Vydání ZEN 4 procesorů a nových platforem AM5 a TR5 se blíží. Výroba začíná a bude toho hodně!
Posledních pár měsíců zbývá AM4 platformě, která se loučí opravdu nečekaně důstojně, kdy díky RYZEN 7 5800X3D jde o nejvýkonnější herní základ na trhu, a to můžete tenhle procesor přitom osadit i do některých původních dnes už hodně bazarových AM4 X370 desek z roku 2016. Nic podobného Intel platforma ani zdaleka nenabízí. AMD má tedy hodně na co navazovat, a z toho co mě bylo řečeno, má v úmyslu s novou AM5 platformou nabídnout také dlouhodobou podporu. Tedy něco, co se třeba od Intelu nedá v nejmenším očekávat. Každopádně oficiální představení ZEN 4 a RYZEN 7000 s AM5 (X670/B650) se rychle blíží! Už na COMPUTEX, který začne na konci května, AMD bude o novinkách hodně mluvit, plné uvedení na trh se pak očekává kolem září.
- RYZEN 7000 (ZEN4) pro AM5 budou masivní generační skok
Ve srovnání se současným RYZEN 5000 procesory na ZEN 3 architektuře, bude ZEN 4 představovat největší architektonický skok v historii ZEN procesorů. Masivní průměrný nárůst IPC má dosahovat běžně kolem 24%, nárůst taktů má být běžně přes 10%, nárůst celkového výkonu procesoru s jinak stejným počtem jader/vláken jako současné modely, má být běžně i přes 35%!
AM5 platforma nabídne od počátku PCIe 5.0 podporu pro GPU i M.2 SSD, současně bude mít výhradně nativní DDR5/LPDDR5 podporu a začne na 5200MHz. Platí to nejen pro desktopovou AM5, ale i serverovou SP5 a mobilní platformy ZEN 4 generaci.
- AMD chystá několik různých ZEN 4 řešení
V letošním roce dojde k vydání dvou hlavních řešení. Jako první půjdou na trh desktopové AM5, tedy RYZEN 7000 procesory modelové řady „RAPHAEL“. Ty nabídnout podle všeho klasicky 6, 8, 12 a 16 jader. AMD má v záloze ovšem i 18 a 24 jádrové řešení pro AM5 (tedy tři proti jen 2 ZEN4 čipletům), ale v tuto chvíli se s ním prý pro prodej nepočítá. Ale technicky jako možnost existují. Všechny běžně dostupné testovací vzorky (ES) jsou jen v 6 až 16 jádrových verzích s tím, že jsou široce dostupné a startuje ostrá výroba procesorů pro prodej. S uvedením do obchodů se v tuto chvíli počítá někdy kolem září.
Následovat je budou serverové EPYC 7004 procesory řady „GENOA“ a s nimi tedy také nová platforma s novou paticí, PCIe 5.0 a DDR5. EPYC 7004 přinesou na rozdíl od RYZEN 7000 i nárůst počtu jader/vláken proti současné ZEN 3 generaci. Maximem je dnes 64jader/128vláken, GENOA procesory nabídnou rovnou 96jader. Později se počítá také se ZEN4C a až 128jádry. Ale ty dorazí až později v roce 2023. To platí i o ThreadRipper 7000, se kterými se počítá až nejdříve v Q2 2023.
Prvním procesorem ZEN 4 pro rok 2023 pak bude mobilní řada RYZEN 7000H „DRAGON RANGE“, tedy s nově s až 16jádry. Testování těchto procesorů je také v plném proudu, jejich výroba začne koncem roku a představení má proběhnout tradičně na CES 2023 začátkem ledna spolu, tedy i s novou generací mobilních PC. AMD podle všeho rozdělí svou mobilní nabídku, kdy výkonné RYZEN 7000H budou fyzicky odlišné od RYZEN 7000U. „PHOENIX“ verze (7000U) bude evidentně tradiční APU s integrovanou grafikou, zatímco Dragon Range vypadá na plně čipletové řešení, kde hlavním cílem je zkrátka efektivita. RYZEN 7000U se pravděpodobně představí také na CES 2023 s dostupností ale asi někdy později v Q1 2023.
