Společnost AMD během letošního a hlavně příštího roku chystá několik změn ve své nabídce CPU.
AMD v současné době dobře konkuruje společnosti Intel v nižších cenových hladinách, kde má dokonce i mírně navrch se svými levnými X3 a X4 procesory, kdy dvoujádrové Core 2 Duo do LGA775 už jsou opravdu mimo hru. Ve vyšších cenových hladinách AMD dokáže konkurovat vysokotaktovanými Phenom II X4 procesory i novému Core i5, přesto zde není v dobré pozici, ačkoliv Intel si vypuštěním Core i5 do LGA1156 a P55 vyšachoval ze hry svá starší Core 2 Quad do LGA775, jejichž nákup už opravdu není zajímavý a překonávají je i konkurenční AMD Phenom II X4. V nejvyšších cenových hladinách pak už AMD nekonkuruje společnosti Intel raději vůbec. Na mobilní platformě je situace pro AMD daleko více krušnější, protože sem ještě procesory Athlon II a Phenom II a 45nm výroba nedorazila. Stane se tak až nyní. AMD dokonce vydává i konkurenci k ATOM a CULV procesorům Intel, které se hned po vydání Windows 7 představí v konkrétních minipočítačích.
AMD si se stávající generací K10.5 procesorů vyráběných 45nm bude muset vystačit ještě v roce 2010. Jak to míní udělat? AMD aktuálně pracuje na nové revizi procesorů Phenom, které se prý interně říká „Phenom III“. Tato revize má přinést nižší napětí pro procesory AMD a tedy i nižší TDP a celkovou spotřebu a má být základem i mobilních čtyřjádrových procesorů AMD, které se objeví v Q2 2010. Tuto novou revizi by AMD rádo nasadilo co nejdříve a to už během Q1 2010, nejzažším termínem je právě Q2 2010. Vyráběny budou stále 45nm, ačkoliv AMD již 32nm zkouší, její hlavní výrobní kapacity stále nejsou přebudovány a 32nm tak pro AMD nebude k dispozici dříve, jak v závěru roku 2010, tak aby v Q1 přišly na trh první 32nm procesory nové generace. AMD však bude těmito procesory muset bojovat proti 45nm, ale také 32nm modelům Core i7/5/3 společnosti Intel, kde největší nebezpečí jsou právě 32nm modely Core i5 a Core i3 s jádry Clarkdale a také jejich mobilní verze. Výkonově nemáme o AMD tak velký strach, protože Core i5-3 procesory až na konstrukci samotného CPU, která je velmi podobná právě Athlon II/Phenom II, mají samotné jádro stále vycházející z Core 2 procesorů a tak se nějaký velký výkonový skok nedá čekat. AMD navíc už dnes v levnějších segmentech kolem 100 dolarů nabízí čtyřjádro, zatímco od Core i3 se očekává při nejlepším dvoujádro s HT. Výhodou Core i3 ale budou provozní vlastnosti díky 32nm, kterým se AMD pokusí konkurovat právě novou revizí. Nesmíme ale také zapomenout na to, že Clarkdale nese i integrované grafické jádro, které je o dost schopnější než to, které má Intel ve svých čipsetech dnes. Podobný procesor nabídne AMD až v roce 2011 a známe jej pod označením FUSION. AMD si totiž vzalo do hlavy, že místo toho, aby do jednoho čipu narvalo vedle sebe CPU a GPU (což je Core i3), udělá to, že na stejný kousek křemíku narve procesorovou i grafickou logiku a vyrobí to celé dohromady 32nm.
A co nás čeká pro nejbližší budoucnost, tedy ještě letos? Pravděpodobně snížení TDP u modelů Phenom II X4 955/965, které jsou opravdu zbytečně vysoké a jak víme z testů, lze oba procesory provozovat na mnohem nižším napětí, což znamená nižší spotřebu. Přibližně na konří října se dočkáme také nových Athlon II X3 a Phenom II X3 se sníženými TDP a vyššími frekvencemi za odpovídajícím způsobem sníženými cenami. Vzhledem k tomu, že AMD AThlon II X4 620 na 2,6GHz stojí 99 dolarů (2200 korun) můžeme si udělat dobrý obrázek, kolik budou novinky od AMD stát.
