Mám pro vás několik dodatečných informací o nových procesorech AMD architektury ZEN3.
Oznámení nových procesorů AMD RYZEN 5000 bylo velmi zajímavé. Některé věci jsou a budou upřesňovány a můžeme začít klidně už dnes, i když některé věci vám budu moci prozradit, a hlavně ukázat, až později. Začněme ale u ZEN 3 architektury a výroby samotných procesorů …
- ZEN 3 je zcela nová architektura používá ale stejný 7nm proces jako ZEN 2
Musím říci, že asi největším překvapením i pro mě osobně je fakt, že AMD nevyužilo pokročilejší verze 7nm procesů, které má TSMC k dispozici. Všeobecně se předpokládalo, či spíše rovnou bralo jako hotová věc, že AMD pro ZEN3 použije 7nm+ (7nm EUV) proces, který nabízí zhruba půl generační zlepšení proti 7nm bez EUV včetně odpovídajícího vylepšení efektivity i nárůstu taktů. Nestalo se. ZEN 3 používá stejný 7nm TSMC výrobní proces bez EUV, který používají ZEN 2 (konkrétně RYZEN 3000XT) procesory.
A to přes fakt, že ZEN 3 je nová architektura. Se ZEN 2 nemá mnoho společného, všechny aspekty jader samotných, jejich fungování a dalších věcí, vše bylo vylepšeno, upraveno a předěláno. Samozřejmě zdaleka největší změnou je fakt, že celá struktura čipu je odlišná. Místo dvou nezávislých CCX modulů po 4jádrech s vlastní 16MB L3, jak tomu bylo u ZEN 2 (a dva CCX moduly má také ZEN+ i první ZEN), tak ZEN3 nemá CCX moduly. Celý čip je jako jeden celek s 8jádry/16vákny a velkou 32MB L3 ke které mají přístup všechna jádra neustále. Tohle hodně věcí zjednodušuje, zrychluje a zefektivňuje.
Přes použití stejné verze 7nm procesu bez EUV jako v případě ZEN2, ale dosahuje ZEN3 nezanedbatelného nárůstu taktů, výkonu a efektivity. AMD zdůrazňuje, že ten výkon, který dosahují RYZEN 5000 navíc proti RYZEN 3000, není vykoupen žádným nárůstem spotřeby. Spotřeba RYZEN 5000 je stejná, jakou mají RYZEN 3000XT/X varianty s odpovídajícím počtem jader/vláken.
- Proč AMD nepoužilo zjevně lepší 7nm EUV proces?
Na tohle se samozřejmě ptá hodně lidí. Jako vysvětlení se nabízí, že to v případě desktopových ZEN3 procesorů nebylo výhodné. Ano, určitě by s využitím 7nm+ byly ještě lepší, rychlejší, ale současně 7nm+ EUV výroba je nezanedbatelně dražší a zatím méně vyladěná, takže nedosahuje takové výtěžnosti jako extrémně dobře vyladěná 7nm.
Osobně nepochybuji o tom, že AMD použije 7nm+ výrobu s EUV pro některý ze svých procesorových či spíše grafických produktů. Ale v současnosti její výhody pro desktopové RYZEN 5000 nepřevažují ty nevýhody. U desktopu navíc většina uživatelů neřeší nějaký ten Watt navíc a na maximální efektivitu se tolik nehledí, kdy čipy jsou i dostatečně malé. Nezapomínejte, že AMD vyrábí ZEN3 čipy, které nemají velikost ani 80mm2. U takto malých čipů by tak výhoda 7nm EUV výroby nebyla ani příliš zásadní. AMD si ji tedy schová pro produkty, kde mít smysl bude. Což jsou například větší APU procesory, speciálně ty ultramobilní, kde je efektivita nadevše, anebo bude mít smysl a přínos u velkých GPU.
Jen bych současně chtěl zdůraznit, že ta současná verze 7nm výroby bez EUV, byla použita už pro RYZEN 3000XT procesory (a vypadá to, že jejich hlavním smyslem vydání a existence, bylo právě odladění téhle vylepšené verze původní 7nm výroby na ostrém produktu). Jinými slovy i tahle verze dosahuje o něco vyšších taktů, vyšší efektivity a vyšší výtěžnosti proti původní variantě 7nm, kterou před více než rokem zahájily RYZEN 3000 ZEN2 procesory. Fakt, že ta výtěžnost musí být mimořádně skvělá, potvrzuje i uvedení všech TOP variant RYZEN procesorů najednou. Tedy od 6 po 16 jader v nejrychlejších variantách. AMD jednoduše dokáže vyrábět většinu čipů v nejvyšší kvalitě pro nejrychlejší modely, a nemá tedy ani důvod zatím uvádět na trh pomalejší nebo výrazněji osekané verze, protože těch „horších“ čipů, nemá tolik. Nicméně ano, být ty RYZEN 5000 vyráběny 7nm+ EUV, mohlo to být ještě o něco zajímavější. Ale také ještě dražší a vzhledem k maximálnímu vytížení všech dostupných 7nm výrobních kapacit TSMC, by nezbylo tolik prostoru pro jiné produkty AMD, které by z výhod 7nm+, vytěžily více.
- Jak to bude s operačními paměťmi? Výhoda a přínos rychlých RAM zůstává!
