Jak víme, několik let zpět nebyl zisk u AMD věcí samozřejmou. V tuto chvíli si však firma stojí dobře.
Společnost AMD si rozhodně nemůže stěžovat na to, že by o její procesory nebyl zájem. Zejména prodeje jejích APU procesorů Brazos a Llano jdou dobře, navzdory tomu, že by mohly jít mnohem lépe, kdyby je AMD stíhalo vyrábět. Jako obvykle má AMD velké problémy s výrobou, kde zejména 32nm proces není v dobrém stavu. I přesto jsou výsledky hospodaření za 3Q velmi slušné a to už se v nich rozhodně vliv procesorů Bulldozer projevil, protože jejich výroba již běžela na úkor výroby 45nm, která je v podstatě minulostí a Athlon II či Phenom II procesory se již nevyrábějí.
AMD v Q3 2011 dosáhlo příjmů 1,69 miliard dolarů, což je o něco více, než se čekalo, i když to mohlo být lepší, protože dříve, kdy AMD doufalo v rychlejší vyřešení 32nm problémů u GlobaFoundries, předpokládalo i vyšší příjem. Díky neodladěné výrobě a nízké výtěžnosti zůstává problémem i hrubá marže, která dosáhla jen na 45%, což je o celých 20% méně než má třeba Intel. Přesto AMD dosáhlo i na zisk celých 90 milionů dolarů.
AMD se daří zejména na poli APU procesorů, kde mezikvartálně AMD v mobilním segmentu narostlo o 35%. Daří se i novým Bulldozerům, o které je zájem zejména na poli serverů. Celkově se však potvrzuje, že pro AMD je FUSION APU věc zcela nejdůležitější, protože už v Q3 tvoří přes 90% mobilního segmentu a přes 60% všech prodaných AMD procesorů a to teprve dobíhají poslední dodávky Athlon/Phenom čipů. Daří se i grafické divizi (dříve ATI), která dosáhla příjmů 403 milionů dolarů což je o 10% nárůst mezikvartálně. Zájem je zejména o mobilní grafické řešení AMD, ale společnost si nemůže stěžovat ani na zájem o desktopové čipy. V uplynulých týdnech také navýšila dodávky HD 6900 modelů, které kvůli vysokému zájmu byly často hůře dostupné. Opět ji ale trápí fakt, že nebýt omezení 40nm kapacit u TSMC a zdržení 28nm výroby, mohly být výsledky výrazně lepší. Bohužel AMD nemá vlastní výrobní kapacity, takže se musí spoléhat na řešení třetích stran a výrobu a její problémy tak může jen minimálně ovlivnit.
Pokud jde o další výhled, ačkoliv Bulldozer byl některými přijat zbytečně skepticky, nejde o špatné procesory. Rozhodně ale nepomohou AMD v současné podobě k nějakému většímu růstu zisků nebo marže. Na poli serverů o ně zájem je a ani na desktopu ladem ležet nezůstanou, firma upraví ceny a ruku na srdce, tvoří jen menší část prodejů AMD, takže nemají zase takový vliv. Pro AMD je v současné době zásadním problémem výroba. Potřebuje optimalizovat a vyladit 32nm výrobu, protože výtěžnost Llano není moc dobrá. Tomu by mělo pomoci urychlení nástupu nástupce APU Llano procesorů, generace APU Trinity s novou architekturou PileDriver (vylepšený bulldozer). Jejich výroba začne v lednu a na trh dorazí v březnu-dubnu 2012. Pro AMD je to nejdůležitější produkt roku. Druhým nejdůležitějším je zahájení 28nm grafické generace, kterou je AMD rozhodnuto dostat na trh a uvést ještě tento rok v prosinci. Hlavní vlna ale dorazí až v lednu-březnu. Pak přijdou na řadu i 28nm APU procesory nové generace (V Q2-3 2012) a na začátku roku dorazí i nová revize Bulldozer procesorů a někdy v Q3 2012 i jejich vylepšená Piledriver generace.
AMD tedy zůstane zajímavou alternativou k Intelu, i když s ním nemůže soupeřit ani finančně, ani výrobě, takže o skutečné konkurenci nemůže být ani řeč. Ale to je neměnná dlouhodobá záležitost :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|