Na příští rok AMD kutí ještě rychlejší Phenom II X4 s označením 975. Ten by měl tikat už na 3,6GHz a stát něco mezi cenou modelu 955 a 965 dnes. Objevit by se měl během Q1 2010. Stejně tak se čeká na procesor AMD Phenom II X6 vycházející z již prodávaného 45nm Opteronu. Jeho hlavní výhoda je kompatibilita s AM3 paticí, ale má tedy jen dvoukanálový řadič pamětí DDR2/DDR3, což proti Core i9 Gulftown nebude výkonově stačit, ten kromě toho, že nese tříkanálový řadič má i technologii HT. Bude ale proto nepochybně pořádně drahý, což se u Phenom II X6 čekat asi nedá. Pro serverovou platformu pak AMD představí brzy nový dvanáctijádrový procesor Magny Cours, se kterým si už po světě pár nadšenců hraje. Zatímco v prodeji se objeví verze s nízkými takty maximálně v rozmezí 2-2,5GHz, nadšencům se tento procesor podařilo nataktovat k 3,2GHz a to při napětí pouze 1,037V. nemusíme asi říkat, že 3GHz AMD X12 je v optimalizovaných aplikacích pro využití celého potenciálu ten nejrychlejší X86 procesor současnosti.
Tolik k plánům AMD, víceméně se asi těžko dočkáme nějakého velkého překvapení během roku 2010. Pokud ano, tak by těmi překvapeními mohlo být maximálně urychlení přechodu na 32nm, což se ale zatím jeví jako nepravděpodobné.
AMD trochu obecně fandím, protože je to vlastně jediná firma, která se snaží konkurovat Intelu, ale myslím, že rok 2010 nebude pro AMD v procesorech tím nejlepším. Intel jistě ještě získá nějaké to procento trhu pro sebe. No snad si to AMD vynahradí povedenýma grafikama
"Na příští rok AMD kutí ještě rychlejší Phenom II X4 s označením 975" Ano a další topinkovač je na svete...bože veď to musí mať TDP jak atomovy reaktor po pretažení
Asi vela ludi nevie ako to vlaste je. Vela ludi si kupi nevykonny procesor s TDP 45W napriklad len preto, lebo malo zerie, no on kludne moze zrat v idle viac ako procesor s TDP 95W, tento udaj iba uvadza maximalnu spotrebu, a ludia sa zbytocne pripravuju o vykon. Napriklad Athlon II X2 65W moze zrat viac v idle ako Athlon X4 95W, vecsinou procesor vyuzivame v idle, "usporne" procesory ak potrebujeme vykon tak ho nemaju, proste rozdiel v spotrebe ci mate v stroji 2jadro alebo 4 jadro Athlon II nieje ziaden ak beriem, ze potrebujete vykon 2jadra, no ak potrebujete vykon naviac, 2jadro vam ho neda..., neochudobnujte za zbytocne o vykon !!!, idle spotreba je +- rovnaka napriec ponukou... Je samozrejme, ze maximalna spotreba nie, no ani vykon uz nieje rovnaky.... jeden graf nezaskodi, 4jadra mozu mat mensiu idle spotrebu ako dvojjadra, no maju vyssie TDP http://images.anandtech.com/graphs/athloniix4630_091109225733/20026.png
Jenomže o to maximum jde. CPU s nízkým TDP kupují lidi tam, kde potřebují mít jistotu, že to nepřeleze, např. do malých ITX počítačů, HTPC apod. K čemu je mi vědomí, že např 80% CPU s TDP 90W nebude nikdy žrát více než např. 50W, když je potřebuji dát do malé skřínky, kde např. těch 50W uchladím, ale, kdybych měl náhodou smůlu na horší kus např. s reálným maximem 80W a to PC bych uvařil.
Uz me nebavi jak se tady vsichni ohani TDP velky, maly a tak porad dokola. Pritom TDP vubec o nicem nevypovida, hlavne kdyz je zapnute Cool'n'Quiet nebo jeho obdoba u intelu. Dulezita je spotreba v idle a tu nam vyrobci bohuzel neudavaji a myslim ze by se nam hodila vic.
Dát do méně kvalitní desky procesor s velkým TDP se nevyplácí. Když dáž do méně kvalitní desky úspornější cpu tak ti deska slouží dlouho. Mě osobně se přes 100W TPD jít nechce i když vím, že existují šetřící fce a že to tolik žere jenom někdy atd.
