Jedním z důsledků absence kompromisní TRX40 modelů je i cena těch nekompromisních WRX80.
High endový PC je dnes opravdu high end se vším všudy, včetně tedy opravdu pořádné cenovky. Nicméně výkon high endových procesorů ThreadRipper je také v úplně jiných galaxiích proti mainstreamovým dnes stále „jen“ 16jádrovým RYZEN 9 či Core i9 modelům. Přesto ceny v případě TRX40 platformy tvořené kompromisními 4kanálovými ThreadRipper procesory, s menším I/O, byly ještě zjevně „ne tak šílené a nedostupné“. Nejlevnější 24jádrový high end procesor v podobě excelentního 24jádrového RYZEN ThreadRipper 3960X, stál 1399 dolarů tedy 40 tisíc korun vč. DPH. Nástupce v podobě nového RYZEN ThreadRipper 5960X bohužel pravděpodobně opravdu nebude. Tedy alespoň ne v té kompromisní 4kanálové/64linkové verzi pro tu dostupnější high endovou TRX40 platformu. Alespoň AMD o tom vůbec nemluví, že by měl být. Vypadá to totiž, že AMD se soustředí už jen na tu naprosto nekompromisní WRX80 s 8kanálem a 128 PCIe 4.0. Jinými slovy desktopovou verzi přímo odvozené od serverové EPYC SP4 platformy.
Do běžného prodeje tak dorazí nový nejlevnější high end procesor v podobně ThreadRipper PRO 5965WX, který doposud byl dostupný jen pro vybrané OEM. AMD ovšem nedávno oznámilo, že ZEN 3 ThreadRipper PRO 5000 sérii pošle i do běžného retail prodeje, což už se v Číně stalo.
Nový 5965WX je tedy opět 24jádrový high end procesor, ale místo ZEN 2 používá ZEN 3 architekturu. Můžeme tedy čekat i desítky % vyšší výkon. „Problém“ je, že jde o model s tím masivním I/O, vychází přímo ze těch TOP serverových EPYC variant pro SP4 a má tedy stejně jako ony ten nekompromisní 8kanálový řadič a 128 PCIe 4.0 linek namísto těch kompromisních 4kanálů a 64 PCIe 4.0 u TRX40 platformy, do které ho tak ani nelze osadit. Určený je výhradně pro WRX80 platformu.
Proto i cena samozřejmě bude vyšší. AMD ceny oficiálně prozradilo. Nejlevnější nový high end procesor na trhu tak bude v případě 24jádrového ThreadRipper PRO 5965WX stát 2399 dolarů, tedy 68 tisíc korun vč. DPH. Výkonnější 32jádrový model ThreadRipper PRO 5975WX vychází na 3299 korun (94 tisíc korun vč. DPH) a nejvýkonnější 64jádrový model 5995WX vychází na 6499 dolarů, tedy ohromujících 185 tisíc korun!
Ty ceny jsou výrazně vyšší než za ThreadRipper 3000X sérii, což se dalo očekávat s ohledem na fakt, že jde prostě na rozdíl od nich od fyzicky stejná řešení jako jsou špičkové EPYC verze včetně té extrémní výbavy. Pořád to nejsou ale vůbec špatné ceny, protože Intel za podobné peníze nabízí XEON procesory, jež nedokáží konkurovat vůbec v ničem. AMD ThreadRipper je poráží i o násobky výkonu a efektivity, nemluvě o výbavě těmi všem PCIe linky a 8kanálovým řadičem. Takže pro cílovou skupinu je procesor ThreadRipper PRO 5000WX nejen velmi cenově atraktivní a dostupný, ale ve všech ohledech lepší řešení.
Bohužel ti z nás, kteří zase takový extrém nepotřebují a stačily by jim bývaly ty levnější kompromisní 4kanálové modely pro TRX40 platformu, mají zjevně smůlu. Novinky jsou prostě jen pro WRX80 platformu, a tedy desky, kterých je na trhu ale mnohem méně. Samozřejmě, jsou drahé, ale ve srovnání s cenami kompatibilních ThreadRipper procesorů jsou TRX40 i WRX80 desky velmi levné, takže tenhle aspekt nikoho z cílové skupiny tolik netrápí. Každopádně fakt, že nejlevnější high end procesor se z nějakých 40 posune na téměř 70 tisíc, nás už trochu trápí. Pořád doufám, že si to AMD rozmyslí a pošle na trh i ty levnější TRX40 varianty, ale nevypadá to dobře.
Samozřejmě nic se nemění na tom, že ThreadRipper žije a s ním i HEDT PC platforma. A nový high end si tak bude moci brzy pořídit každý, kdo bude mít zájem (a nemusí tak čekat jen na pár OEM výrobců, až budou mít něco v nabídce). Výkon a všechno těm cenám bude odpovídat díky té absolutně nekompromisní WRX80 platformě. Vím z praxe, že je tu hodně lidí, kteří se na to těší a ty ceny jsou s ohledem na výkon a možnosti vlastně velmi velmi nízké (pro ně). Tím spíše, že na podobný výkon a výbavu jste doposud potřebovali nejméně miliony korun a celý serverový cluster.
Souhlasím s tím, že WRX80 platforma jako high end dává větší smysl než TRX40, je škoda že kvůli výrobním kapacitám to AMD nestihlo na trh s ThreadRipper 5000 sérií dříve, protože bohužel obě vlastně s touhle generací končí. AMD by mohlo pro ně nabídnout ještě ZEN 3D verze (tedy masivní nárůst výkonu), což nelze vyloučit, ovšem nadcházející generace postavená na ZEN 4 bude už pro PCIe 5.0 a DDR5, a tedy vyžadovat zcela novou platformu. Nicméně AMD sice letos ZEN 4 představí v desktopu i v serverech, ale v desktopu to bude zatím jen pro mainstreamovou AM5 a ThreadRipper varianty odvozené od nových letošních EPYC pro novou SP5, uvidíme až později v roce 2023, ale mám potvrzeno, že 100% přijdou. ThreadRipper tedy pokračuje a pokračovat bude, i když zjevně už jen v těch naprosto nekompromisních variantách.
BTW: Pokud se vám zdá maximálně 64jádrový ThreadRipper PRO 5000WX se 128 PCIe 4.0 linkami a 8kanálovým DDR4 3200MHz řadičem jako overkill, tak nevím, co řeknete na nadcházející ThreadRipper PRO 7000WX se 128 PCIe 5.0 linkami a 12kanálovým DDR5 5800MHz řadičem a 96 jádry k tomu ;). … na druhou stranu ještě někdo pochybuje o tom, proč jsou RYZEN 9 5950X a Core i9-12900K se svými platformami opravdu jen slabý a levný mainstreamek a není na tom mainstream označení vůbec nic špatného? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|