Protože už používám nové procesory nějaký ten týden, mám pár poznatků.
Pomalu ale jistě dokončujeme recenze všech čtyř nově vydaných RYZEN 5000 procesorů. Osobně už ale používám RYZEN 9 5950X tři týdny, takže mám více poznatků, než jsme zatím zařadili do recenzí. Ale i v nich už jsem ledacos naznačoval:
- ZEN 3 by mohl být lepší, ale brzdí ho AM4
V mnoha směrem to vypadá, že samotná architektura a konstrukce by zvládla i více, ale jednoznačně ho brzdí nutnost kompatibility se starou AM4. Patice samotná je totiž stejná od roku 2016, kdy byla uvedena ještě pro 28nm procesory. AMD s ní ale počítalo i pro první ZEN. Jenže tehdy byly před dokončením první generace ZEN procesorů, a v přípravě byla ZEN+. Architektura procesorů RYZEN 3000 a 5000, tedy ZEN2 a ZEN3 architektury, existovaly maximálně jako rozpracované koncepty na papíře. Přesto, i tyhle stavbou zcela odlišné čipy od těch prvních, jsou nakonec kompatibilní se starou ale stále aktuální AM4!
To je na jednu stranu fajn z hlediska uživatelů, pokud jde o nákup desky apod. Na druhou stranu, speciálně pro nový ZEN3, je omezující. AMD pro ZEN3 použilo 7nm výrobu, stejnou jako pro ZEN2 z mnoha důvodů. Jedním je i fakt, že by lepší neměla smysl, protože část přínosů by byla negována omezenými možnostmi AM4, zejména v oblasti řízení napájení a samotné konstrukce napájení. AMD by potřebovalo udělat značné technické úpravy patice a platformy, ale to by prostě znamenalo novou patici, což v současné situace nemá smysl. Ale příští rok?
Přes použití stejného 7nm procesu a zachování stejného TDP jsou novinky v praxi o 150-200MHz rychlejší! RYZEN 9 5950X speciálně je tvořený nejlepšími výběrovými čipy. Na mém kousku mám v boostu jednoho jádra až 5025MHz! V základu a bez taktování. To je více, než uvádí AMD oficiálně. Boost má být „jen“ 4,9GHz. Je zjevné, že vylepšená 7nm výroba a křemík ZEN3 by zvládl prostě více, ale jsou zde omezení.
- Proč AMD neinzeruje 5GHz?
Byly kolem toho uvnitř AMD velké diskuse, zda alespoň u 5950X neposunout ten boost na těch marketingově pěkných 5GHz. Nakonec se ale AMD rozhodlo to nechat na 4,9GHz. Proč? Tři hlavní důvody:
1, hodně záleží na kvalitě základní desky, napájení atd. protože omezení platformy jsou. Vystřídal jsem několik desek a jen dva modely se na 5GHz v boostu dostávaly bez potíží. Další desky byly mírně pod, ale pořád nad uváděnými 4,9GHz v případě mého kousku.
2, Rozdíly mezi čipy. Ne všechny jsou tak dobré. AMD nechtělo opakovat tu hloupou zbytečnou anabázi s boost takty u RYZEN 3000 série, takže radši uvádí konzervativnější takty. I když v praxi některé kousky na kvalitních deskách boostují na těch 5GHz.
3, AMD by pro stabilní 5GHz v boostu u všech CPU muselo jít s napětím výše, což je ale problém pro AM4 platformu a existující desky, současně by to znamenalo vyšší spotřebu a zahřívání, a tedy i nižší efektivitu. V praxi však výkonový rozdíl mezi 4,9GHz a 5,0GHz je naprosto zanedbatelný a za ty všechny trable to prostě nestojí. Je tu ale také ještě jeden důvod:
AMD nechtělo zbytečně odvádět pozornost od jiných věcí, a hlavně si šetří 5GHz pro jiné procesory ;).
Víme, že AMD uvádí novou generaci zhruba co 15 měsíců. Jinými slovy, 5nm ZEN 4 dorazí spíše až v první polovině roku 2022. To však neznamená, že AMD něco nového v roce 2021 nepřestaví. Ze starších úniků víme, že v roadmapě je pro příští rok „nástupce“ VERMEER (RYZEN 5000), ale stále má ZEN3 architekturu. Vysvětlení je nasnadě. Půjde o AM5 verze ZEN3. Tedy zcela nové procesory, u kterých AMD udělá vlastně opak toho, co u RYZEN 5000.
