Tento rok nás ještě čekají další novinky, ale AMD už slibuje velké věci i na ten příští.
Ještě tento týden vám budeme moci prozradit nějaké novinky ohledně TheadRipper 3000 procesorů a pár dalších věcech, které dorazí na trh ještě tenhle rok. Nicméně i když letošní rok byl rozhodně rokem AMD, jeho šéfka jasně říká, že to nejlepší teprve přijde a rok 2020 přinese ještě více zajímavého!
To je rozhodně odvážné tvrzení, vzhledem k té záplavě atraktivních novinek v letošním roce. Možná kdyby to říkala jiná firma, měli bychom pochybnosti, že jsou to jen korporátní kecy. Ale v případě AMD, vzhledem k tomu, co předvádí, a hlavně vzhledem k tomu co víme, že se chystá, bych určitě věřil tomu, že rok 2020 bude ještě zajímavější než ten letošní. Co tedy AMD chystá?
Letošní rok se AMD daří ve všech oblastech a mobilní segment a celý OEM, nejsou výjimkou. AMD mělo poprvé za dlouhou dobu celý rok velmi schopnou mobilní platformu, která se skutečně objevila v řadě zajímavých modelech. Tolik AMD notebooků jako letos v nabídce, to si asi řada lidí ani nepamatuje. Ale také víme, že je zde velký prostor pro zlepšení. Mobilní platforma/OEM je, bohužel, z hlediska odbytu a prodejů CPU, zdaleka nejdůležitější a největší a politika zde hraje velkou roli. Drtivá většina současných PC je bohužel mobilních (ačkoliv většina uživatelů kupuje notebook, aniž by mobilní PC vážně potřebovala). AMD na mobilní /OEM platformě v roce 2019 zdvojnásobilo podíl, ale zdaleka ne všude ještě dokázalo Intel ohrozit, ačkoliv to nebylo věcí produktové nabídky, ale prostě politiky a setrvačnosti trhu. Aktuální mobilní procesory AMD jsou stále „jen“ 12nm a mají jen maximálně 4jádra/8vláken. To se však velmi brzy změní …
Téměř určitě se totiž na blížícím se CES v lednu, dočkáme odhalení vůbec nejdůležitějšího produktu AMD ze 7nm generace. A to zbrusu nových mobilních procesorů s integrovanou grafikou. Ty už určitě nabídnou až 8jader/16vláken, architekturu ZEN2 a tedy pořádný posun výkonu i efektivity. Intel bude mít opravdu problém, protože jeho dnes dominantní 14nm CPU, tak efektivní být nedokáží a 10nm CPU zase mají jen 4jádra a maximálně srovnatelnou efektivitu.
Spolu se 7nm mobilními procesory dorazí také 7nm grafické karty, malé i velké. Jak víte, AMD už představilo RX 5500M sérii, která je nejdůležitějším novým grafickým produktem AMD za mnoho let. Opravdu ve velkém má šanci pořádně zatopit po letech konkurenční NV a uzmout významnou část OEM trhu jen tím, že vůbec existuje. Kromě RX 5500M ale dorazí i výkonnější mobilní grafiky, včetně RX 5700M! V roce 2020 zkrátka AMD vstoupí naplno se 7nm do všech procesorových i grafických segmentů, a především plně do OEM/mobilního segmentu, a to hned od začátku roku. A to může být hodně velký obrat v současné situaci.
AMD také rádo připomíná, že od roku 2020 očekává velké věci i v segmentu semi-custom, speciálně od platforem pro konzole. Nová PlayStation 5 a nový XBOX, které obě jsou už oficiálně oznámeny do prodeje na Q4 2020, budou využívat speciální platformu založenou na 8jádrovém AMD ZEN 2 procesoru a Radeon NAVI grafice. Výroba těchto platforem začne pravděpodobně v polovině roku a AMD se tak může těšit na velice zajímavé příjmy v druhé části 2020 a dál, kdy desítky milionů těchto platforem začne naplno dodávat. AMD zde sleduje i technologické zájmy a podporu vývoje her speciálně optimalizovaných pro RYZEN+NAVI, a tedy výhodu i pro procesory a grafiky v běžných PC.
Kromě klasických konzolí se AMD může těšit i z nástupu Google STADIA platformy, a tedy streamování her a současně první produkty s Radeon NAVI architekturou může oznámit i SAMSUNG, který bude Radeon technologie používat u svých nových SoC platforem.
- Radeon NAVI bude všude – chystají se velké i malé čipy a NAVI 2
V tuto chvíli je na trhu jen 7nm NAVI 10, tedy Radeon RX 5700/5700XT v podobě desktopových grafik. Velmi úspěšná, velmi žádaná, ale zasahuje jen úzký segment 350 – 450 dolarů a navíc v desktopu. Tedy bohužel velmi malou část celkového GPU trhu. Většina GPU se ale prodává buď v nižších segmentech, nebo hlavně pro mobilní PC. Mobilní RX 5700M sice také dorazí, ale až na přelomu Q1/Q2 2020. AMD ještě letos ale rozšíří nabídku o NAVI 14, tedy Radeon RX 5500 sérii. To je zásadní produkt, který zasáhne hlavně mobilní a OEM trh. Na desktopu se objeví jako RX 5500 série a to už teď v listopadu.
