Poměrně zajímavý problém stojí před AMD. Čím konkurovat procesorům Intel s multi-threadingem?
Doposud to nebyl až takový problém, protože Core i7 procesor Intel, který disponuje sice 4 jádry, ale za pomocí Hyperthreadingu je schopen zpracovat 8 vláken, byl přeci jen hodně drahý a tak mohl oslovit jen velmi úzkou skupinu zákazníků. Jenže Windows 7 budou mít hyperthreading a procesory s ním tak budou ve výhodě, navíc Intel pravděpodobně uvede levnější procesory s HT, ačkoliv víme, že nejpomalejší Lynnfield za 196 dolarů, který bude mít pravděpodobně označení Core i5, jej bude mít právě proto, že hyperthreading mít nebude. Jeho vyšší sourozenci jím ale disponovat budou. Pro AMD, jehož procesory Hyperthreadingem nedisponují, tak už začne problém, co nabídnout jako konkurenci.
Už nyní víme, že na stejných taktech je AMD Phenom II pořád pomalejší než Core 2 Quad 9x50 (na stejný výkon musí mít AMD asi o 133-166MHz více) ale cenově je příznivější a ve všech ostatních ohledech, jako provozní vlastnosti, jsou plně srovnatelné. S příchodem procesorů Lynnfield ten rozdíl frekvenční ještě vzroste. Většině Core i5 procesorů ale budou Phenom II X4 stačit – zatím, otázka je, co s tím udělá 32nm výroba u Intelu příští rok. Každopádně výše taktovaným procesorům Intel bude muset AMD konkurovat skutečně vysoko taktovanými čtyřjádry. AMD Phenom II X4 mají značný OC potenciál a provozovat je na 3,8-4,0GHz není velký problém. AMD tak prý již brzy uvede model Phenom II X4 965 na 3,4GHz, čímž se tento procesor stane nejrychleji taktovaným čtyřjádrovým procesorem, který byl kdy uveden na trh (tedy pokud se nepletu). Cena zatím není jasná, ale je dost možné, že bude jen o chlup dražší než model 955 a tím pádem se bude u AMD příští měsíc zlevňovat a modely 955/945/925 se posunou dolů (super :) ).
Nicméně to stejně dlouhodobě nevyřeší problém, navíc už bezpečně víme, že Intel vdá pro X58 platformu šestijádrové procesory, čímž na desktopu AMD solidně poodskočí. Je ale pravdou, že už pár dní se mluví o tom, že AMD, které nedávno vydalo šestijádrový Istanbul procesory na serverovou platformu, vydá je nějakou desktopovou variantu do AM3 socketu. Ale to je skutečně v rovině spekulací. Pro AMD by tradičně byly překážkou nedostatečné výrobní kapacity – a další nemá zatím dobudovány. Ve hře je samozřejmě kromě Phenom II X6 procesoru, i vydání superrychlých AMD Phenom II FX na frekvencích kolem 3,8-4,0GHz. To už je jen o 400-600MHz více než bude mít model 965. Je ale pravdou, že nástup procesorů Intel Lynnfield a tedy Core i7 a Core i5 bude velmi pozvolný, v současnosti není jejich podíl ani 1% a ještě minimálně tento rok nebudou obecně Nehalem procesory mít ani 10% výroby a prodejů u Intelu. Core 2 procesory Intel tu budou ještě dlouho a těm jsou AMD Phenom II procesory více než zdatným soupeřem. AMD má také na začátek roku 2011 naplánován přechod na 32nm a novou generaci multijádrových procesorů. I jejich nástup ale bude trvat minimálně půl roku (jako u Phenom II) a tak je vidět, že AMD stále má proti Intelu menší skluz, způsobený problémy při vývoji a uvedení prvního Phenom procesoru K10 - první nativní čtyřjádro vyráběné nepříliš vhodným 65nm procesem bylo pro AMD přeci jen velké sousto.
AMD zatím oficiálně tvrdí, že X6 procesory pro AM3 neplánuje a totéž tvrdí i o FX modelech. Za pár dní se ale letošní rok přehoupne do své druhé poloviny a vzhledem k příchodu modelu X4 965 na vysokých 3,4GHz, lze snadno odhadovat, že AMD nemá moc jiných možností, co v druhé polovině roku do nejvyššího segmentu vydat na trh. Je ale pravda, že 96% všech CPU se prodá v cenových hladinách pod 180 dolarů, a zde o vyrovnanou konkurenční nabídku AMD a Intel mít letos strach rozhodně nemusíme. Ve vyšších segmentech to ale bude zase hodně krušné a jak je vidět, má to vliv i na prodeje nižších CPU, protože spousta lidí si prostě myslí, že dobrý a výkonný high end znamená i stejně dobrý nižší segment, kde nakupuje. A to neplatí jen o procesorech …
No tak o tom se dá silně pochybovat, je to čistě HW výmysl, principielně to snad ani nijak patentovaný neni (kromě jména™ ;), využívá se to i jinde (IBM, Sun - je to proste SMT jen s übercool jmenem ), takže by si to proste musela AMD naimplementovat sama. No ale jelikož vývoj samotneho jadra procesoru se u AMD poslední dobou moc dopředu nehýbe, tak težko neco v blízké budoucnosti očekávat...
