Současná situace bude znamenat, že AMD se stane největším partnerem TSMC o něco dříve.
Už před mnoha měsíci bylo oznámeno, že AMD je na cestě stát se největším zákazníkem a partnerem TSMC, což byla dosud pozice vyhrazena pro jiné. Nicméně s tím, jak se z výrobních kapacit TSMC stahují někteří ryze čínští výrobci (kvůli tlaku USA) a v souvislosti s Korona-krizí, kvůli které omezují objednávky na další měsíce někteří další výrobci, se AMD tím nejdůležitějším zákazníkem TSMC stane zjevně o něco rychleji. Tím spíše, že firma výrazně navýšila objednávky zejména 7nm kapacit všeho druhu. Spolu s ní zvýšila objednávky i NVIDIA a průmyslové zdroje uvádějí, že oba výrobci doslova vykoupili všechno, co jim TSMC může kolem 7nm nabídnout, včetně neočekávaně uvolněných kapacit. A to navzdory původně naplánovaných objemů. Obě firmy zkrátka rychle využily příležitosti, a zatímco jiní omezují, AMD s NVIDIA se chystají na expanzi. A nelze se jim divit.
Konkrétně AMD už původně plánovalo meziročně zdvojnásobit svou produkci a výrobu u TSMC v letošním roce. Nakonec ten nárůst objemu bude ještě výrazně větší. Připomínám, že to platí jen o 7nm výrobě (obou verzích), kdy tedy AMD nemíní pustit stávající 7nm kapacity, naopak přikoupilo další a přikoupilo také 7nm EUV kapacity pro ZEN 3 a NAVI 2 nad rámec původně plánovaných. Na trhu tak evidentně ještě nějakou dobu zůstanou RYZEN 3000 procesory i stávající NAVI grafiky. A AMD k nim bude moci doplnit velké množství ZEN 3 procesorů a NAVI 2 grafik. Připomínám, že současně AMD pokračuje ve výrobě 12nm RYZEN 2000 (a „AF“ verzí RYZEN 1000) série procesorů, včetně mobilních APU RYZEN 3000U a desktopových APU RYZEN 3000G. Ani s jejich koncem se na trhu rozhodně nepočítá, zejména když pro jejich výrobu AMD používá nepříliš vytížené kapacity společnosti GlobalFoundries. AMD tedy opravdu výrazně letos posílí celkové kapacity a možnosti zásobování procesory a GPU. Je prakticky jisté, že dodá nejvíce svých čipů v historii a s tím poroste i její podíl na trhu, který má rozhodně stále slušný prostor k růstu na CPU i GPU trhu.
Překvapením je NVIDIA, která dlouho o 7nm proces TSMC nejevila zájem, dokonce mluvila proti němu. Všechna vyjádření a plány směřovala k tomu, že firma vůbec neplánuje u TSMC vyrábět novou generaci svých GPU a bude spoléhat na SAMSUNG. Jenže ten nedokázal uvést do použitelného stavu vhodný výrobní proces pro NVIDIA. A tak firma už před několika měsíci objednala nějaké 7nm kapacity u TSMC. Samozřejmě, že v té době už měla problém s tím, že kapacity, které mohla objednat, byly omezené, protože zbytek byl zabraný. Současná situace tak paradoxně NVIDIA výrazně pomáhá, protože se tak nakonec dostane minimálně k takovému objemu, který skutečně potřebovala, ale který by jinak u TSMC dosud nedokázala zajistit, protože ho měli zablokovaný jiní. A určitě bude potřebovat hodně kapacit, protože nová generace čipů bude nepochybně fyzicky veliká. TSMC také nabízí pokročilou technologii pouzdření, což AMD s NVIDIA určitě využijí ve velkém u nové generace high endu a HPC produktů.
