Trochu nečekaně AMD poskytlo detailní informace o AM4 platformě včetně podrobností.
Protože AM4 platforma je už částečně na trh uvedený produkt (zatím ale jen pro OEM partnery), není to něco, co je nutné držet vyloženě pod pokličkou. Letošní CES byl docela příjemné překvapení, pokud jde o prezentace AMD. To nejen vypustilo do světa hodně zajímavých informací k chystaných produktům, což se čekalo, ale také jich řadu fyzicky ukázalo, což už se v takovém množství nečekalo a dokonce na CES bylo běžně k vyzkoušení mnoho počítačů s RYZEN procesory a AM4 platformou obecně a to už se nečekalo skoro vůbec. Z hlediska AM4 platformy můžeme v podstatě říci, že je hotovo! A zbývá už jen uvedení na běžný trh. A AMD poskytlo hodně oficiálních informací k AM4 a RYZEN jako celku, takže pro vás máme hodně odpovědí na otázky, které nám často kladete.
AMD RYZEN procesory
Začněme tedy u procesorů. Už od nás víte, že 14nm RYZEN procesory dosahují nakonec vyšších taktů, než jsme si všichni mysleli. AMD sice stále neřeklo oficiálně kolik budou u hotových produktů, ale počítače s RYZEN procesory na CES měly běžně 3,6GHz v základu a 3,9GHz v TURBO režimu a to běžely na starší revizi F3, jež není tou prodejní. Oficiálně AMD uvádí, že takt u RYZEN bude 3,4GHz+, což může klidně znamenat, že ten nejpomalejší 8jádrový model může mít 3,4GHz a výkonnější mohou mít mnohem více. A víme, co 3,4GHz RYZEN dokáže:
Ano, už na tomto taktu se v mnoha situacích vyrovná tomu, co nabízí Core i7-6900K a to AMD stále i na CES prezentovalo herní výkon s taktem jen těch 3,4GHz bez aktivního boostu. A platí, co dokáže nejen ve hrách Intel se svým Core i7-6900K, to dokáže AMD RYZEN na 3,4GHz taky:
AMD také oficiálně potvrdilo, že na rozdíl od Intelu, nebude RYZEN procesory vůbec zamykat pro taktování, natož prodávat za extra mastný příplatek nějaké odemčené modely jako jsou Core i5-7600K či Core i7-7700K u konkurence. Dokonce tvrdí, že všechny chystané RYZEN procesory mají i plně odemčený multiplikátor.
AMD ale neplánuje uvádět jen nějaké cenově pro většinu z nás nedostupné řešení, ač myslím že už je jasné, že RYZEN se bude moci porovnávat s tím nejlepším, co Intel má, tedy s high endovými procesory včetně modelu Core i7-6900K s cenovkou 30 tisíc. Ano, budou i dražší modely, které budou mít těch 8jader/16 vláken, RYZEN ale míří i do mainstreamu, kde tak pravděpodobně uvidíme i 4jádrové/8vláknové verze nebo 6jádrové/12vláknové. Každopádně výrobci desek hovoří jasně o tom, že AMD budou mít velmi zajímavou nabídku nejen proti Core i7, ale i proti Core i5, což nám dává už celkem tušit, že cenově by AMD mohlo nabídnout velmi zajímavé produkty. Můj odhad? RYZEN bude pravděpodobně pokrývat cenové rozmezí 6 – 16 tisíc korun a něco mě také říká, že AMD bude chtít za stejnou cenu nabídnout více, než co nabízí Intel (těžko by nějak výrazně bodovalo s opakem).
RYZEN bude tedy pokrývat vyšší segment a také část mainstreamu. Zbytek budou z počátku zajišťovat poslední 28nm APU procesory, které někdy v druhé polovině roku 2017 vystřídají 14nm ZEN APU. Poslední informace se vztahuje k chladičům.
V některých CES sestavách byly osazeny plnohodnotná vodní chlazení, v některých ale chladiče jako BOX WRAITH chladič. Zatím nevíme, zda AM4 je kompatibilní tedy se stávajícími AM3+ řešeními, ale nevypadá příliš odlišně, ačkoliv je možné, že tam nějaká odlišnost být může. I proto AMD v prezentaci ukazuje, že kompatibilní chladiče s AM4 budou k dispozici, ale vyobrazeny jsou řešení, ke kterým výrobci většinou přidávají zdarma nové sady upínek, pokud nová platforma vyjde. Situaci s chladiči tak budeme dále sledovat. Nicméně WRAITH chladič na 3,6/3,9GHz RYZEN zjevně bez potíží dostačuje, což je potěšující.
