Šuškalo se o tom, AMD to naznačoval a nyní tu máme potvrzení z nezávislého zdroje.
Jedna ze zásadních věcí v oblasti srovnání výkonu procesorů, je tzv. IPC. Někteří si to hodně volně vysvětlují jako „výkon na jádro“. Nicméně je důležité, aby to srovnání výkonu na jádro proběhlo na stejném taktu ;). V případě současných procesorů má Intel stále navrch. Jeho jádro je o něco výkonnější na stejném taktu než jádro AMD. V případě starších procesorů FX řady byl rozdíl proti Core skutečně propastný (desítky %), nicméně aktuální 12nm ZEN+ rozdíl snížil na zhruba 3% výhodu, kterou Intel s jeho SKYLAKE/KABY LAKE/COFFEE LAKE má.
Snad jen doplním, že Intel o výhodu přichází, pokud do hry vstoupí i výkon vlákna. Ten je totiž u AMD asi o 10% lepší, kdy AMD s jeho SMT dosahuje lepší efektivity než Intel s jeho HT. Proto v řadě případů, když srovnáte RYZEN 2000 na stejném taktu s Core „COFFEE LAKE“ a oba využívají více jader/vláken (ale oba stejný počet), tak AMD je o něco výkonnější. Intel však dokáže běhat na vyšších taktech, což je také jediná věc, kde AMD nestačí a Intel tak získává výhodu a bere se ten výkon. Není to však efektivní způsob, ale je to jediné, co Intel má. Zejména když AMD současně dokáže mnohem efektivněji využívat výhod rychlých DDR4 s dobrým časováním, které mají zásadní přínos na výkon celého CPU v případě RYZEN procesorů, což v případě Intelu neplatí, tam je přínos rychlejších RAM v praxi často zanedbatelný. Zpět k tomu, o čem je řeč, tedy IPC. Aktuální zprávy totiž naznačují, že Intel bude mít brzy o problém navíc.
- AMD ZEN2 zásadně vylepšuje výkon IPC
Velký pokrok, který AMD udělalo u ZEN procesorů v IPC oblasti bude pokračovat. AMD u prvních ZEN procesorů plánovalo, že IPC vylepší o 40% proti FX, nicméně realita nakonec byla 52%. Jak jsem řekl, aktuální ZEN+ (12nm RYZEN 2000) je tak zhruba 3% za Intelem ve srovnání IPC. AMD ale slibovalo, že vše u 7nm ZEN2 architektury ještě vylepší a tak se i děje. Aktuálně uniklo, že v testech, kdy 7nm procesory se ZEN2 už jsou u partnerů, je nárůst v reálných vědeckých aplikacích o 13% proti ZEN+! To efektivně znamená, že AMD nejen dotáhlo Intel o ta 3%, ale o dalších 10% mu uteklo! A znovu upozorňuji, tohle je měření výkonu jader na stejném taktu, tedy nehraje v tom roli, jak vysoko jde taktovat AMD a jak vysoko jde taktovat Intel. 13% zlepšení IPC vyžaduje zásadní úpravy a vylepšení architektury a je to skok, jaký Intel v rámci své architektury už nepředvedl spousta let.
AMD k tomu ale přidá i ty vyšší takty. Hovoří se o tom, že zejména u desktopových CPU AMD nebude hnát počet jader tak vysoko a přidá na taktech. Místo tedy současného 2700X na jeho 3,8 – 4,1GHz, kam se na všech jádrech zhruba dostane, se dočkáme 8jádra, které bude mít o 13% vyšší IPC a současně k tomu i takty někde kolem 4,3 - 4,4GHz na všech jádrech. Přidejte k tomu vylepšení paměťového systému, kdy z 2933MHz se spekuluje o posunu až na 3600MHz. Jak víme, tak AMD RYZEN díky architektuře čipu, kde vnitřní sběrnice běží na stejném taktu jako paměti, dokáže z vyšších taktů RAM podpořeným i solidním časováním, vytěžit opravdu hodně. Už u současných CPU je rozdíl mezi 2933 a 3200 či 3600MHz velmi zásadní, bavíme se často i o více než 10% výkonu navíc (často i ve hrách). AMD ale samozřejmě plánuje navýšit i počet jader/vláken, kdy by mě překvapilo, kdyby AMD zůstalo u nové generace jen na 32jádrech.
Každopádně 13% navýšení IPC, které se potvrzuje v praxi, je zásadní zlepšení. Když k tomu přičteme vylepšení ve všech ostatních ohledech, tak je na místě očekávat, že Intelu nemusí stačit ani schopnost dosahovat 5GHz. Jednoduše bude slabší, protože zaostává v IPC, výkonu a využití pamětí, výkonu HT atd. AMD navíc nemusí posouvat věci nijak zásadně, aby současné procesory Intel včetně „nových“ Core 9000, prostě odsunulo na vedlejší kolej. Otázkou je také efektivita, kdy jsme hodně zvědaví, kam ji AMD se 7nm posune. Současné 14nm Core procesory jsou prakticky nekonkurenceschopné už dnes a jediná výhoda na kterou Intel tlačí, je schopnost dosahovat taktů až 5GHz, což ovšem výrazně zhoršuje efektivitu, a tak Intel o TDP svých procesorů totálně lže, protože kdyby uváděl popravdě, že i9-9900K má 140W, nikoliv 95W proti 105W u 2700X, nevypadalo by to moc dobře. TDP ale má sloužit hlavně pro zákazníky a pro výběr chladiče, takže pokud někdo vezme slabší chladič s tím, že 95W by měl zvládnout, bude u 9900K dost nemile překvapen. Nemluvě o tom, pokud někdo spojuje a orientuje se v TDP i s ohledem na spotřebu.
Každopádně příští rok bude určitě hodně zajímavý a na novinky nebudeme muset čekat dlouho (AMD něco prozradí už na CES 2019 za několik týdnů, reálně pak 7nm RYZEN očekáváme opět kolem COMPUTEXu v květnu/červnu 2019). Situaci sledujeme, nedělejme samozřejmě zbytečný HYPE, nicméně výhoda 7nm a nové generace které se AMD bude příští rok těšit, je už dávno potvrzeným faktem a je otázkou jen, jak velká ta výhoda bude. Každopádně je fajn, že alespoň jeden z výrobců nespí a jen nepřeznačuje procesory a nevymýšlí jim absurdní cenovky …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|