- TSMC chystá speciální 5nm pro AMD a dokončuje vývoj 3nm
Společnost TSMC se tedy rozhodně nemusí obávat, že by o její 7nm proces a kapacity nebyl zájem. Nutno ovšem říci, že 7nm je pro TSMC prakticky vyřešená záležitost a firma už kouká na další generaci výroby. V letošním roce se spustí 5nm výroba. Nejdříve ta, pro méně náročná SoC apod., příští rok pak dojde i na spuštění 5nm výroby pro náročné čipy. U té bylo již prozrazeno, že jedna verze vzniká speciálně ve spolupráci s AMD a měla by být dostupná výhradně pro AMD. Vznikne na něm velmi speciální zbrusu nová generace a architektura ZEN 4, která přinese výrazné technologické změny. Bude také první generací pro novou AM5 a serverovou platformu využívající DDR5 paměti a PCIe 5.0.
AMD počítá, že první čipy uvede na trh na přelomu roku 2021/2020, v tuto chvíli bych se spíše klonil k tomu, že desktopové RYZEN 5000 a AM5 spadne do ledna 2022. 5nm verze výrobního procesu TSMC pro AMD by měla ve srovnání se 7nm, nabídnout až 1,8x vyšší denzitu, zvýšení taktů až o 15% při zachování spotřeby, nebo při zachování taktů snížit spotřebu o až 30%! tedy samé dobré věci. Na rozdíl od RYZEN 4000 (ZEN 3) plánovaných na tento rok a na 7nm+ EUV výrobu, kde se nečeká žádný nárůst počtu jader/vláken, AMD ovšem přepracuje konstrukci ze dvou CCX modulů po 4jádrech na 1 modul po 8, se od ZEN 4 očekává další nárůst počtu ať už jader, nebo vláken, případně zvětšení jader a třeba 4 vlákna na jádro apod. Zatím nevíme. ZEN 4 je však v tuto chvíli to zásadní, na čem AMD pracuje.
TSMC už také finišuje s vývojem 3nm, a i ten by měl mít speciální verzi pro AMD. Společnost už ale oznámila, že 3nm výroba bude mít mírné zpoždění, kvůli současné světové situaci. Nicméně nemělo by být velké. Ostrá 3nm výroba odstartuje ale až nejdříve ke konci roku 2022, verze pro složitější a výkonnější čipy (tedy pro ty od AMD), dorazí určitě až kolem poloviny roku 2023. Určitě bych tedy s nějakými 3nm RYZEN procesory nepočítal na trhu dříve, jak v roce 2024. 3nm proces pak bude dalším výrazným generačním skokem, kdy překvapivě bude stále stavět na FinFET a EUV, což vysvětluje, proč se TSMC na rozdíl od konkurence daří plnit plány. Používá osvědčené technologie. 3nm proti 5nm nabídne opět až o 70% vyšší denzitu, až o 10% vyšší takty při zachování spotřeby nebo o 25% nižší spotřebu při zachování taktů. 3nm tedy bude téměř stejně velký pokrok, jako skok ze 7nm na 5nm. A TSMC neplánuje na 3nm skončit, už pracuje a buduje provozy pro 2nm proces.
Každopádně jsou to dobré zprávy pro nás uživatele, ale také speciálně pro AMD, které co by hlavní partner TSMC bude mít ke všemu přístup a poprvé má také přímo na míru pro sebe a své CPU/GPU od TSMC udělané procesy, což by mělo pozitivně, směrem ke konkurenčnějšímu prostředí, ovlivnit situaci na GPU u CPU trhu. Na několik dalších let tak zdá se máme o zajímavé novinky a technologické posuny postaráno. Takže 16 jader v low endu v roce 2024? :)
Myslíte si, že se desktopového 3nm procesoru od AMD dočkáme dříve, než 7nm desktopového procesoru od Intelu? Já vím, že Intel sice slibuje 7nm na konec 2021, ale připomínám, že 10nm sliboval v roce 2016, pak na 2017 atd. Máme ale rok 2020 a stále žádný 10nm Intel pro desktop neexistuje a existovat letos zjevně ani nebude. Takže pokud by 7nm Intel mělo mít podobné zpoždění, 2024/2025 zní zcela reálně. Nebo to už firma nedopustí?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|