AM4 platforma a čipsety
Téměř veškeré podrobnosti byly odhaleny o AM4 platformě a čipsetech a na CES se také prezentovala hromada základních desek. Takže popořadě. Známe přesné parametrové konfigurace čipsetů:
Čipset je trochu vznešené slovo, protože jak u Intelu LGA 1151, tak u AMD AM4 platforem už je většina věcí integrována do procesoru a na čipset už toho mnoho nezbývá. V případě AMD je to ale poměrně podstatná změna, protože ve srovnání s čipsety pro AM3+ jsou ty nové výrazně úspornější. Mají jen kolem 6W proti skoro 20W u 990FX/970 série AM3+! AM4 je také velmi moderní čipset, plně srovnatelný s Intelem – tedy DDR4, PCIe 3.0, M.2 atd.
Nicméně AM4 je mainstreamově zaměřenou platformou a tak má blíže Z270/H270 než k X99, s čímž je třeba počítat. Slabinou je tak počet PCIe 3.0 linek, kterých má RYZEN „jen“ 20 (18 pokud zapojíte 2x SATAexpress). AM4 má ale nativně USB 3.1 i druhé generace, což třeba Intel stále nemá ani u nového Z270. Počítáno je s M.2 i s NVMe a u nejvyššího X370 také s SLI nebo CF, ačkoliv jen se dvěma grafikami. Nicméně tohle asi bude trápit málokoho. Pro běžného uživatele je výbavy více než dost.
Pokud jde o AM4, je to dvoukanálová platforma, tedy stejné jako u Intel LGA 1151. Taktovat lze na X370 ale i B350, nicméně u B350 budou některá omezení. X370 pojede naplno. V rámci nabídky základních desek máme výrobci desek i AMD potvrzeno, že se počítá se všemi formáty a zaměřeními.
V nabídce budou X370 desky extrémní pro extrémní taktování, jakou byla již prezentovaná MSI X370 XPower Gaming Titanium. Pak tu budou desky vyloženě TOP herní kvality, jako například GIGABYTE AX370-Gaming 5. Ale také hodně cenově dostupnějších řešení, zejména na B350 řešení. V podstatě nabídka bude kopírovat tu nově představenou pro Intel (i když asi ne v tak absurdních počtech desítek modelů od každého výrobce, což je ale dobře, protože nejen já mám pocit, že dělat 30 desek od jednoho výrobce pro jednu platformu není prostě „normální“). K dispozici bude pro AM4 celkem několik desítek desek od všech výrobců dohromady. A ano budou mezi nimi nejen velké ATX, ale také mATX i mini-ITX desky. A to na všech čipsetových řešení včetně X370. AMD i výrobci PC specificky plánují výkonné mini-ITX počítače s RYZEN, což je zajímavé, protože pokud má RYZEN výkon blízko Core i7-6900K, budeme si moci postavit ITX PC snáze, než na X99, kde taková možnost je omezena na jedno ne úplně ideální řešení. Nemluvě o tom, že RYZEN je 95W TDP řešení, a Intel Core i7 pro X99 jsou 140W řešení.
Obecně jsem už dlouhé roky neviděl výrobce desek tak aktivní a nadšené z AMD platformy, což asi o něčem svědčí. Zadané výrobní objednávky nových desek jsou rekordní v rámci AMD platformy, takže by to mohlo být zajímavé. Ačkoliv na CES bylo k vidění mnoho z podstatě hotových produktů (a hotových PC sestav s RYZEN), výrobci dodávají, neukázali jsme zdaleka vše, a to nejlepší si schovávají ;). Například ASUS své desky na CES v podstatě neprezentoval vůbec a že chystá také pár zajímavých modelů. Co jsme se dále dozvěděli, že výrobci jsou připraveni na druhou polovinu února. Vím už ještě něco více, ale zatím nechci (ani nemohu) prozrazovat, každopádně aktuálně už pro nás, kteří připravujeme recenze a články je RYZEN a AM4 věc, kterou se začínáme zabývat naplno. Výrobci desek (a asi i AMD) se nechtěli plést do cesty Intelu a Z270, takže ten si odbývá hlavní vlnu pozornosti nyní a následně se pozornost přesune na AMD, kde se očekává jen o něco málo menší vlna, než měla nyní Intel Z270 platforma.