Jako poslední pak z nové generace ZEN 4 procesorů dorazí RYZEN ThreadRipper 7000, taktéž tedy s novou TR5 platformou. Odvozeny budou samozřejmě od GENOA EPYC procesorů. Zatím to vypadá na uvedení nejdříve během Q2 2023, pravděpodobně CES 2023.
- RYZEN 7000 běhají pěkně svižně. A mají integrovanou grafiku!
Jedním z „veřejných“ tajemství nové generace je, že AMD rozšíří použití čipletové architektury. Doposud jsme měli ve formě čipletů jen samotná CPU, nově ale AMD použije vedle samostatných CPU čipů v rámci složeného čipletu i samostatné GPU. Tedy fyzicky opravdu integruje GPU do CPU. V rámci desktopových RAPHAEL procesorů budou existovat modely s integrovaným grafickým čipem, z čehož později budou odvozeny mobilní varianty „DRAGON RANGE“ alias RYZEN 7000H.
Já mohu potvrdit, že vývoj už je opravdu hodně daleko, ostrá výroba procesorů i AM5 desek začíná. Samozřejmě další měsíce se ještě bude ladit BIOS a další SW, přeci jen jde o významný skok ve všech ohledech. AMD ovšem stanovila velmi realisticky termíny vydání tak, že vyloženě nespěchá a nežene věci. Všichni mají dost času vyladit vše velmi dobře pro vydání. Vzorky nových procesorů běhají na X670/B650 deskách velmi dobře a běžně mají 5,0GHz na všech jádrech v zátěžích a maximální boosty pro několik jader jsou 5,2GHz. Tedy opravdu znatelně výše, než co jsme doposud od RYZEN procesorů mohli vidět. Posun výkonu je obrovský na to, že nedojde k posunu počtu jader (pokud tedy AMD nepřekvapí více než 16jádrovým modelem, což je stále možnost). Velmi dobře vypadá ta integrovaná grafika.
Obecně má jít AM5 platforma na trh ve velmi dobrém a vyladěném stavu se širší nabídkou procesorů a desek, kdy jediné, co trochu kalí radost, jsou vysoké ceny výroby a dopravy dnes. Desky AM5 budou dražší než AM4, a DDR5 paměti také rozhodně neklesnou na úroveň DDR4 cen, ale budou o něco nižší, než jsou nyní. Každopádně obojí je nutnost. ZEN 4 je zajímavý update architektury, nicméně přes působivé praktické zlepšení a přínos hraje především na jistotu. AMD se se ZEN 4 primárně zaměřuje na hladký přechod ze 7nm na 5nm výrobu, a také novou generaci platforem. Takže si nekomplikuje život nějakými překotnými změnami v architektuře. To je účel až ZEN 5, což je zásadní překopání celé architektury způsobem, že nemá prakticky se ZEN mnoho společného. ZEN 5 procesory dorazí ale určitě až začátkem 2024, nicméně počítá se s nimi od počátku pro AM5 a další nové platformy.
Co je zřejmé, že AMD stále vychází plány, a hlavně se drží toho, co si stanovilo. Což není tak samozřejmé dnes. Výsledkem je další posilování na trhu a firmy jako celku. Intel rozhodně nedokáže AMD plně technicky a výkonem produktově konkurovat svou nadcházející generací řešení. AMD se ZEN 4 bude mít masivní výhodu prakticky ve všem na poli serverových řešení a značné výhody bude mít i na desktopovém a mobilním poli, kdy Intel bez zcela nové architektury, a hlavně čipletového řešení s lepším než 10nm výrobním procesem, nemůže prostě AMD stačit. Následujícího 1,5 roku tedy bude u Intelu hlavně o dalších minimalizacích škod a snaze zastavit růst AMD tím, že mu vezme část potenciálních nových kapacit výroby u TSMC. Což AMD samozřejmě mrzí, na druhou stranu AMD popravdě moc neřeší, co dělá/nedělá Intel a soustředí se na svou nabídku a svůj růst, kdy má stále obrovský potenciál a s nadcházejícími generacemi produktů míří hodně vysoko. ZEN 4 je jen další zajímavá kapitola ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|