Že je nová generace AMD procesorů velmi povedená, to už asi nikdo zpochybňovat nebude.
Ještě začátkem tohoto roku vypadaly věci úplně jinak. Od nové generace procesorů AMD se sice čekalo, že stáhnou výrazně náskok Intelu, ale ani náhodou se nečekalo, že ho výkonově v mnoha ohledech předčí, a to včetně efektivity, na které Intel zejména pracoval poslední roky. A už vůbec nikdo nečekal, že AMD přijde s cenami, které totálně převrátí celý trh vzhůru nohama. Jenže je září, a během posledních 3-4 měsíců se změnilo hodně. Zatím to tedy bohužel platí jen o desktopu a serverovém trhu, kde AMD v obou případech dnes nabízí nejen nejvýhodnější procesory, ale vlastně i nejvýkonnější. Mobilní trh stále dominantně patří Intelu, protože mobilní RYZEN procesory AMD stále neuvedlo. Nicméně i tady už Intel dostal strach a radši zdvojnásobil počet jader/vláken u svých mobilních procesorů, které již míří na trh.
Nicméně první generace RYZEN procesorů již není to, na co se AMD soustředí. Tím je druhá generace RYZEN a ZEN architektury. AMD říká jasně, že RYZEN je nejhorší scénář. Zejména výkon na jedno jádro stále nedosahuje úrovně Intelu, a tak je v nízkých rozlišeních s výkonnými grafikami AMD trochu pozadu za Intelem a i proto stále mnozí hráči kupují krajně nevýhodný Intel Core i7-7700K. Pokud ale hrajete ve 2K nebo 4K, není mezi CPU žádný rozdíl a nákup i7-7700K i do herního PC k monitoru s 2K/4K rozlišením = se úplná hloupost. Jak ukazují statistiky největšího prodejce v Německu, je 7700K nejprodávanější procesor Intelu, zatímco AMD zaujalo zákazníky svými RYZEN 5 1600, RYZEN 7 1700 a RYZEN ThreadRipper 1950X. A ano, zatímco v březnu (03/2017) tohoto roku AMD mělo v desktopu, když uvedlo RYZEN 7 procesory najednou solidních 27,6%, v srpnu (08/2017) už prodalo více procesorů než Intel!
Samozřejmě data platí jen pro desktop a zahrnují jen určité modely procesory a jen na jednom obchodu (ale největším v Německu). Nicméně co máme zprávy z jiných obchodů, víceméně mohou potvrdit trend, včetně toho, že lidi jsou hloupí a z nějakého důvodu i teď kupují krajně nevýhodný Core i7-7700K, který všude kromě her (a jen v nízkém rozlišení v kombinaci s výkonnou grafikou), kde je o několik nepodstatných FPS rychlejší, tak všude jinde pokud jde o výkon CPU jako takového drtivě s RYZEN 7 prohraje. Například na AMAZON je stále i7-7700K nejprodávanější CPU, ale AMD RYZEN jsou hned za ním na několika pozicích. Myslím, že tak obecný trend je potvrzen. Samozřejmě celkově AMD stále neprodává více procesorů než Intel, ten drtivě stále vede na mobilním trhu, který je také objemově větší než desktopový. Nicméně tam ještě RYZEN nedorazil. Naopak tam, kam dorazil, tam způsobil zemětřesení, které jsme tu neměli od začátku století. Pro AMD to bude znamenat stamiliony dolarů příjmů. Skvěle se například daří 1000 dolarovému ThreadRipper 1950X který jednoznačně v prodejích poráží konkurenční i9, což pro AMD znamená zajímavé peníze ze segmentu s vysokými maržemi, což je něco, kam se AMD v podstatě více než 10 let nepodívalo. To samé se dá říci o EPYC procesorech v serverech.
Mimochodem, AMD potvrdilo, že RYZEN THREADRIPPER nebyl vůbec původně v plánu. Údajně se jednalo o soukromou iniciativu několika tvůrců RYZEN, kteří více než rok pracovali na celém konceptu ve volném čase a teprve na Computexu 2016, přišel šéf CPU divize za vedením AMD, že mají ThreadRipper a tak teprve loni vedení AMD odsouhlasilo, že se tento produkt uvede. A až do začátku tohoto roku se AMD dařilo celý projekt držet pod pokličkou. O tom že Intel a jeho plánovaná X299 platforma bude mít velký, ale opravdu velký problém, vědělo jen pár lidí v AMD a u výrobců desek. Nicméně kolem přelomu Q1/Q2 tento rok došlo k úniku a AMD tak následně v Q2 představilo 16jádrový ThreadRipper pro desktop, čímž hodně překvapilo mnoho lidí.
Největší šok a panika ale zavládla u Intelu, který měl v plánu jen 6, 8 a 10 jádrové Core i7 a pokračování cenové politiky předchozích čipů pro X99. Týden před Computexem se Intel rozhodl posunout vydání platformy o 3 měsíce dopředu, přepisoval narychlo prezentaci, vymyslel Core i9 název a začal testovat kam až bude moci přetaktovat 12, 14, 16 a 18 jádrové XEONy aby je později v tomto roce mohl uvést na trh jako Core i9. Každopádně malý vedlejší projekt několika inženýrů AMD se rozhodně povedl a protože zrovna máme ten úžasný RYZEN ThreadRipper 1950X v redakci, můžeme jen potvrdit a doufat, že nás v budoucnu čeká vícero podobných vedlejšáků :).
Každopádně pro AMD je už hlavní RYZEN 2 a tedy ZEN 2, na kterém pracuje, a který by měl stavět na první generaci 7nm procesu plánovaného pro příští rok. Současný RYZEN je tedy opravdu nejhorší scénář a RYZEN 2 přinese řadu vylepšení. Hlavně ve výkonu na jedno jádro a IPC. Nicméně AMD rovněž potvrzuje, že i současný RYZEN zdaleka neukázal vše. V řadě aplikací je jednoduše problém v tom, že jsou psané jednak pro Intel, ale také nevyužívají tolik jader/vláken, kolik by mohly. Zejména u her je právě tohle důvod, proč i jinak podstatně slabší procesor jakým je i7-7700K je za určitých okolností „rychlejší“ než jinak procesorově mnohem výkonnější 6jádrový RYZEN 5 nebo dokonce 8jádrový RYZEN 7. AMD tedy spolupracuje i s tvůrci stávajících ale i vyvíjených her. A fakt, že se dá hodně zlepšit, ukázaly v posledních měsících některé aktualizace pro stávající hry, například TOMB RAIDER nebo Ashes of the Singularity, ve kterých po optimalizacích a aktualizacích podstatně vzrostl výkon s RYZEN procesory. Nejde ale o to optimalizovat starší hry vydané před příchodem RYZENu, protože obecně je v nich výkonu dost a těch pár FPS ve FullHD s high end grafikou se značně přeceňuje. AMD jde především o to, aby dnes vycházející hry už měly náležité optimalizace od začátku. Což jde ruku v ruce i s DirectX12 a API VULKAN.
Zkrátka AMD hlásí, že je zpět a zatím to vypadá, že plánuje další zlepšení a tak bychom si nějakou dobu zase mohli užívat konkurenční prostředí …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|