Kdy si ho budeme moci koupit? AMD oficiálně uvádí, že RYZEN s AM4 vyrazí během Q1 do prodeje a z toho co vím, tak v březnu (03/2017) už má být naplno dostupný. Aktuálně tak vlastní uvedení vypadá nejspíše na druhou polovinu února. Novináři i náš kolega, kteří na CES byli, pak téměř jednotně tvrdí, že nejen na základě toho, co říká AMD, ale i jejich vlastních zkušeností s AM4 platformou, která byla k vyzkoušení na CES ve velkém počtu, se blíží naplnění onoho „AMD is back“!
Tak teď ještě aby to lidi kupovali …. Přichází totiž na řadu ze zkušeností nejslabší část AMD, a to téměř neexistující marketing :/. Uvidíme, zda se bude opakovat situace z grafik, kdy RX 470/480 jsou objektivně lepší a lépe vybavené i výkonnější grafiky než GTX 1060 3/6GB, přesto se prodávají lépe GTX modely. Takže pokud AMD nabídne za podobnou cenu o něco více než Core i5/Core i7, co myslíte, co si zákazníci pořídí radši?
Hm som zvedavý Nie na cenu ta ak by bol výkon 1:1 a to myslím 8/16 AMD 8/16 Intel tak to určite za 300 euro nebude Ozaj si pohľadajte cenník pri P4 x2 a AMD 64X2 budete prekvapený AMD nemalo problém pýtať 1000 Dolárov A to mal vlastnú výrobu
Zatím nevíme, zda AM4 je kompatibilní tedy se stávajícími AM3+ řešeními, ale nevypadá příliš odlišně, ačkoliv je možné, že tam nějaká odlišnost být může.
Montážní otvory
AM3+: 96 x 48 mm
AM4: 90 x 54 mm
Pokud chladič má nějaké vlastní řešení upínání, tak kompatibilita na 99% nebude a výrobce "musí" nabídnout nový AM4 mounting kit.
Ovšem pokud má člověk chladič, který se montuje na originální úchyty, tak je kompatibilita otázkou, protože vzdálenost mezi "packami" pro uchycení chladiče může být stejná. Což by byl dobrý tah a AMD tohle mělo už u AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+ myslím.
Citace:
Takže pokud AMD nabídne za podobnou cenu o něco více než Core i5/Core i7, co myslíte, co si zákazníci pořídí radši?
Intel.
Taková je a bude realita u lidí, kteří se v IT nevyznají. Někteří ani nevědí, že nějaké AMD existuje. Je to hlavně díky de facto neexistujícímu marketingu na straně AMD a velké marketingové masáži ze strany Intel a Nv. A málokterý prodejce doporučí AMD
Je to na prd. Když na herních a jiných akcích je vidět stále jen Intel + Nv, no tak lidi kupují Intel + Nv.
já na to čekám taky už od září. Problém je, že nebude Vega takže se na to asi vykašlu a možná na další podzim páč přes léto jsem stejně v luftu a nehraju toho moc.
Myslím si že Ryzen krátko po uvedení skončí v mojom PC mne síce Phenom II X4 postačuje do dnes (hry už moc nehrám resp. vôbec), ale chcelo by to už čosi lepšie čo sa týka rýchlosti chodu OS a porty USB3 atd.. Ale Phenom II 955 bol asi najlepší CPU aký som mal.. je to dané ale aj tým, že dnes už ten vývoj SW tak dopredu nejde, veď vieme ako to bolo v 2000 roku, keď CPU zostarol za rok tak, že nové hry už na ňom sekali
Mám Phenom II X4 945 a 6 GB RAM a mohu říci, že sestava taky poměrně dostačuje. Na to hraní DOTA to stačí a nic jiného de facto nehraju. Nicméně taky pokukuju po Ryzenu. Limituje mě v současné době jen ta paměť, 16 GB nebo lépe 32 GB by se hodilo. Chci si občas udělat nějaké fotky, rozměrná panoramata a tvorba a úpravy např. gigabajtovýho panorama jsou v současné době skoro nemožné. Dokupovat DDR2 se mi vážně už nechce. Mám však bohužel pocit, že Ryzen 8c/16t je ale overkill (zejména díky pravděpodobně vysoké ceně), přeci jenom to nedělám profesně a jen občas si něco udělám. 4c/8t však přijde kdo ví kdy Přemýšlím, jestli by nebylo lepší vzít FX, což by bylo oproti Ryzenu asi za hubičku a práci to udělá stejnou...