Jeden z aspektů RYZEN procesorů byl doposud fakt, že výkon znatelně rostl s rychlejšími RAM. Na rozdíl od Intelu, kde když osadíte rychlejší paměti, tak jste jen osadili rychlejší paměti a výkon v aplikacích tak záleží na tom, zda mají paměti na výkon dané aplikace vliv nebo ne. U AMD RYZEN ale osazení rychlejších pamětí znamenalo, že jste získali o něco vyšší výkon prakticky všude a někdy docela vysoký. Proč? Protože na frekvenci, na které běží paměti, běží i vnitřní sběrnice procesoru samotného. Tedy jste vlastně zrychlili celý procesor. V případě AMD platformy tak byl přínos osazení rychlejších pamětí vždy zajímavý.
No a v případě ZEN 3 procesorů tomu nebude jinak. Unikl snímek ze zatím neveřejné technické prezentace AMD k novým procesorům, který se věnuje právě pamětem a jejich fungování. No a potvrzují, že je zachován vztah frekvence pamětí na vnitřní takt procesoru a jeho sběrnici. Zůstává poměr 1:1:1, takž takt osazených DDR4 bude odpovídat také taktu FClk (sběrnice Infinity Fabric) a UClk (paměťový řadič procesoru).
(zdroj: videocardz.com)
Zajímavostí nicméně je, že protože došlo ke zjednodušení stavby procesoru, kdy Infinity Fabric sběrnice už neobsluhuje dva CCX moduly uvnitř každého čipu, ale jen komunikaci mezi čipem a I/O čipem, případě čipletů samotných, tak by teoreticky mohla zvládat o něco více. A podle AMD také zvládá. Jako DDR4 3800 byly zajímavé pro RYZEN 3000 procesory, tak prý DDR4 4000 budou zajímavé pro RYZEN 5000 procesory. Co to v praxi znamená?
Pro stávající RYZEN 3000 procesory bylo obvykle maximem zhruba 3733MHz, což zvládala drtivá většina kusů procesorů a většina kvalitních desek. Úplnou hranicí bylo právě 3800MHz, na té nebo nad ní už ale nastupovala dělička. V případě RYZEN 3000 procesorů tak bylo možné funkčně osadit i podstatně rychlejší než DDR4 5000 paměti, ale rychlost sběrnice už neběžela takhle rychle. Většina nadšenců tak v případě, že chtěla z potenciálu pamětí a vlivu na praktický výkon RYZEN procesorů vytáhnout maximum, zvolila obvykle DDR4 3600/3733 s co nejnižším časováním.
Pro nové RYZEN 5000 se ale zjevně to maximum o něco posune. Pokud AMD mluví o DDR4 4000, tak očekávám, že třeba 3933MHz bude zajímavé. Bohužel těchto modulů na trhu mnoho není, obvykle jsou nabízeny až právě DDR4 4000MHz, které také už poměrně výrazně padly na ceně. Takže pro nadšence do ladění to bude asi zajímavá kombinace. Jinak bych se ale nebál ani zůstat u DDR4 3600MHz. Proč?
Protože všechny ty zajímavé výkony, které AMD prezentovalo při představení a srovnání procesorů RYZEN 5000 s předchozí generací nebo konkurencí, byly udělány na sestavě s DDR4 3600MHz. Jinými slovy, AMD nepoužilo nejrychlejší možné paměti, aby tak dosáhlo nejlepšího možného výkonu nových procesorů. A tak bude použití rychlejších modulů zajímavým tématem, protože zjevně může být výkon RYZEN 5000 procesorů ještě o něco výše :).
- DDR4 3600/3733MHz budou ideální i nadále
Obecně si ale myslím, že vzhledem k velmi příznivým cenám a široké dostupnosti jsou dnes pro drtivou většinu uživatelů ideálem právě DDR4 3600/3733MHz moduly. Takže to s nimi samozřejmě budeme také v základu testovat. Ale vyzkoušíme to i s rychlejšími moduly pro zajímavost. Ovšem DDR4 4000/4266MHz jsou sice výrazně levnější, než bývaly, ale stále stojí minimálně o polovinu více než 3600/3733MHz moduly. Pokud máte ale „jen“ DDR4 3200MHz, také bych je nezatracoval. Ano, budete s nimi mít o pár % nižší výkon a méně FPS v některých případech, ale pořád to nebude problém. Pomalejší RAM pod 3200MHz už bych ale k RYZEN 5000 nedával. Fungovat to s nimi sice bude, ale z hlediska výkonu by to bylo, jako jezdit autem se zataženou ruční brzdou :).
Mimochodem AMD slibuje i zajímavý OC potenciál nových procesorů a uvidíme prý padat hodně různých rekordů v této oblasti. Osobně mě extrémní taktování příliš nebere, ale takové zapnutí PBO ano. Objevily se také zprávy, podle kterých není RYZEN 5000 tak detailně optimalizován, takže nástrojem jako ClockTunner (CTR), bychom se mohli dočkat velmi zajímavých výsledků. Optimalizace a příprava podpory ze strany tvůrce CTR (což je stejný člověk, co dělá DRAM Calculator for Ryzen), ale bude chvilku trvat. Počítám ale s tím, že obojí o podporu RYZEN 5000 rozšíří. Současně platí, že AMD záměrně chtělo dodržet stejná TDP a stejnou spotřebu u nových procesorů, a tomu přizpůsobilo nastavení taktů a boostů. Takže jsem hodně zvědav, co se stane, když to omezení TDP vypneme. Dokáže AMD RYZEN 5000 běhat na 5GHz v alespoň na tom maximálním 1-2jádrovém boostu? :) Jak vidíte, máme hodně témat kolem těchto novinek, takže od 5.11. kdy procesory budou dostupné, to bude zajímavé :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|