V současnosti AMD nabízí procesory s integrovanou grafikou jen ve formě APU. To se ale změní.
O tom, že AMD může v rámci čipletů začít osazovat do procesorů i grafické čipy, se mluví již dlouho. A je prakticky jisté, že se tak stane dříve nebo později, protože čipletový design k tomu přímo vybízí. I když klasická konstrukce APU, tedy čipů s integrovanou grafickou i CPU částí v jenom má své výhody, speciálně třeba v ultramobilních řešeních.
Každopádně z hlediska klasického desktopu a výkonnějších mobilních PC (třeba typu DTR), má APU design nevýhody, které by čiplet odstranil. Aktuálně se tak mluví o tom, že nová generace 5nm ZEN 4 procesorů, které jako první dorazí pro desktop ve formě RYZEN 7000 a také servery ve formě nových EPYC, ponese i integrovaný grafický čip.
Nic extrémně výkonného, mělo by jít o pouhé 4CU architektury RDNA 2 s taktem jen kolem 1,1GHz. Pro srovnání, nová herní kapesní PC konzole Steamdeck od VALVE má APU čip od AMD s RDNA 2 grafikou o 8CU a až 1,6GHz. Integrovaná grafika v nových RYZEN 7000 by tak měla zhruba třetinový výkon, pravděpodobně tedy nedostatečný na klasické hraní her, ale dostatečné na vše mimo hraní her. Takže třeba i u desktopových grafik by se teoreticky mohla přídavná grafika vypínat a šetřit energii, když její výkon není třeba.
Integrovaná grafika může mít ale i přídavnou výpočetní užitnou hodnotu. Každopádně asi víte, že Intel prakticky všechny své klasické desktopové a mobilní procesory (mimo high endu) vybavuje dávno integrovanou grafikou. Fyzicky ji mají i čipy „F“ sérií, u nichž je jen deaktivovaná. Jakkoliv je pro většinu uživatelů integrovaná grafika Intel ve většině těch čipů hlavně pro desktop k ničemu, má své výhody. AMD ale integrovanou grafiku nabízí jen ve slabších modelech a jen založených na APU, které jsou slabší než čipletové procesory.
Je samozřejmě otázkou, zda AMD bude dávat ten malý grafický čip do všech RYZEN 7000 procesorů, nebo jen do některých. Čipletový design jednoduše umožňuje vyrábět snadno obojí. Proslýchá se tedy, že AMD představí nové RYZEN 7000 procesory nejen pro desktopovou AM5 platformu, ale také ve formě supervýkonné mobilní série. V každém případě jsou prý ale v plná nadále i procesory s výkonnějšími integrovanými grafikami pro určité oblasti.
Uvidíme, jak to bude, každopádně ZEN 4 je zcela jistě nejzajímavější procesorovou novinkou tohoto roku. První desktopové 5nm procesory. Jde o výrazně novou architekturu, kdy údajně AMD zvýšilo IPC o v průměru přes 20% a díky dalším změnám a vylepšením, včetně zvýšení taktů, by prý mohly procesory dosahovat běžně o 40% vyššího výkonu na jádro a celek, než současné RYZEN 5000 se stejným počtem jader/vláken. To by byl masivní skok.
- AMD RYZEN 7000 mají až 5,3GHz v boostu
AMD prý přitom nejde a nežene věci do extrému. Údajně dokázalo slušně posunout takty, ale prý zůstane na zhruba 5GHz all core a 5,3GHz v boostech. Současně by prý mohlo zvýšit počet jader/vláken, kdy AMD má prototyp AM5 procesoru s trojicí 8jádrových ZEN4 čipů, tedy fyzicky 24jader/48 vláken. Ale prozatím prý AMD neplánuje takový model uvést na trh a počítá zatím jen s 16jádry/32vlákny, tedy dvoučipovou konfigurací pro AM5 platformu.
Spotřeba by u novinek měla prý zůstat na podobné úrovni, jako u současných modelů, snad jen u některých by mohlo TDP stoupnout na 125W ze současných 105W, což je možná kvůli té potenciálně integrovanému grafickému čipu a vyšším taktům přes 5GHz. Připomínám, že AMD na rozdíl od Intelu uvádí TDP reálně, kdy udávaná hodnota odpovídá reálné běžné hodnotě a tomu odpovídá i dosahovaný výkon. Intel má realisticky zhruba dvojnásobné TDP proti tomu, které hlavně uvádí a hlavně hodnotě, které dosahuje AMD dnes s podobným výkonem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|