Jde ti o RAM, tak vem desku za 1800Kč a 16GB RAM DDR3 za 2700Kč, cpu nech a třeba to bude stačit. Mít dva zčásti kompatibilní PC/komponenty se mi mnohokrát vyplatilo.
Proč? Koupíš 2x8GB 1333MHz a na nové desce tak pojedou. Tvůj CPU (jeho paměťový řadič) je na to dělaný - pokud bude Phenom945 uvedený v support listu desky, což bude.
Jo, koukal jsem na to, nová deska by procesor zvládla, k tomu 2x 8GB nebo 4x 8GB RAM na 1333 MHz, k tomu SSD a byl by to slušnej PC zase na pár let... Njn, otázka ale je, jestli přeci jenom nepočkat na ty Ryzeny, což je komplet nová platforma, což by do budoucnosti bylo určitě lepší.
Já myslím, že jsem to pochopil. To je právě ono, buď koupit desku a RAM, nebo koupit komplet novej PC s Ryzenem, ale obávám se, že cenově to bude úplně někde jinde.
Pokud bude CPU potřeba...
AM3+ deska za 1800Kč je výdaj u kterého nemusíš tolik přemýšlet, kor když už máš CPU, které případný upgrade na FX rozhodně překoná a desku do které ten starý cpu může v připadě nouzové situace narvat. Kolik že to stojí nová deska pro Intel+i3?
h110 deska + 4 vlaknovy pentium kaby lake 3500kacek
a ma novou platformu kterou muze v klidu osadit treba i7 a nemusi premejslet jestli deska neshori, kdyz tam pretaktuje fx procesor
i3 6100 byl v rade skylake souper pro ctyrmodulovy FX
intel ted zatlacil na pilu a zase poslal pentia do hry takze ted je souper pro fx procesory pentium
i3 je po ohlaseni tehle pentii mimo procesor (pokud si teda nejsem jistej ze nutne potrebuju avx intrukce)
To je 2x tolik. S rychlostí jakou Intel střídá sockety už za 2 roky nepůjde sehnat i7 ani i5 do téhle desky. To je ta výhoda AMD a té krize ve které se ocitli. Deska za 1800Kč ti neshoří - stačí zbytečně netaktovat FX8300 nebo FX6300. BTW i tak jde hlavně o RAM a případné SATA SSD.
2x tolik ale uz tam ma procesor o vykonu fx 8300
u am3 desky se stane co? zatim tam bude mit starej procesor a casem si koupi 8300 a dostane se na uroven toho pentia
a dal casem co? casem nic protoze nic lepsiho do ty desky neni
Jenže on není limitovaný výkonem CPU a to tvoje Pentium je bez AVX, tak trochu neperspektivní. FX 8300 je v multithreadu výkonnější než i3 i bez svého OC. FX si zatím koupit nemusí.
Deska AM3+ nejlepe ASUSpro cca 2tis, 16GB Ram a i s tim phenomem mas o fotky postarano... pak casem za par kacek 8CPU FX - jemnym doladenim 4,5GHz + ... nepotrebujes nic vic
ve zkratce ti radi vyhodit srot a koupit si za vic penez jinej srot, rada nad zlato
Za jakejch víc peněz? Víc oproti čemu ty inteligente? Popiš mi ty muzejní mínusy am3+ desek. Na nic podstatného se nezmůžeš. Finanční rozvahu po tobě raději nechci.
Problém je takový, že když vemeš třebas AM3+ a FX, tak už nikam nemůžeš upgradovat...myslím to tak, že příště budeš muset koupit MB + CPU + RAM.
AM4 bude s největší pravděpodobností kompatibilní i pro další 2 generace CPU a navíc má DDR4, které má i Intel.
Podobné dilema jsem měl také. Mám 16GB DDR3 a je mi líto se jich zbavit. Jenže upgrade by znamenal maximálně AM3+ a 8core FX. Což by celkem nebyl problém, jenže co potom...v budoucnu (tedy pokud něco neodejde)?
Takže ted kupuji DDR4 (32GB 3000MHz) s tím, že se budu rozhodovat mezi AMD a Intel platformou. Základem je, aby RAM a deska vydržely hodně dlouho. CPU a GPU se dá upgradovat skoro kdykoliv.