Já bych neviděl problém v licencích, ale ve financích a času. No ale když to označí kódovým názvem "Džihád Threading (TM)", tak jim to třeba Abu Dhabi zasponzoruje.
No on ten hyperthreading ma pochybný uplatnění, to at si zaplatí radši vývoj(čti nákup technologií;) nový architektury, ona ta K8/10 už je dosti vousatá
Neznámý
2009-06-27 22:55:03
Mno to jo, Firma AMD, tedy, sebere, a to sebere, Firmě intel licence, na 64-Bit. X86 procesory, a to a toto, bude mazec, tedy, abych tak, řekl, procesory Intel, už a to už pouze, asi tak 32-Bit. no to a toto, bude, a to bude, zajímavé, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
Neznámý
2009-06-27 22:56:30
Jak to asi vypadá a to jak to asi vypadá, s tou pokutou asi tak 60 Miliard Amerických $, na Začátku příštího roku, pro Firm Intel, v Americe za Sabotáž, a to za sobotáž, Firmy AMD, to a toto, by mně, tedy, opravdu, a to opravdu docela, zajímalo, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
seš ty vubec pravej Ladik ? ten minulej psal sice jeste hůř, ale občas měl i nějakou myšlenku... bych chtěl videt, jak muže asi Intelu sebrat licenci na 64bit rozšíření, to je jak kdyby 2 automobilky vyráběli auta a jedna mela patentovaný podvozek, motor a karoserii a druhá třeba turbo a navzájem si to licencovali, tak mě řekni, k čemu bude druhý firme zakázat ty první produkovat auta s turbem,kdyz ta první ji zakaze delat cely auto ?
Neznámý
2009-06-28 07:12:43
Proč, tak, Firma Intel, bude a to bude, vyrábět 32-Bit. procesory, s HyperThreadingem, a Firma AMD, bude, a to bude, vyrábět 64-Bit. procesory, bez HyperThreadingu, ne a nebo, ne co?
Ne, Firma Intel, a to myslim, Ten Intel, by mohla, a to, mohla, a to doopravdy, zakázat, jakože, úplně, třeba, a to třeba například, zakázat SSE Instrukce, nebo třeba taky, Firmě AMD, by mohla, a to jako fakt mohla, zákázat by mohla, třeba, celej Procesor, asi typ x86, nebo tak, abych řekl, prostě no!
A stejně nejses pravej Ládík, ten měl o svůj styl vypilovanej
No a nemajú náhodou tú dohodu o povinnej vzájomnej výmene nových technológií??? Teda tj., že Intel musí poskytnúť licenciu na hyper-threading, no nie? I keď je jasné, že zadarmo určite nie.
urcite jo, ale mam pocit, ze sdileni licenci a spoluprace saha dale, nez ze to nejde, intel udelal zajimavy krok v paralelismu s HT, ale tim, ze na tomto ted dela AMD zaroven s grafikou (paralelismus), mozna za par let budeme prekvapeni, kam se to zameri, uz W7 pokud vim ma mit vice spoluprace grafickych jader a procesoru na vypocty
Pokud se nepletu, tak AMD technologii podobnou multithreadingu má, ale něja si neumím představit, jak ji aplikovat na jádro které má 3 výpočetní jednotky a dekodéry instrukcí. Leda by to udělali asymetrické, ale to se mi nezdá.
Kdyby to bylo tak jednoduché tak už to AMD má... a jméno by AMD určitě vymyslelo ..něco jako SUPER VITRUAL THERADING ...
Neznámý
2009-06-28 07:14:45
Tak procesory, a to procesory, AMD Phenom K-10.5, tu byli a to tu, byli možná dříve, a třeba, a to třeba, Firma AMD, netušila, a to netušila, že, a to že? Firma Intel, u svých a to u svých procesorů, nasadí HyperThreading, že a to že, vzkřísí, kdysi a to kdysi, už možná, trochu pohřbenou technologii, kdo-ví, tedy, abcyh tak, řekl, prostě no!
