavně ziskovost, která z tohoto segmentu poskočila o 440% (!).
Samozřejmě i příjmy z prodejů RYZEN procesorů a Radeon grafik jsou rekordní. V Q4 2020 dosáhly téměř 2 miliard dolarů a z toho 420 milionů byl zisk. Významně vzrostly průměrné prodejní ceny i objemy. A to AMD stále zdaleka nedosahuje takových marží (kolem 44%), které mají Intel nebo NVIDIA (kolem i přes 60%).
Celý rok 2020 skončil absolutním rekordem, kdy firma utržila 9,763 miliardy dolarů a udělala 1,369 miliardy zisku. Proti 2019 je to o 45% a o 117% více. Takový posun se hned tak nevidí. Z hlediska fungování firmy jsou zajímavé zejména volné peníze, kterými nyní AMD disponuje, a to přes fakt že rekordně investuje a investovat bude. Současně zmizely dluhy z minulosti. AMD se nachází v pro něj zcela nové situaci, kdy má tedy klid na práci a především násobně více peněz na investice a vývoj. A připomínám, že dosud vydané produkty v posledních 3 letech, vznikaly převážně v době, kdy AMD muselo značně šetřit a mělo velmi omezené zdroje. Produkty, které AMD připravuje a dokončuje dnes, tedy ZEN 4 architekturu pro procesory a RDNA 3 architekturu pro grafické karty, ty už vznikají za zcela jiných podmínek. Sám jsem hodně zvědav, co to bude znamenat. Protože doposud vydané procesory a grafiky byly dílem AMD, fungující v omezené úsporném režimu. Je na čase tedy přidat.
Samo AMD si docela věří, protože v plánu je udržet 3,2 miliardy příjmy i v obvykle slabém Q1, což by představovalo rekordní 80% růst ve srovnání s Q1 2020. Za celý rok pak chce AMD zvýšit tržby o dalších 37% ve srovnání s vele-úspěšným rokem 2020. K tomu bude potřebovat tedy opravdu dobré produkty, a ještě výrazně zvýšit jejich výrobu. Jinak zástupci firmy tvrdí, že to nejlepší teprve přijde a současné produkty jsou jen odvar toho, co AMD už teď připravuje.
ZEN 4 a RDNA 3 jsou ve finálních fázích produktové přípravy a vývoj ZEN 5, RDNA 4 a CNDA 2 je v plném proudu také. Pokud AMD udrží tempo inovací a růstu, a konkurenční Intel a NVIDIA budou pár let přešlapovat, mohlo by to začít být na trhu jako takovém, skutečně zajímavé. A něco jako tržní prostředí by mohlo začít skutečně fungovat!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|