Moje rada: pokud ti to "stačí", vydrž do konce léta/podzimu a pak se rozhodni. Šel bych ale do platformy s DDR4.
Nooo, tak je možný že ostatní budou mít jiný názor...je to spíše o zkušenostech co se týče značky, ale Kingston, Corsair, Crucial a Adata mě nikdy nezklamaly. Jen levné Evolveo Zeppelin ano, odešly a to hodně rychle. Na současné FM1 mi jedou několik let Corsair Vengeance 2x8GB 1866MHz a naprosto bez problémů. Na starých AM2, DDR2 kompech zase Adata Extreme v poho a dodnes.
Takže podle mě:
1) doživotní záruka
2) pasivní chladič
3) vysoká frekvence (dnes hraje větší prim než časování)
4) napětí klidně 1,35V (bavíme se o DDR4)
5) časování (nooo, tady těžko říct. Já ho řešil naposledy v dobách DDR2 )
Ta potvory co mám objednané mají 15-17-17-35, což není mezi 3000MHz tak špatné.
Ceny jsou šílené, když vezmu v potaz že 2x8GB DDR3 1866Mhz jsem kupoval za 2tis (těsně před těmi povodněmi, než krutě zdražili) a těch 2x16GB 3000MHz za 5600,-, což ale na dnešek vypadá jako dobrý kup. Ale myslím, že ceny zůstanou nebo ještě polezou výše kvůli zvýšené poptávce až vyjde RyZEN.
Je to jednoduché, prodat se dají vždycky
ale výkon při VR jde na úkor GK. Jinak opravdu na většinu operací pro obyčejného uživatele stačí připojit mobil k TV. A můžeš si vystačit s tabletem. Na VR stačí i nejlevnější i7 nebo lepší i5. Takže tak. Těžko dáš VR s i7 a nV 1050.
No jo, ale VR má minimum uživatelů. Je to drahé a stále nedotažené.
Jasně, kdo jej má, potřebuje silné GPU a ten bude volat po výkonných grafikách obou táborů. Jednak aby měl na výběr a druhak aby byla konkurence, což se může projevit na cenách.
Řekl bych ale, že AMD dělá dobře, když se nyní soustředí hlavně na CPU. Ano, v GPU taky potřebuje co nejdříve konkurenci proti 1070 a výše, ale od nějakých 8000kč níže to pokryté mají a to je větší část trhu.
Určitě se všichni shodneme, že potřebuje novou platformu s novými technologiemi a s CPU dohnat Intel.
Tady nejde jen o výkon ve hrách, ale vůbec o dobrou CPU architekturu, kterou nasadí všude...od mini/kancl PC po servery a super počítače.
A pokud se RyZEN povede už takhle (jak se píše) hned na začátku, tak se máme do budoucna na co těšit, protože AMD má ve zvyku z výrobního procesu vyždímat maximum.
Mají před sebou veliký úkol. Chtějí a asi i musejí zaútočit (aspoň trochu) na highend dvou firem a to prostě nejde najednou.
Držím AMD palce, protože malá firma co bojuje na dvou velkých frontách si to prostě zaslouží.
Myslel jsem to tak, že výkon procesorů obecně stačí a pokud někdo řekne, že je třeba přidat na výkonu grafik (opět obecně), tak dám hlas spíš tomu s grafikou. Protože on ten výkon má i Pentium. Není to nic pro rendering a grafiku a tak. Tam už je to jiná liga. Ale zase se dostaneme k programům, které využijí výkon GK. Takže opět výkon grafik. Ne jen VR. Třeba VHS videa. Já pamatuju... Svého času se na to lidi skládali. Bylo to drahý, prekupníci se chovali velmi tržně. :-) No a pak to už nikdo nechtěl. I ta VR bude čím dál dostupnější. Ale byl to jen jeden příklad z mnoha. Někde tu kdysi zmínili, že x86 architektura je na hranici možností. Výkon GPU je cesta.
Nevím co si pořád všeci stěžujete,Amd je proti intelu a nvidii celkem málá firma.Nemůžete po ní chtít zázraky.Amd grafiky vychází i když v revizích každej rok....kdy naposledy vyšel amd CPU??v roce 2012?
