Dorazily i nová čísla z CPU trhu, kde se sice příliš nemění, ale přesto tu některé posuny jsou.
Vzhledem k obrovským pozičním rozdílům a hlavně kapacitním výrobním rozdílům asi nikoho nepřekvapí, že Intel i v Q1 2012 suverénně vládne trhu s procesory. Získal pro sebe 80,2% trhu.
Daří se ale i AMD, které má na trhu povedené procesory a to nejen APU, ale i k překvapení mnoha Bulldozery, které po dlouhé době získávají podíl v serverovém segmentu pro AMD. Věřte nebo ne, AMD ale rostlo i v desktopu a to o 0,4%, kde se dařilo FX procesorům. Nejlépe se ale právě díky APU daří AMD v mobilním segmentu, kde opět posílilo, i když jen o 0,1%. Celkově si ale AMD polepšilo na 19,1%, což v konkurenci s nesrovatelnými výrobními kapacitami a pozicí firmy Intel není vůbec špatné. AMD rostlo jak mezikvartálně, tak meziročně.
Intel však rozhodně nesmutní a současná jeho i pozice AMD mu náramně vyhovuje. Jisté části trhu má sám pro sebe a má hlavně pokoj od antimonopolních úřadů atd. Velký rozdíl je i v průměrné prodejní ceně (ASP) procesorů, kdy u AMD je to pouhých 52 dolarů a u Intelu celých 119 dolarů, takže z pohledu utržených peněz Intel drží celých 90,5% trhu proti 9,4% pro AMD, takže uznáte, že si opravdu nemá nač stěžovat a co měnit. Situace se pro AMD může dále zlepšovat podílově, jednak s vyladěním 32nm výroby stoupne počet vyráběných procesorů AMD, jednak v nové továrně v GF se také letos rozjede další 28nm výroba. A také z hlediska nabídky procesorů to AMD nemá vůbec špatně rozjeté, zvlášť když dostalo dárek v podobě 22nm Ivy Bridge, který vlastně výkonově ani provozně neznamená skoro žádnou změnu u nabídky Intel procesorů, takže AMD může letos něco z náskoku Intelu stáhnout. A to se pokusí zanedlouho s novými Trinity APU procesory a v druhé polovině roku i PileDriver FX procesory.
Bohužel pro nás zákazníky je současný stav situace na CPU spíše zabetonovaný. Intel a AMD skuteční konkurenti nejsou a být nemohou, žádné cenové souboje probíhat rozhodně nebudou protože k tomu AMD nemá výrobní kapacity a Intelu současná pozice maximálně vyhovuje ve všech ohledech a soustředí se na své problémy (nyní vývoj a vyladění 22nm produkce). Takže ceny procesorů, které vidíte v obchodech se pravděpodobně ani letos nijak výrazně měnit nebudou (pokud u některých modelů vůbec). Spíše bych čekal o něco rychleji taktované modely od obou výrobců na stejné cenové hladiny jako ty současné. Jinými slovy, žádné drama na poli CPU se ani letos konat nebude, AMD možná získá nějaké to další % podílu, ale to je tak všechno a na celkové věci to nemůže nic změnit.
Zdroj: PCWorld
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|