"Většině Core i5 procesorů ale budou Phenom II X4 stačit"
bodaj by si mal pravdu.. obavam sa, ze to tak jednoznacne nebude. ktora je totiz ta vacsina core i5 ?? budu to procesory s taktom nizsim ako 2,66 GHz ?? potom by to aj sedelo. alebo to bolo myslene tak, ze bude stacit na core i5 phenom II, ale iba 1-2 najrychlejsie modely ?
mierne si zabudol na turbo boost tretej generacie, ktora je o nieco vylepsena a pri aplikacii, ktora dokaze vyuzit 3-4 jadra sa zvysi nasobic o 2 a pri aplikacii, ktora vyuzije 1-2 jadra sa zvysi nasobic o 5.
z toho mi vychadza, ze najnizsi model core i5 (i7) za cenu $196 na 2,66 GHz sice nebude mat hyperthreading, ale za to s podporou turbo boost 3 by sa mal dostat na celkom zaujimave takty:
Intel Lynnfield 2,66 GHz (133x20), 3 a 4jadra - 2,93GHz (133x22), 1 a 2 jadra 3,3 GHz (133x25)
vzchadzal som z predpokladu uvedeneho na anandtech:
Intel Lynnfield 2,93 GHz (133x22), 3 a 4jadra - 3,2GHz (133x24), 1 a 2 jadra 3,6 GHz (133x27)
pokial mi je zname, tak vacsina aplikacii (a samozrejme aj hier), nevyuzije viac ako 2 jadra a tym padom by mohol Intel Lynnfield 2,66 GHz pracovat v tychto aplikaciach s taktom 3,3 GHz, co by malo predstavovat vykon este nevydaneho phenomu II 965 na 3,4 GHz.
a to stale hovorim o najslabsom core i5 na 2,6 GHz.
Jj taky se obavam, predsalen nataktovani nic vyznamne neresi, ked si o dost pomalsi na stejnych taktech,.... pac nataktovat vys de i konkurence, a s 32nm to bude vedet i lip
Ted je treba vyraznych uprav architektury, na tie ale nejsu prachy. Ale snad neco AMD ukuchti
On turboboost má díky AOD i Phenom II, +400MHz navíc pro 1-2 jádra. Sice to není tak pohodlné jako u Intelu, kde je to přes BIOS, ale AOD taky je již hodně rozšířená utilita a pro jendou si to nastavit a pak mít klid, to za to stojí, ne? Hlavním výkonem i7/i5 je hyperthreading, když ho nevyužívá (disabled), pak výkon není příliš rozdílný oproti Phenomu II, četl jsem na toto téma jeden německý test, kde to srovnávali. Druhá podmínka je 64bit systém, tam Phenom dosahuje vyššího nárustu výkonu než Imtelovské procesory.
no jde o to že Turboboost funguje sam od sebe, a Phenom tímhle prakticky jen ručně přetaktujes, což je vlastnost kterou mají vlastně všechny procesory prakticky od jaktěživa...
A 64bit systém, to je fáma ještě z dob prvních pentií a c2d s 64bit rozšířením, tam doopravdy fungovalo ne moc výkoně, oproti AMD procesorům, ale dnes už je nárust lineární a v 64bitech Phenom Corei7 zaostává stejně jako v 32bitech...
vážně? ....O architekturu K10 a K10,5 se zajímám již od roku 2007 a dovolím si tvrdit, že v CZ o těchto CPU vím nejvíc.... Obrázek
čili 2 situace z grafu: QX9770=3.2GHz
32bit 70s
64bit 63s
tj zlepšení o 7s, podílově 5% nárust v 64bit
AMD x4 955BE=3.2GHz
32bit 84s
64bit 66s
tj zlepšení o 18s, oba CPU běží na stejné frekvenci a rozdíl je docela markaktní, více než 2x narůst zkracení renderu oproti Intel Core, čas zkrácený o 15% původního.
Abych dodal, v renderování 3D programech, pro ně to platí obecně, nejenom Cinebench maxor studio, ale i 3dMax apod, i v dalších aplikacích dělaných na vícejádra škáluje architektura K10 lépe než Intel core Quad
No však povidám, že 64bit na core 2 architektuře za moc nestálo, i když je to pořád rychlejší než Phenom, tak je to relativní říkat, že to za moc nestálo ;) Ale mluvil jsem o Core i7 architektuře a tam je už vše v nejlepším v pořádku... navíc když už hrajes doma benchmark Cinebench, nebo opravdu neco profesionálně renderujes, tak už většinou mas nejaky peníze na workstation s Corei7, takže je diskutabilní i porovnávání Phenomu s C2Q, když si můžeš pořídit Ci7
Len si dokázal to, že AMD je pomalšie v 32 bit OS. Naopak v x64 drží phenom II krok s podobne taktovaným C2Q. Core i7 je iná liga, ale zase ak porovnáme výkon za cenu platformy tak AMD zase vedie. Tak potom pri rozhodovaní to vyzerá asi takto. Mám dosť prachov volím corei7, mám málo prachov a AMD mi nesmrdí a chcem v budúcnosti bezproblémový upgrade volím Phenom II. Mám málo prachov a AMD nemôžem cítiť, volím nižšie taktované C2Q.
