V běžných obchodech si AM4 platformu pořád nekoupíme. Proč?
Asi se ptáte, proč AMD stále neuvedlo do běžných obchodů AM4 desky a hlavně nové 28nm procesory BRISTOL RIDGE, které jsou až nečekaně velkým skokem proti 28nm předchůdcům do FM2+:
Přes stále 28nm výrobu je nový procesor výrazně lepší v CPU části výkonem a hlavně provozní efektivitou a výkon grafické části stoupl až neuvěřitelně.
Celá platforma má navíc výrazně nižší spotřebu, jinými slovy je to více než dobrá konkurence vůči Intelu. AMD se ani nestydí přiznat, že procesorově sice nemá úplně stejný výkon jako Intel Core i3/Core i5 na jedno jádro, ale celkovým výkonem zaostává minimálně (a někde je i lepší), provozní vlastnosti jsou konečně srovnatelné, ale Intel nemá nic, co by se jen přiblížilo výkonu a multimediálním schopnostem integrovaným grafikám AMD v cenově dostupných procesorech A6-8-10-12.
Údajně jedním z důvodů, proč AMD stále neuvedlo AM4 platformu s těmito novými čipy na běžný trh je, že má velkou poptávku z firemní oblasti a od OEM partnerů. Aktuálně tak po OEM verzích přichází na řadu Bristol Ridge PRO řada, zaměřená na profi-sféru. A nemůžete se moc divit, protože tahle oblast patří k nejúspěšnějším procesorovým trhům AMD vůbec a výrazně zde rostou (až o desítky %) prodeje. Poptávka je tedy zdá se dosti velká a AMD jednoduše se snaží pokrýt poptávku primárně zde.
Jediným rozdílem proti běžné BRISTOL RIDGE platformě jsou u této PRO platformy záruky. A to z hlediska dostupnosti HW v určitých specifikacích po následující řadu let, což je pro mnoho velkých firem klíčové kvůli údržbě IT vybavení. Pro mnoho firem je nová platforma AMD zajímavá nejen díky o něco lepší ceně než nabízí Intel, ale hlavně díky výraznému vylepšení efektivity, kdy Intel už ztratil díky vylepšením nové generace AMD dost ze své hlavní výhody v tomto cenovém segmentu, což je výrazné zlepšení ze strany AMD proti starší nabídce. Mnoho firem sáhne po AMD i proto, že se jim nelíbí být odkázáni jen na Intel, se kterým se pak v téměř monopolní pozici samozřejmě jedná hůře, protože ví, že firmy nemají prostě na výběr. Ostatně něco podobného nastane prý i v serverech a pracovních stanicích v momentě, kdy AMD uvede ZEN procesory konkurenceschopné jak výkonem, tak provozem Intelu. Uvádí se, že AMD může ze současného 1% získat zhruba 10% serverového/profi trhu jen tím, že uvede konkurenceschopnou platformu proti nabídce Intelu a prostě řada firem nakoupí AMD jen proto, že může (ale musí to být opravdu konkurenceschopné Intelu výkonem i provozními vlastnostmi). Asi se shodneme, že tento vývoj lze zcela pochopit. V podstatě monopolizace trhu, který Intel ať už svou zásluhou nebo spíše zásluhou mizerného vedení a kroků AMD v období kolem roku 2010, rozhodně ničemu nesvědčí. Už jen proto, že není srovnání s tím, jak dobré jsou (nebo nejsou) procesory Intel a hlavně i z pohledu cenotvorby.
Každopádně je samozřejmě pro nás běžné uživatele škoda, že si nemůžeme svůj počítač postavit na zjevně mnohem lepší AM4 platformě už nyní a stále tu máme jen FM2+, která rozhodně vedle toho co nabízí AM4 s Bristol Ridge, moc atraktivní není. Bohužel stále nemohu z AMD dostat, kdy přesně se můžeme na AM4 těšit i na běžném trhu. Nějaký plán a termíny sice existují, ale jde také o to, kdy se podaří vyprodat stávající procesory a FM2+ platformu, a výrobci desek tedy najedou na AM4 v potřebném množství (starší zprávy hovořily právě o tom, že nástup nových platforem brzdí výrobci desek a PC, kteří mají velké zásoby starších platforem). Může to být ještě letos, ale může to být až na CES v lednu. Každopádně doufejme, že alespoň ten OEM trh a PRO sféra udělá AMD dobré prodeje, protože vážně potřebujeme silné AMD, aby se obecně celý trh s PC někam posunul a pohnul a to pokud možno směrem k větší konkurenci. Samozřejmě hned jak se něco dozvím ohledně dostupnosti AM4 v běžných obchodech, ihned vám to řeknu :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|