Až možná druhá půlka února? Ty si fakt dávají na čas. Otevřený násobič znamená, že to nepůjde taktovat tak dobře jako FX a už základní takty budou od AMD nastaveny blízko maxima. Stejně to moc nevadí.
pozri takto: mna to tiez moc netesi ze to bude az o mesiac a pol, ale stale lepsie ako vypustit nejaky bazmek v skorej revizii s nejakym bugom a low frekvenciami, toto si proste AMD nemoze dovolit
Trochu škoda ten počet PCI-E linek. Kaby Lake má k dispozici 24 linek, takže si může dovolit grafiku plus dva M.2 disky každý se 4 linkami. Intel tohle pochopil u Skylake generace, kde bylo linek 20. Teď když se M.2 disky rychle šíří, tak možnost osadit desku dvěma disky bez omezení rychlosti vidím jako výhodu.
Na deskách AM4 jsou často vidět dva sloty M.2, ale očividně při zapojení obou půjde rychlost dolů. Stejně tak nepůjde na AM4 platformě vytvořit CF jinak než 2x8 linek, což zase bude znamenat omezení. O zapojení více jak dvou karet asi nemá smysl vůbec uvažovat.
Čili je škoda, že tam nedali aspoň těch 24 linek, jako má Kaby Lake. X99 platforma je pak úplně někde jinde.
Vzhledem k tomu, že Intel stojí momentálně neúměrně mnoho a pokud se potvrdí současné spekulace a výkon bude všeobecně dobrý, tak by cena byla adekvátní tak o 30% níže, než u Intelu. Jednovláknový výkon předpokládám horší, než současný kaby lake. Já osobně doufám, že AMD nabídne minimálně šesti jádrový (ideálně osmi) procesor kolem 8k. V tom případě to koupím hned. Pokud za 6k dá čtyř jádro a za 10k šesti, tak si radši koupím dražší 7600k a určitě nebudu sám. Ta cena musí být razantně nižší, aby si AMD napravilo reputaci posledních let.
Ja si taky myslim. Osobne mam FX8350. Jednu dobu jsem hodne pokukoval po Xeonech, ale nakonec sem se na to vykaslal, pac mi ten vykon FX porad dostacuje.
Na Ryzen jsem nateseny a moc rad bych si ho poridil, ale pokud AMD nabidne cenu "jen o neco malo nizsi nez intel", tak do toho proste nepujdu.. Predpokladam, ze lide kteri jsou ochotni za procak zaplatit intelovskou cenu, uz nejaky novejsi intel maji. Na ne AMD tu cenu spise smerovat nemuze, to by realne prodavali jen do novych sestav (a to jen tem, kteri dokazi jeste vzdorovat trademarku intelu). Takze AMD urcite musi nove procaky cilit i na lidi budto se slabsimi a starsimi intely a hlavne taky zbytku "svych vernych", co tu dobu prezili na prosorech AMD.
Jenze tady vidim problem s levnymi osmijadry FX, na ktere jsme zvykli. Jako majitel FX8350 nepovazuji za upgrade prechod na 4+4 virtualni jadra (byt o poznani silnejsi). Nevim jak to bude s 6+6 verzemi a tak mne zajimaji hlavne plnohodnotna provedeni s 8+8 jadry. Chapu ze vyvoj je drahy a firma ma nizke prodeje, ale za novy procesor jsem ochotny dat maximalne takovych 12k a (mozna naivne) doufam v jeste mene. Pripadna 6+6 jadra zvazim, ale nemam do nich takove nadseni jako do 8+8. AMD nas uz naucilo cekat a kdyz to prezene s cenovkou, tak proste budeme dale prezivat na tech FXkach. Myslim ze potrebuji prodeje, velke prodeje a tak museji nabidnou prave tu revolucni cenu :o) Po "trochu levnejsich" intelech takova poptavka proste nebude o.O
Takže pokud AMD nabídne za podobnou cenu o něco více než Core i5/Core i7, co myslíte, co si zákazníci pořídí radši?