Presne tak. To co funguje na zacatku pak casem muze degradova t a muze naprikald za rok zacit dochazet k nestabilitam na vysokovykonych systemech. Osobne se take snazim volit ty procesory, ktere se vlezou do 100W i kdyz deska zvladne vice.
dneska koupis desku do 2000kc pro 140W CPU. Nevim jestli mene kvalitni deska znamena s cenou 1200 - 1500 nebo jak? Osobne bych desku pod 1800kc nekupoval. Radsi prihodim trochu vic fufniku a koupim kvalitnejsi zaklad nez neco co za rok vyhori
Hele já sem taky fanda do japan solid kondíku, měděnýho chlazení, super cívek, atd., ale koukni se někdy jak vypadá základní deska pro PC do kanclu nebo jen tak na net. A věř, že i takový šmejd občas vydrží s úsporným cpu déle, než kvalitní deska se žroutem. Pískání taky nesnáším, ale to většina lidí-firem neřeší.
Tady na tom severu bude hodne fandu do HW. Ja se mezi ne taky radim a rozhodne to jsou veci, ktere resim. Spousta kancl komplu to ale ma postavene z nejlevnejsich komponent a jede to. Pokud to ale nekdo mysli se stabilitou, vykonem a zivotnosti vazne, tak musi dobre vybirat.
Mno, já jsem nedávno kupoval novou základní desku Asus P5KPL-AM IN/ROEM/SI za cenu 890 Kč včetně DPH se zárukou 3 roky a přitom se mi ještě zdála dost drahá.
Za tyhle prachy bych zivotnost asi neresil. Pretaktovani a piskani ale asi nebudou silnou strankou desky. Sice umre, ale za ty prachy zadny stres a navic 3 roky zaruka.... Dava to smysl ;-)
Je krásne vidět jak se AMD snaží bojovat docela s úspěchem. Ale jeho velkou nevýhodou jsou výrobní kapacity. Když chce hodně vyrábět na jedné straně nemůže vyrábět na druhé. Škoda že do nových phenomů III nedají už technologii HT bylo by to opravdu zajimavé.
Diskuzi musíš číst od úseku kde vznikla. Řešili jsem význam TDP pro výběr desky a od top x4 jsme se dostali až k vyššímu mainstreamu/nižší highend AMD(TDP nad 100W).
X6 bude mít už jen DDR3 paměťový řadič takže nepojedou. Ale nejsem si jistý jestli budou mít jen DDR3. Zprávy si odporují, ale i tak by musel výrobce tvojí desky udělat nový BIOS.
procesor AMD Phenom II X6 vycházející z již prodávaného 45nm Opteronu. Jeho hlavní výhoda je kompatibilita s AM3 paticí, ale má tedy jen dvoukanálový řadič pamětí DDR2/DDR3
z tohoto vypliva ze asi bude mit i DDR2 pametov radic ,takze by teoreticky ty X6 mohli fungovat v patici AM2+
Ale zase musíš myslet na tu "slavnou" zpětnou kompatibilitu, která začína a končí u toho, zdali vyrobce desky připraví potřebný BIOS, navíc 12ti jádro snad už bude AMD nabízet za odpovídající cenu, takže nová deska nebude zas tak velký výdaj, aby si nemohl v nejhorším případě přejít z AM2+.
hlavně 12 jadro bude obsahovat už 4 kanalovej řadič paměti takže by jsi těško narval do stavajicich patic a upřimě si myslim že by to byla brzda mit tam min kanalu když už dnešni 4 jadra jsou v určitejch aplikacich bržděný
Zalezi na obsluze pametoveho radice, proto si dokazu predstavit ze desky AM3 se ctyrmi paticemi by za urcitych okolnosti dokazali pojmout ctyri pameti jako ctyrkanal a ne jako zdvojeny dvoukanal takze pokud je to dobre navrzene tak by mela stacit uprava biosu...
A ohledne rozdilu aplikacniho vykonu mezi dvoukanalem a ctyrkanalem na to jsem opravdu hodne zvedavy, jelikoz nejsem presvedcen ze jedinym rozdilem architektury i7 a i5 je pocet kanalu pametoveho radice...
Myslím, že alfaverze jakéhokoli prohlížeče, který má oddělené procesy pro každou založku ti s pár memoryleakama vytíží, co budeš potřebovat
Nebo třeba GTA4, nebo když máš CF či SLI, no a nebo taky když jednou za uherský rok upravuješ video, tak se to hodí, ale jinak je to docela dilema, jestli koupit nadupaný dvojjádro, nebo mene taktovaný 4jádro, ale to bylo pred pár lety i v případě jedno vs dvojjádro, a nakonec se to docela prosadilo a kdo koupil neprohloupil.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!