S nástupem 14nm výrobního procesu se konečně AMD mohlo pustit do nové generace procesorů.
Protože se pořád někteří ptají, kdy už konečně AMD něco nového představí, tak si připomeňme, jaká je situace. AMD na poli procesorů bojuje statečně a vzhledem ke své velikosti a finančním možnostem lze jeho pozici považovat stále za malý zázrak. Leč bez moderního výrobního procesu toho moc nezmůže a ukazuje se, že AMD udělalo správný tah, když vlastní výrobu a její vývoj převedlo na partnerskou samostatnou firmu. AMD by to prostě nebylo schopno ufinancovat a ostatně dnes vidíme, že vývoj výrobních procesů už si můžou dovolit jen opravdu ti největší výrobci a i ty to stojí obrovské peníze a mají s nimi velké problémy. Paradoxně však už letité AMD FX procesory vyráběné ještě starým 32nm procesem, dnes porážejí své cenové, ale mnohem mladší konkurenty od Intelu a jsou výkonnější, než kdy dříve, protože konečně software využívá jejich výhod, jako nativních až 8 jádrových CPU. A týká se to i her, které s nástupem API MANTLE a DirectX12 konečně zatáhly tu ruční brzdu nevyužívání multijádrových CPU.
Přesto všechno pochopitelně nejde bojovat s letitými CPU a přesvědčovat uživatele, kteří je už třeba dávno mají, aby si je zase koupili. Takže situace tomu odpovídá. AMD však od svého výrobního partnera GlobalFoundries, nemělo k dispozici výrobní proces, kterým by mohlo velká CPU vyrábět, takže se v poslední době soustředilo hlavně na menší APU, pro které má k dispozici alespoň 28nm výrobu, i když ta je ušita na míru právě GPU a nejdou na ní dělat velká CPU. Před časem jsme se ale dozvěděli, že AMD pracuje na zbrusu nové architektuře pro velké procesory bez grafik (ale i s grafikami), která se jmenuje "ZEN". Ta bude využívat chystaný 14nm výrobní proces, který GlobalFoundries získalo a sdílí se společností SAMSUNG. Aktuálně už dokonce 14nm GF (i SAMSUNG) vyrábí, ale není to ještě ten druh procesu, který bude AMD používat pro velké CPU bez grafik i s grafikami. Toho se dočkáme až příští rok.
O architektuře ZEN zatím víme, že nebude mít mnoho společného s tou současnou a všechno v podstatě AMD staví od píky. Za jejím vznikem ale stojí velmi zkušený team, který stál i za staršími úspěšnými architekturami AMD před Bulldozerem. Přesto dál bude logicky v současné době spoléhat na více jader, ale maximem mají být 8jádrové celky s dvoukanálovým řadičem DDR4 pamětí. AMD však využije nadále i možnosti modulární stavby procesorů, kterou má dobře zvládnutou a tyto celky bude skládat do velkých serverových Opteronů, které tak budou mít až 32 jader, tedy 4 moduly, každý s dvoukanálovým řadičem pamětí. Procesory pochopitelně ponesou už i Integrované PCIe linky a další věci jako SATA, LAN atd. TDP takového velkého 32jádrového Opteronu by mělo dosahovat 140W (takty samozřejmě nebudou vysoko). Pochopitelně se počítá i třeba s 16jádrovými verzemi a úspornějšími verzemi s nižším taktováním. Pro srovnání, Intel dnes nabízí 22nm HASWELL-EP XEON E5 V3 procesor s 18 jádry(+18vlákny) se 160W TDP, takže na poli serverů to opravdu není nevyužitelná věc.
Nás ale pochopitelně zajímá hlavně klasický desktop. Tam to vypadá, že AMD nadále nepůjde proti high end LGA 2011-3 (X99) platformě, což je vlastně ona serverová záležitost předělaná pro desktop a svou serverovou platformu pro velké až 32jádrové procesory nechá jen serverům. Na desktopu tak můžeme čekat "FM3" platformu jako nástupce AM3+ a pro ni budou určeny jen maximálně 8jádrové 14nm procesory. Budou tak představovat konkurenci pro Intel LGA 1151 platformu pro 14nm procesory SKYLAKE a jejich 14nm nástupce, pokud se v roce 2016 objeví a nepůjde jen o "SKYLAKE REFRESH". Zatím vše nasvědčuje tomu, že AMD bude nové procesory schopno vyrábět příští rok a počítá se nejdříve s koncem Q3, spíše ale až Q4. Každopádně po dlouhé době tady budeme mít Intel a AMD procesory vyráběné srovnatelnými výrobními procesy, tak jsme zvědaví, co AMD předvede. O tom, jaký bude 14nm Intel SKYLAKE se více dozvíme už letos, protože tahle platforma se přibližně na přelomu Q3/Q4 začne prodávat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|