Všetky tieto 95W> primotopy ma nechávajú chladným, ale kacírsky sa musím priznať, že pokukujem po pripravovanom 14nm 16-jadrovom Denvertone (microarchitektúra Goldmont) - nech je mi odpustené
P.S. ale áno nech AMD s Ryzenom tie Core i5/Core i7 poriadne preženie a preriedi, veď už bolo na čase
To: Tralalák,
TDP 95W má být při maximální zátěži (nebo spíše méně metodiky měření TDP AMD a Intel jsou rozdílné). Vtip je v tom, že ZEN bude umět velmi dobře škálovat - nízká zátěž, nízký příkon. Takže při běžné práci bude úsporný, ale pokud bude potřeba výkon, tak ten výkon bude k dispozici na rozdíl od Atomů a podobných lowcostů. Podrobněji k úsporné technologii SenseMI, který se skládá z pěti komponent:
Pure Power – more than 100 embedded sensors with accuracy to the millivolt, milliwatt, and single degree level of temperature enable optimal voltage, clock frequency, and operating mode with minimal energy consumption;
Precision Boost – smart logic that monitors integrated sensors and optimizes clock speeds, in increments as small as 25MHz, at up to a thousand times a second;
Extended Frequency Range (XFR) – when the system senses added cooling capability, XFR raises the Precision Boost frequency to enhance performance;
Neural Net Prediction – an artificial intelligence neural network that learns to predict what future pathway an application will take based on past runs;
Smart Prefetch – sophisticated learning algorithms that track software behaviour to anticipate the needs of an application and prepare the data in advance.
Záleží také na windows scheduleru, ten se ale nikdy nevyznačoval přílišnou chytrostí, co se týče vytěžování a migrace procesů mezi vlákny procesoru.
S tým Denvertonom by som bol opatrný. Predsa len to je stále Atom s klasicky poddimenzovanými/nevyváženými (najme integer) portami. A tomu nepomôže ani 14nm. Dokonca tomu nepomohla ani obrovská FPU a AVX512, keďže Knightlanding dá v Cinebenchi len 1648 bodov, čo je na 72 jadrový procák dosť málo. Podobné skóre dá pretaktovaný 5960X pri nižšom TDP.
Ak už miešate Knight landing do toho z jadrami Airmont a nejak Vás zaujíma scóre v CB tak v zásade platí, že Goldmont je cca o 30% výššie IPC tak čisto lineárnym škálovaním by ste mali score v CB 2142. Ale tieto dimenzie sú pre mňa nezaujímavé... (je to úplne iný segment)
Čo sa týka Denvertonu (Goldmont) 16C/16T tak jedná sa o plnohodnotné malé jadrá teda s IPC nejakých o 10% vyšším nad Jaguarom/Pumou tj. s celkovým výkonom vyšším nad Jaguarom v PS4 Pro s + ďalšími 8-jadrami naviac !!! pri max TDP cca 35W a zároveň podporuje oproti Avotonu (Silvermont) DDR4, PCIe 3.0, atď.
Vyššie skóre by mal len ak by mal AVX512, čo tipujem že nebude.
A tie precentá... Podľa tabuľky latencií skôr vyplýva že to bude mierne pod Pumou, v ťažkom SIMD môže byť Puma dokonca 2x výkonnejšia. Tiež mi z toho nieje jasné, ako by mali získať 30% voči Airmontu, to mi nieje jasné dokonca ani z optimalizačných manuálov.
Ako ak tie percentá ktoré udávajú aj skutočne získajú tak gratulujem, len musím povedať že sa mi nezdá že by to bolo čisto vďaka architektúre. Skôr tipujem že za väčšinu vďačia obmedzeniu throtlingu...
ad. 1 Goldmont je 3-issue (3-wide superscalar pipeline) microarchitektúra (3x ALU) oproti 2-issue (2-wide superscalar pipeline) Silvermontu/Airmontu a vlastne aj 2-issue (2-wide superscalar pipeline) sú aj AMD Jaguar a Puma. Ten rozdiel predsa vidíte aj v tej Vami postnutej tabulke "peak x64 decode".
ad. 2 Samozrejme je tam toho viac ako len len 3xALU aj vo Vami postnutej tabuľke je to krásne vidno, ale ja doporučujem podrobné vysvetlenie v Intel® 64 and IA-32 Architectures Optimization Reference Manual - CHAPTER 14 SOFTWARE OPTIMIZATION FOR GOLDMONT AND SILVERMONT MICROARCHITECTURES - 14.1.1 Goldmont Microarchitecture
zdroj: Odkaz
Je veľká škoda, že rešeršisti až na výnimky nevenovali tejto zmene patričnú pozornosť a možno si to Intel necháva marketingovo práve na Denverton, keďže pri Apollo Laku Intel nepovedal takmer vôbec nič, pričom ako môžte vidieť jedná sa evidentne archtitektonicky o nezanedbateľne zmenené jadro.
Ale jasné, má to ďalší port, aj keď len na minimum inštrukcií. Zvýšený decode rate bez zvýšenia priepustnosti cache... A tie latencie inštrukcií... Takže celkom nevyvážené.