Zachová ZEN3 jádra stejné architektury a změní všechno okolo. AMD si potřebuje vyzkoušet a potřebuje na trh příští rok uvést DDR5 platformu někdy v závěru příštího roku. Dává tedy smysl použít ZEN3. A protože AM5 odstraní některé limity a konstrukční omezení AM4, nemluvě o tom, že 7nm výroba bude opět o kus dál a optimalizovanější a bude zde i výhoda rychlejších DDR5 pamětí … Jinými slovy, 5GHz ZEN3 procesory? Samozřejmě spekuluji, ale smysl to dává z mnoha důvodů. AM4 je prostě omezením. Je ale možné, že 5GHz boost padne už u nových TheadRipper 5000, které pro TRX40 zdaleka tak omezeny napájením patice nejsou.
- Další poznatky o RYZEN v praxi – jak je to s paměťmi a vlivem na výkon?
Rozhodli jsme se RYZEN 5000 testovat na DDR4 3600MHz CL16, což se zdá být ideální volba. Zejména s ohledem na cenu těch modulů. Samozřejmě fungují i DDR4 3200MHz apod., ale je to s nimi o něco pomalejší (ne o moc, ale o něco ano). Výrobně fungují DDR4 3800MHz, ale to už se musí ručně ladit. V mém případě fungují i DDR4 4000MHz stále v poměru 1:1! Ale jen u 5950X a 5800X. Tohle nastavení pak v mém případě není stabilní s 5900X ani 5600X. Zdá se, že kvalita křemíku tedy hraje roli.
Jinak zajímavý poznatek je, že osazení 4x 8GB/4x 16GB dokáže o trochu zvýšit výkon než když osadíte jen 2x 8GB/2x 16GB. Zajímavé. Ale je to poznat jen v některých hrách a mezních situacích. Obecně bych to nepřeceňoval. Nejzásadnější je pak vliv časování. Tedy kromě frekvence. Těch 3600MHz považuji za nejlepší řešení pro většinu. Pokud se ale současně dokážete dostat na nastavení 1T při CL14, zejména ve hrách to přinese ještě několik dalších FPS navíc proti jen CL16. Takže ladění pamětí bude stále zajímavé. A naštěstí je k tomu dobrý nástroj a pracuje se na jeho zlepšení, stejně jako tomu bylo u předchůdců.
Nemyslím si ale, že to běžní uživatelé musí řešit. To se týká i taktování sběrnice, kdy 2000MHz je u nejkvalitnějších kousků možné. Pro benchmarky zajímavé, z hlediska běžného výkonu ovšem nikoliv. Takže co doporučuji je, použít co nejlepší desku, nejnovější BIOS, osadit DDR4 3600 CL16 a lepší (nastavit to tak) a mít také nejaktuálnější verzi Windows 10, která už v sobě má potřebné profily pro RYZEN 5000 (u starších verzí je dobré zapnout napájecí profil pro maximální výkon a existuje i přímo oficiálně optimalizovaný pro RYZEN).
Příjemným zjištěním je také pro mě fakt, že RYZEN 5000 přes ten výrazně lepší výkon než RYZEN 3000, jsou o několik °C chladnější. Opravdu žádný problém s chlazením. AMD také dalo pěknou tabulku, jaké teploty může většina uživatelů zhruba očekávat. Celkově jsem zatím příjemně překvapen celkovým vyladěním a naprostou stabilitou všeho. A samozřejmě výkonem, kdy jako uživatel loňských RYZEN 3950X a 3960X musím přiznat, že nad upgrade na 5950X neváhám ani na sekundu. Ten nárůst zejména výkonu na 1jádro méně jader obecně, je masivní a v praxi velmi znatelný. Srovnatelné je to snad jen s přechodem na RYZEN s FX procesorů.
No a bude zajímavé otestovat ty nové Radeon RX 6000 grafiky a tu možnou výhodu této kombinaci díky smart cache, což by mělo nabízet o několik % vyšší výkon „jen tak“, než bez ní nebo na jiné platformě …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|