Problém s čipovými sadami Intelu u Sandy Bridge nahnal zákazníky k AMD …
Samozřejmě nic z toho není až takovým překvapením. AMD potvrdilo, že zájem o jeho platformu vzrostl a to jak mezi maloobchodníky, tak u OEM partnerů. Intel samozřejmě hned po oznámení problémů s posílením konkurenční platformy AMD počítal, ale nedělá mu to moc starostí, protože dobře ví, že AMD nemůže nějakou výraznější poptávku uspokojit. I kdyby Intel teoreticky přerušil dodávky všech svých čipů, AMD by s jeho stávajícími výrobními kapacitami nebylo schopno naplnit ne o moc více, jak třetinu roční světové poptávky/spotřeby CPU a s tím souvisejících dalších čipů. AMD tedy potvrzuje, že zájem o jeho platformu roste, jedním slovem ale dodává, že dopad na tržby neumějí předpovědět (což znamená, že zázraky nečekají). V současné době má AMD asi 20% podíl proti 80% Intelu na trhu CPU a při stávajících kapacitách výroby výrazně růst nemůže. Letos poroste hlavně díky FUSION, kdy 40nm čipy, se kterými zatím AMD slaví velký úspěch, vyrábí TSMC, i když je to na úkor počtu vyrobených 40nm GPU. Nicméně jen za prosinec AMD dodalo na 1 milionu nových APU čipů, aniž by omezila své vlastní výrobní kapacity a to se v podílu AMD určitě odrazí.
Výpadek Intelu se tedy sice AMD hodí, ale nemůže z něj zdaleka tolik vytěžit, kolik by si přálo. Jedním důvodem je již zmíněná výrazně nižší kapacita výroby než má Intel a než trh potřebuje, druhým důvodem je, že 70% prodejů dnes tvoří mobilní PC, kde AMD kromě FUSION dnes nemá moc co nabídnout proti Intelu. Zbylých 30%, které tvoří PC platforma, tam se AMD tradičně daří nejvíce, jistě tam kvartálně jeho podíl naroste, ale bohužel pro AMD se výpadek Intelu stal zrovna v době, kdy má CPU zajímavé díky cenám tak jako tak, a hlavně jsou téměř na pokrají života a Bulldozery udeří až za 2-3 měsíce. Intel tohle všechno samozřejmě ví, a všechno si dopředu dobře spočítal. Kdyby AMD bylo schopné skutečně nahradit jeho výpadek, nikdy by čipové sady a s nimi celou platformu, i přes tu chybu, prodávat nepřestal. Ale za současné situace? Těch pár procent, co tím AMD na podílu v desktopech přihraje, mu nijak zásadně nevadí, na důležitějším mobilním segmentu AMD dnes zatím táhne jen FUSION, proti kterému Intel stejně teď nic nezmůže a připravuje nový ATOM a běžné notebooky se Sandy Bridge se prodávají dále a proti nim zase nemá co nabídnout AMD.
Takže pokud jste se někteří z nějakého důvodu těšili, jak moc AMD využije zaváhání Intelu a toho, že vlastně do Dubna se na desktopu procesory a platforma Sandy Bridge reálně moc prodávat nebude, pak vás musím zklamat, že nic až tak významného se nestane. Osobně si myslím, že když se AMD v Q1/2 přiblíží tržbám 2 miliard dolarů, tedy zhruba o 350-450 milionů více, než má normálně, že to bude veliký úspěch a maximum, co z toho vytříská, ale realističtěji při těch cenách CPU to bude tak nárůst na 1,8 miliardy maximálně. Podílově se AMD přiblíží 30% podílu na desktopu, ale celkově v současné cenové situaci a se současnou produkovanou nabídkou? Žádné velké pohyby nečekejte. Ono ale celkově vzato, AMD „má“ dvě továrny, 1,6 miliardy dolarů obratu a 200 milionů zisku za kvartál. Naproti tomu Intel má dvě desítky továren, 11,5 miliardy dolarů obratu a přes 3 miliardy zisku za kvartál. Takže ten současný 20% podíl AMD vůči 80% Intelu, to při této nesouměrnosti obou firem není vůbec špatný výsledek a slovy „klasika“: „Kdo z vás to má?“. Ale další zázraky opravdu nečekejte …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|