Aj v tom vašom teste predsa vychádza takt-na-takt cca na úrovni AMD, síce pri nižšom TDP, ale vďaka novému procesu a v ST by to nemuselo hrať až takú rolu...
Ale ak myslíte tak ok, podľa tej recenzie to vyzerá celkom slušne... Bol to aktívne chladený alebo fanless?
Mimochodom, aký má byť v tom 16C interconnect? Jeden ring na taký počet aj keď malých jadier asi stačiť nebude, takže tam dajú systém ako v Xeonoch alebo 2D ako Xeon Phi?
V CPU_Z čo je krátky test boli frekvencie (odsledované task managerom) sigle-core
AMD Puma A6-6310 (15W) 2.4GHz: 657
Intel Goldmontu N4200 (6W) 2.43GHz: 769 (+17%)
CB R11.5 task manager pri Goldmonte sa pohybuje
ST: 2.40GHz - 2.42GHz
MT: 2.06GHz - 2.11GHz
Tu môžme použiť MT
AMD 5350 Jaguar (25W) 2.05GHz: 2.00 pts
Intel Goldmont 2.06GHz (6W) - 2.11GHz: 2.20 pts (+10%)
ntb je samozrejme aktívne chladený (pasívne by som nechcel), radšej nech sa točí tichúčko pomaly v ntb ako vôbec
Tak pokiaľ viem už 22nm Silvermont opustil FSB a prešiel na IDI (in-die interconnect) čo je v podstate point to point interface. Inak QuadCore Goldmont využíva 2MB L2 cache, avšak už DualCore Denverton 4MB L2 cache čo by mohlo značiť, že to je odpad z OctaCore. Ako vieme OctaCore Avoton mal tiež 4MB L2 cache. Takže 16-core môže mať 8MB L2 cache...
Jak bude zakázané taktování na čipsetech 300,320. Doteď stačilo mít jakýkoliv odemčený čip a přes AOD si můžu dělat, co chci, na jakékoli desce.(v rámci možností desky) Protože tímto se stanou desky s "lock owerclok" :-) zbytečné. Takže to doufám výrobci obejdou nějakým biosem. No a pořád neznám to nejpodstatnější. Cenu. Doufám, že AMD překvapí.
Pekny clanek DD diky.Myslim si ze 20% nizsi cena na pomery amd neni adekvatni minimalne 30% nizsi cenu by to chtelo ale jen muj osobni nazor Intel proste potrebuje konkurenci jako sul a cim levnejsi ryzen budou tim vetsi ta konkurence bude.Doufam ze doba kdy intel prodava sve cipy za sarlatanske ceny a tim legalne okrada sve zakazniky je u konce.
čistě jen mi přijde ze strany AMD moc nedobré, že takhle i potenciální zájemci, zákazníci o Ryzen nechtějí čekat a koupí Kaby lake zkrátka proto, že prostě už je (já se už nemůžu dočkat, nejde mi jen o nový CPU, mě jde o celý nový PC ) nadruhou stranu chápu, že teď všechen obdiv padá na Intel a poté co se tohle odbude přejde všechen na AMD resp. nemusejí soupeřit o média, atd.
Tak už jsem se upsal Kaby-Lake, borci.
Jak je u mě známo, vyvíjím až chorobnou snahu dosáhnout co nejlepšího poměru cena/výkon a nejnižších cen. Proto už týden prosívám eshopy a hledám chyby marketérů při naceňování produktů...
Kdysi se mi podařilo např. koupit fungl novou desku pro s1150 za 4 stovky, no zkrátka to ti blbci za tolik regulerně prodávali, za 2 dny už byla za 1050 Kč...
No, takže co teď.
G4560 - 1619 Kč včetně DPH (běžná cena kolem 1950-2050 Kč)
DDR4 16GB (kit) - 1999 Kč včetně DPH (běžná cena 2700-2900 Kč)
základovka s čipsetem B250 - 1910 Kč včetně DPH (běžná cena 2000 - 2200 Kč)
Jestli mluvíte o chybách na e-shopu, když shop spravuje např. 10.000ks položek (což jistě chápete nelze ručně, ale musíte mít automat) a jedna z těch 10k položek je chybně naceněna ve váš prospěch, tak to že toho umíte využít a vydělat si svých pár stovek na úkor prodejce, to jste vážně charakter, taková ta typická česká vychcanost. Samozřejmě to nemusí být tento případ.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!