U tohoto to ale nekončí. AMD dokončuje práce na novém High endu. Během první poloviny roku 2020 bychom se tak měli dočkat velkého NAVI a high end RX 5800/5900 série a později ještě většího NAVI, založeného už na RDNA 2.0 (NAVI 2). AMD pracuje na druhé generaci architektury RDNA2 a už unikly v ovladačích jména NAVI 21, 23 a 23, tedy čipy pro novou sérii grafik, využívající již 7nm+ výrobu. Detaily jsou poměrně nejasné, ale je jisté, že příští rok AMD rozšíří a zcela přejde na 7nm ve všech segmentech, a kromě první generace NAVI uvidíme také první grafiky NAVI 2 série. Bokem ještě AMD kutí nástupce 7nm VEGA GPU pro HPC a výpočetní segment, který by se měl v průběhu roku také objevit.
Zejména v grafickém segmentu tedy vůbec nepochybuji o tom, že rok 2020 bude v podání AMD ještě zajímavější, než ten letošní.
A připomenout také musíme fakt, že AMD nyní vydává procesorové generace každý rok. A vše nasvědčuje tomu, že ZEN 3 už je připravený a ladí se jen ostrá 7nm+ EUV výroba. Je tak velmi pravděpodobné, že si zopakujeme prázdninové uvedení novinek a tedy RYZEN 4000 procesory dorazí asi v červenci. Co přinese ZEN 3, už od nás víte. Nedočkáme se nárůstu počtu jader ani vláken, AMD ale výrazně zapracovala na samotné ZEN architektuře, vypadá to na minimálně 10% nárůst IPC, až 200MHz zvýšení taktů a další úpravy a vylepšení, takže osobně očekávám 15-20% zvýšení běžného výkonu na jádro i na celek. AMD chystá nové ZEN 3 procesory jak pro desktop, tak pro servery (EPYC) i ThreadRipper a později i mobilní varianty. To vše už také příští rok a přispěje to nepochybně k dalšímu růstu AMD.
- AMD nechce spoléhat jen na výrobní proces …
Zajímavou informací je přiznání, že AMD si plně uvědomuje, že nemůže spoléhat jen na lepší výrobní proces. A vůbec pokrok na poli výrobních procesů. V současnosti má štěstí, je na správném místě ve správný čas a TSMC i SAMSUNG, se kterými úzce spolupracuje, dokáží zajímavé věci a posouvat ty hranice. Ale má to své limity a omezení. Navíc AMD vidí, jak to vypadá, když plány a sliby ohledně nových výrobních procesů narazí na realitu a nesplní se. Vidí to dnes u Intelu a jeho trápení s 10nm, a hlavně to zažilo samo před lety s 32nm.
AMD tedy ústy své šéfky říká, že jako hlavní prvek dalšího posunu, bude vývoj vlastních architektur (CPU i GPU) a výrobní proces nebude hlavním prvkem technologického posunu. I když AMD má samozřejmě v plánu využívat nejpokročilejších technologií a výhod 7nm i 5nm procesu, na který se připravuje. Nicméně vývoj a vylepšování samotných architektur procesorů a grafik bude podle trvzení šéfky AMD tím hlavním, na co se firma soustředí. To je myslím si velmi rozumné rozhodnutí, kdy AMD tak má pro případ, že by vývoj výrobních procesů nějak ustrnul, plán B. Neměla by se tedy opakovat tragédie Bulldozeru, který byl jako architektura zajímavý, ale potřeboval pořádný výrobní proces, což bohužel AMD a GF nebyly schopny realizovat, 32nm dorazil později, horší a nástupce žádný nebyl. Jak to dopadlo, už dnes dobře víme. Současné vedení společnosti ale vypadá, že se poučilo a nebude opakovat velké chyby svých předchůdců. AMD také investuje do vývoje stále větší částky (a ty se zvětší až doplatí dluhy z minulosti, což by nemělo už dlouho trvat).
Celkově je hodně důvodů, proč věřit, že AMD má na to naplnit své optimistické předpovědi a prakticky žádný důvod nevěřit, že jen tak mluví do větru a maluje věci na růžovo. Pravdou prostě je, že AMD má ještě dost co dohánět. Těch několik problémových let na CPU i GPU trhu dovolilo konkurenci dost vyrůst, aniž by se výrazně sama snažila. Prostě jen stačilo, aby něco nabídla, protože AMD nemělo, co pořádně nabídnout. AMD tak má prostor k růstu jen tím, že konečně něco nabídne, a je v pozici kdy přežívání a bránění zbytků pozic skončilo a přešla do útoku. Minimálně na procesorovém trhu nemá navíc k překvapení naprosto všech, technologicky Intel nic, čím by AMD mohl v roce 2020 jakkoliv zastavit. V případě NVIDIA je největší zbraní AMD fakt, že má vlastní celou platformu (serverovou, desktopovou i mobilní), takže NVIDIA prostě ztratí podíl bez ohledu na to, co nabídne, protože AMD se vrací s nabídkou tam, kde žádnou prakticky neměla + má celou novou vlastní platformu, kterou bude tlačit. Na některých trzích nás ale čeká zajímavý souboj. Intel může AMD konkurovat skutečně jen nastavením správných cen. V případě NV očekáváme tužší souboje v celém segmentu, nejen cenově, ale i výkonově. Ale už jen to, že AMD opět bude ve všech segmentech trhu, je velké zlepšení situace. Obecně si tedy myslím, že rok 2020 bude ještě o kousek víc zajímavější, než rok 2019 a nový zlatý věk PC platformy bude pokračovat :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|