Nový 32jádrový 7nm RYZEN ThreadRipper je až o 70% výkonnější než stávající 2990WX!
U Intelu budou muset vymyslet další metody, jak předstírat, že AMD neexistuje nebo že 18jader je více než 32, protože poté, co AMD jednoznačně překonalo Intel absolutním výkonu, se mu začíná rychle vzdalovat. Pokud jde o vůbec nejvýkonnější x86 procesor, je dnes AMD jasným králem. Intel kromě několika jemu na míru napsaných aplikací, nedokáže nikde jinde se ani přiblížit výkonu 64jádrových EPYC procesorů.
V průměru je AMD až o polovinu výkonnější než Intel, protože jeho aktuálním maximem jsou 28jádra (které v dalších měsících spojí do jednoho celku a bude z toho slepenec s 56 jádry, které už Intel testuje). Jenže pak je tady cena, kdy 64jádro od AMD je pořád levnější než 28 jádro od Intelu, nemluvě o efektivitě, kde je rozdíl propastný.
Nicméně AMD na pozici výrobce nejvýkonnějšího x86 CPU stačilo uvedení modelu EPYC 7742 s 2,25GHz v základu a 3,4GHz v boostu s TDP 225W. Cena jednoho je 6950 dolarů (164 tisíc korun bez DPH), což je pořád extrémně výhodné vzhledem k tomu, kolik stál stejný výkon doposud. Nicméně trh si žádá více. A zatímco u Intelu by tak maximálně nasazovali mrazící chlazení a schovávali ho pod stůl, AMD řeklo, žádný problém. Představuje tedy nový procesor EPYC 7H12!
Ten má pořád těch solidních 64jader/128vláken, ale základní takt je 2,6GHz a turbo 3,3GHz, v praxi tedy běží o poznání rychleji, než ostatní. Je to díky posunutí TDP na 280W. Procesor je ale určený pro serverová řešení s kapalinovým chlazením (ano, AiO rádi i v serverech). První zákazníci již o tato řešení projevily zájem a AMD tak nově bude pohánět několik evropských superpočítačů.
- ThreadRipper alias EPYC pro domácnost :)
Pokud si říkáte, že to všechno je sice hezké, ale také byste rádi už něco pořádného do vašeho domácího počítače, kde potřebujete vyměnit ty dýchavičná a slabá 8-16jádra nebo ještě slabší a děravé Intel procesory, tak mám dobrou zprávu. 7nm ThreadRipper 3000 se blíží. Samozřejmě čistě technicky vzato jde o stejné procesory stejné konstrukce jako jsou již vydané EPYC, jen upravené pro X399 a potažmo ještě nezveřejněné nové platformy, kde by kromě 4kanálu měly možnost využívat i 8kanálový řadič pamětí a až 128linek PCIe 4.0 (pošlete někdo čichací sůl do Intelu, protože tam si někdo myslel, že 18jádry a 48 PCIe 3.0 linkami udělá v říjnu 2019 v PC highendu dojem).
V tuto chvíli je už jen veřejným tajemstvím, že 32jader nebude pro desktopový PC high end AMD procesorů zdaleka maximem. Zkrátka 64jádrový domácí desktopový procesor se blíží. Nicméně ani ten 32jádrový ThreadRipper 3000 nebude žádný louda. Naopak, díky nové konstrukci bude dost dobrý ve 4kanálové platformě, kde odpadnou určitá konstrukční omezení, které má stávající 32jádrový Threadripper 2990WX. Samozřejmě hlavní výhodou novinky je sama ZEN2 architektura, 7nm výroba a mnohem vyšší takty. V nejnovějším úniku měření výkonu nový 32jádrový Threadripper dokáže až o 70% překonat výkon toho stávajícího 32jádrového modelu. Asi nikdo nepochybuje, že ve finále bude v průměru novinka klidně až tak o 50% výkonnější běžně a záležet bude hlavně na omezení ze strany aplikací a samotných Windows apod.
Každopádně už jen 32jádrový Threadripper o desítky % překoná výkon všeho, co jsme do běžného desktopu v podobě ThreadRipper (X399) či Core i9 (X299) mohli doma mít. A to téměř určitě nebude TOP modelem. Jsem hodně zvědav, jak si Intel a jeho chystaná 14nm Core i9-10000X řada povede proti novým 7nm ThreadRipper 3000. Výsledek je už asi teď všem jasný, ale zajímavé bude sledovat marketing Intelu, jak si s tím poradí. Zda nás bude přesvědčovat, že 18jader je přeci víc než 32, a že všechny mají zajímat hlavně testy ve hrách, případně v excelu a wordu, a CineBench, encoding apod. nejsou reálné aplikace. Konec roku bude zkrátka velmi zajímavý, ale před tím nás čeká ještě uvedení 16jádrového mainstreamku RYZEN 9 3950X. Ten bude takovým předkrmem před tím, než dorazí ty zajímavější a podstatně výkonnější RYZEN ThreadRipper 3000 procesory pro pořádná PC určené pro velké kluky a holky :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|