Pokud chcete skutečně pořádný high end PC pro práci i zábavu, chcete tohle.
Už pár let AMD vládne procesorovému trhu v oblasti výkonu, což je pro mnohé stále šok. Intel ale zkrátka už několik let nemá vlastně žádný procesor, který by se dal označit za výkonný. V high end segmentu je dnes pouze na papíře a cenově, z hlediska výkonu nemá naprosto nic, co by se procesorům AMD dokázalo, byť jen přiblížit.
AMD nás ale s vydáním své aktuální ZEN 3 architektury pro RYZEN ThreadRipper 5000 sérii hodně dlouho napínalo. Celé 2 roky přesně byly maximem stále jen ZEN 2 modely ThreadRipper 3000 série, které se ale na trh dostaly nejdříve pro kompromisní 4kanálovou TRX40, později jejich PRO varianty pro novou WRX80 s 8kanálem, tedy verzi přímo odvozenou od serverové platformy.
Bohužel RYZEN ThreadRipper 5000X pro tu TRX40 sice fyzicky existují, ale AMD se rozhodlo je nevydat. Místo toho na trh do volného prodeje nyní oficiálně zamířili jen WRX80 verze, tedy RYZEN ThreadRipper 5000 PRO WX, které pro OEM byly představeny už v březnu. Teď jsou ale volně dostupné pro všechny. Jen musíte mít tu WRX80 desku.
AMD do volného prodeje pustilo 24jádrový 5965WX, 32járový 5975WX a 64jádrový 5995WX. Ačkoliv jde tedy o PRO varianty, jsou plně odemčené pro taktování a všechno, zkrátka je to RYZEN X procesor. AMD se totiž rozhodlo zrušit ty „nePRO“ verze a RYZEN ThreadRipper budou nadále jen v té nekompromisní TOP verzi platformy odvozené přímo od serverové. V této generace tedy s 8kanálovým řadičem pamětí. Výkon je samozřejmě excelentní.
V řadě aplikací naprosto bezkonkurenční s výrazným náskokem. I když rozdíl proti předchozí generaci není tak výrazný, přesto cca 20% posun při stejné nebo dokonce mírně nižší spotřeby je zajímavý. Hlavně s ohledem na fakt, o jak vysokém výkonovém základu se bavíme. Většina recenzentů také upozorňuje na to, že grafy a ty výkonové rozdíly neukazují celou realitu. V praxi je totiž RYZEN ThreadRipper 5000WX mnohem lepší než 3000 série, protože prostě dokáže plynule věci, které žádný jiný procesor nedokáže:
Pochopitelně je tu otázka ceny. RYZEN ThreadRipper X pro TRX40 byly zajímavé proto, že byly prostě levnější, jednodušší. Šlo o kompromisní řešení. ThreadRipper PRO verze pro WRX80 platformu, jsou fakticky plnohodnotné EPYC, cena tomu tedy bohužel odpovídá. Zatímco 24jádrový 3960X vyšel za 1399 dolarů (40 tisíc), nový 24jádrový 5965WX stojí šílených 2400 dolarů (70 tisíc korun). A to je základ nabídky. Prakticky low end v high endové sérii AMD ;).
32jádrový ThreadRipper 3970X vycházel na 1999 dolarů (58 tisíc), nástupce v podobě 5975WX je za 3300 dolarů (95 tisíc korun). No a konečně 64jádrový ThreadRipper 3990X stál 3990 dolarů (116 tisíc korun). Což je hodně na domácí desktopových procesor, ale ve srovnání ThreadRipper PRO 5990WX má mnohem lepší poměr cena/výkon. Novinka totiž stojí šílených 6500 dolarů, tedy 189 tisíc korun, což je nový absolutní rekord pro běžný domácí desktopový procesor.
Nicméně jakkoliv můžeme tu cenu kritizovat, faktem je, že neexistuje konkurence. Intel není se svými současnými schopnostmi schopen vyrobit a nabídnout konkurenceschopný produkt. Současně AMD nabízí něco, co dokáže nabídnou výkon a plynulost, kterou žádný jiný produkt na trhu v tomto segmentu nemá. A bohužel je tady i ten aspekt, že AMD prostě nestíhá vyrábět. Stejné čipy se používají i pro EPYC procesory a o ty je stále větší zájem. A to je vlastně hlavní důvod, proč AMD neuvedlo ThreadRipper 5000X pro TRX40 a proč jsme na ThreadRipper 5000WX čekali tak strašně dlouho. Zkrátka nebyl čas a prostor pro jejich produkci. A tak se objevují až nyní, prakticky na poslední chvíli, kdy ZEN 3 generace končí a ZEN 4 je za rohem.