přesně tak, porovnáváme to, k čemu je PII konkurence...Nač mi bude i7,když na něj případně mít nebudu? Třeba v Catya je Phenom na tom plně srovnatelně s i7, takže...těžko říci, co je pak profesionální aplikace. Celkově vzato, i7 je výkonnější, ale také žravější a dražší. Core Quad a PII jsou srovnatln é a mnohem stále prodávanější CPU.
Ak budeme brať čo sa predáva, tak quady to určite nebudú. Dnes frčia procáky do 70 €. A osobne si myslím, že AMD X2 a intel 5xxx sú asi najpradávanejšie zboží.
Nechci nic povidat, ale tebou jmenované 3ds max je dražší než Core i7 975 XE a Catia V5 skoro dvojnásobně, tak mě teda pověz, jaktože když máš na tyhle programy peníze, tak jaktože nemáš peníze na Core i7, že ho nechceš porovnávat ;)
Nie na všetky profi programi je potrebné corei7. Ak berieme cad/cam napr. ProE. Tak tam ti dobrú službu spraví aj PII a ušetríš peniaze. Napríklad poznám pár maníkov čo si zakladali firmu a prachov nemali na rozdávanie tak si pekne rozmysleli či investujú spústu prachov do hardware, alebo sa uskromnia. Pritom vygrcali za lincenciu na ProE okolo 300 litrov. Dnes sa šetrí kde sa dá a ak mi stačí hardware za polovičnú cenu a výkon v danom programe bude o cca 10% menší je mi to ukradnuté. Dnes všetky 4-jadrá stačia s velikým luxusom na všetko. Čiže o nejakom ušetrení času je smiešne vôbec hovoriť.
Neni to jednoduche, ale uz dlouho na tom pracuje. Uz kdysi davno jsem videl plany na 6-jadrove procesory. V blizke dobe(2 roky) se objevi mnohojadrove procesory a 4 jadro se stane standardem.
jenze tenhle pohled se tady u cpu (narozdil od grafik) vubec neresi. u grafik se porad mele neco o tom jak giganticka nvidia oproti malinke ati nemuze nic vydelat a jak ty cipy musi dotovat, ale o velikostnim rozdilu pII a C2Q ani slovo a C2Q ma jeste navic vyhodu, ze je to slepenec. takze kdyz ma dvoujadro jedno jadro defektni, tak se vubec nepouzije a zadna trijadra ti tedy nevznikaj. a tech cipu s defektnim jadrem odhaduju ze bude minimum.
jenze tenhle pohled se tady u cpu (narozdil od grafik) vubec neresi.
povedal kto ?
plocha C2Q je 164mm2 , PII 258mm2, obe sa predávajú za rovnakú cenu. Suma sumárum, Intel má z rovnako drahého waffera o 64% čipov viac a tým aj o 64% vyššie zisky (všetko relatívne čísla)
nevidel sem DDho v zadnym clanku zminovat, ze by byl c2q o tolik mensi a ze na nem ma intel mnohem vetsi marze a ze je o tolik vyrobne levnejsi nez phenom II. za to u grafik tohle zminuje v kazdym clanku jinak takle pocitat zisk ani v procentech myslim nejde...c2q mas slepenec dvou c2d, phenom se dela jako nativni cip, kazdej pouziva jinou (i kdyz 45nm) vyrobni technologii s jinymi materialy a kazdej to vyrabi ve vlastnich tovarnach do kterych musel investovat. tady to neni tak jednoduche jako u grafik, kde obe firmy nechaji jadra vyrabet v tsmc.
áno, preto píšem relatívne čísla. Ale sám musíš uznať, že Intel jednoducho má značne vyššie marže ako AMD, a to nehovorím o Core i7 , ktoré ma síce jadro o 5 mm2 väčšie ako PII, ale zas ceny sú niekde úplne inde (hlavne vyššie modely, ktorých sa ale zas predá minimum).
A to nehovoriac o Phenome II X2 550 , ktorý nie je natívny. Áno, AMD sa zbaví "odpadkov", ale zato Intel vyrobí takmer 2,5x (resp. 250%) viac Core 2 Duo E8400 procesorov s plochou 104mm2 (opravdu mrňús) z jedného waffera v porovnaní s PII X2 550
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!