Desktopové mainstreamové RYZEN 7000X pro AM5 vydá AMD již za pár týdnů, následovat budou v Q4 serverové EPYC a z nich budou opět odvozené ThreadRripper PRO 7000WX, pro novou SM5 platformu s 12ti kanálovým DDR5 řadičem a 128-PCIe linkami. Ale nepočítám s nimi na trhu dříve jak na přelomu Q1/Q2 příštího roku, spíše později. Každopádně klasický PC high end (snob-end) žije, RYZEN ThreadRipper jsou zde a pokud máte zájem o to nejlepší a nejvýkonnější, co na trhu je, tak máte možnost. Ceny tomu ale také odpovídají …
"...což je nový absolutní rekord pro běžný domácí desktopový procesor..."
To že do článku X-krát napíšete "domácí desktopový procesor" neznamená, že se jím tyto procesory stanou. Tohle nejsou procesory (potažmo celá platforma) primárně určená do domácích počítačů. Já fakt nevím, kde jste na tohle přišel. Samo AMD to nechtělo do retailu vůbec pouštět a dodávalo to jen OEM výrobcům pro stavbu profesionálních pracovních stanic.
Můžete rovnou tvrdit, že Epyc je taky domácí procesor, protože ho taky seženete a můžete na něm pracovat doma...
RYZEN jsou i domácí PC a tohle se jmenuje RYZEN THreadRipper PRO, kdy AMD oficiálně zrušila tu kompromisní ThreadRipper X sérii a už je jen ThreadRipper PRO WX série, určená tedy jak pro high end domácí nadšence, tak profesionály. Prostě jednotná high end platforma.
Na rozdíl od EPYC kde potřebuješ speciálnější desku s omezenými funkcemi z hlediksa domácího využití, WRX80 je nejen pracovní platforma, ale i prostě highend desktop, má plně aktivní taktování, ladění a další věci, které u serverových desek pro EPYC nenajdeš, ale najdeš je u klasických high end PC desktop desek ...
Ano ThreadRipper PRO WX jsou procesory do pracovních stanic, ale současně jsou i pro klasický high end desktop, AMD to jen sjednotila. Takže můžeš se vztekat jak chceš, RYZEN ThreadRipper jsou stále i "běžných high end desktop" pro nadšence kromě jiného ;).
Samo AMD na svých stránkách uvádí, že high end procesory pro dektop jsou Threadrippery 3000X. Threadrippery PRO 5000WX jsou určené pro kategorii Workstations. Je to napsané na oficiálních stránkách AMD a takhle to vidí samo AMD. Takže váš výklad toho, kam který procesor patří na tom nic nezmění a tyhle procesory jsou určené pro profesionální pracovní stanice a ne na hraní či jiné činnosti do domácího počítače.
Samozřejmě ať si každý doma používá procesor jaký chce, ale neustálé přesvědčování o tom, že tyhle procesory jsou určené na domácí použití je už otravné a evidentně to už ani není objektivní, protože sám výrobce říká něco jiného než vy.
AMD ale nahrazuje 3000X sérií 5000WX, takže to jsou procesory pro desktop i domácí použití, nicméně pokud chcete, pošlu za vás dotaz AMD, abych je mohl citovat, že 5000WX nahrazují 3000X a jde kromě pracovních i o high end desktop, protože to prostě AMD spojilo ...
Já to vidím spíš tak že do třídy high-end desktop patří jak PC s Ryzen 9, tak pracovní stanice s threadripperem. V obou případech se totiž jedná o nějakou variaci PC bedny u stolu
Já teda také čtu v článku informaci tohoto typu: "ThreadRipper PRO 5990WX ... což je nový absolutní rekord pro běžný domácí desktopový procesor."
Také se přikláním k nazoru, že to zase tak běžný domácí desktopový procesor není.
Pokud se nepletu, tak i v předchozí generaci byla řada pro HEDT (TRX40) a pak řada pro profi pracovní stanice (TRX80) a řada pro TRX40 prostě zůstává bez nástupce a nástupce dostala pouze profi řada v podobě 5000WX...
AMD se prostě rozhodlo řadu ThreadRipper sjednotit a bude dnes pro všechny nabízet tu WX, ktrá má nově povolené taktování a všechny náležitosti herních domácích platforem ...
To je sice hezke... ale i kdyz jsem dal 55k za 3970x, tak 40k navic za 5975wx jen kvuli dodatecnym pametovym kanalum a dodatecnym pcie, ktere nepotrebuji, nedam. Navic kdyz zen4 vyjde za mesic. Plus ddr4 pameti pak uz nepujdou pouzit.
AMD ma proste obrovskou diru v nabidce mezi cenou 25k - 95k. Srandoprocesory pro wrx80 s
A to WX je asi co? To WX u AMD už několik let znamená i u AMD grafik workstation. A Pro je professional, takže nic domácího. Workstationy s Xeony jdou taky běžně koupit a nikdo o nich netvrdí, že to jsou domácí PC.
Tak teď už snad konečně začnou výrobci vydávat ty základní desky pro tyto běžné domácí procesory v řádném počtu...aktuálně jdou totiž sehnat jen 2,ten Asus z článku a Supermicro MBD-M12SWA-TF-O, což je pro úplně běžnou domácí platformu žalostně malý výběr .