Skvělé prodeje procesorů i grafických karet, vyšší marže a zisk. AMD se konečně zase vrací.
V Q2 tohoto roku AMD vydalo procesory nové generace RYZEN, které tak okrajově během toho kvartálu zasáhly trh. Během Q3 se pak ve výsledcích AMD projevil také návrat do serverového segmentu s procesory EPYC, návrat do high endu s procesory ThreadRipper a posílení v mainstreamu s RYZEN 5 a 3 v desktopu. Stále však do situace nepromluvily nové mobilní procesory atd. V Q3 také úřadovalo AMD v grafických kartách. Přesto že situace vypadá tak, že koupit nějakou AMD Radeon kartu skladem je dnes téměř nemožné, ceny jsou vysoké a pro nás zákazníky tak není situace ani trochu růžová, pro AMD, které tak prodá absolutně všechno, co vyrobí, je to právě naopak. Takže i příjmy z grafik jsou skvělé a rostou i díky návratu AMD do high endu a do HPC segmentu s VEGA řešením.
Celkově tak v Q3 2017 AMD zaznamenalo ohromný 74% nárůst příjmů v CPU a GPU divizi ve srovnání se situací v Q3 2016. Dařilo se i v dalších segmentech, a tak celkově AMD hlásí 1,64 miliardy dolarů příjmů a 71 milionů dolarů čistého zisku, což je výrazně lepší než před rokem a poslední trochu podobný kvartál mělo AMD v roce 2011! V Q4 AMD očekává pokles příjmů proti tomuto kvartálu, ale stále bude výrazně lepší než před rokem a celkově rok 2017 bude opravdu slíbeným přelomem, když AMD nyní upravila očekávání na více než 20% nárůst příjmů proti roku 2016.
Je pravdou, že AMD by se mohlo dařit i lépe, pokud by úspěch na trhu zaručovaly pouze schopnosti a výhodnost produktů samotných. Jenže AMD stojí i proti značné setrvačnosti zákazníků, takže i když třeba v desktopu výrazně AMD RYZEN procesory ve svých cenových segmentech předčily výkonem, provozními vlastnostmi i výhodností konkurenční Intel řešení, stejně to stačilo „jen“ na 50% prodejů v některých velkých obchodech, avšak celkově se započtením i OEM Intel stále dominuje. To samé platí i o serverové platformě, kde nové EPYC rozmetaly nabídku Intelu výkonem i výhodností, nicméně AMD naráží na konzervativní přístup zákazníků, a tak podíl roste jen pomalu (což se ale čekalo). Intel se nyní navíc snaží novými produkty nástup AMD korigovat. Pro nás zákazníky je ale návrat konkurence na procesorový trh skvělou zprávou. A je to myslím vidět, co konkurence dokáže za pár měsíců s nabídkou, cenou a výkony nabízených CPU udělat. Doufejme, že na grafickém trhu nastane něco podobného.
AMD má stále značné mezery a potenciál. Prakticky neexistující marketing (ve srovnání s konkurencí je „neexistující“ ještě slabé slovo) je přetrvávající problém, RYZEN mobilní platforma (tvořící většinu CPU trhu dnes) dorazí až tento kvartál, a do levnějšího segmentu desktopu pak RYZEN APU až v Q1 2018, takže i tady se dá ještě hodně zlepšit. Přetrvávající problém jsou pak GPU, kdy ačkoliv AMD prodá dnes naprosto vše, co vyrobí mnohem více z toho mají překupníci a distributoři než AMD, a to samo zvýšit výrobu nechce (nebo spíše nemůže) a tak stále výrazně zaostává za velikostí výroby konkurenční NVIDIA (poměr klasických PC GPU je necelých 1:3), což samozřejmě ovlivňuje jak možné zisky a prodeje Radeon grafik, tak pochopitelně konkurenční prostředí.
Výsledky Q3 2017, ve kterých se poprvé z větší části projevily nové 14nm generace GPU a hlavně CPU, však jednoznačně naznačují, že AMD se vrací do normálu a je na správné cestě. Nicméně vyhráno rozhodně nemá. Dluhy vzniklé za minulé roky, jsou c miliardách dolarů, a tak AMD má stále co dohánět. Důležité však je, že AMD má nyní rozjetý opět vývoj na poli CPU i GPU a jak plány, tak realita vypadají velmi slušně a hlavně konkurenceschopně. A jak jsem uvedl v předchozím odstavci, AMD má stále velké mezery a prostor pro další růst. Taktéž můžeme očekávat, že AMD rozhodně nechce přestat být zajímavou nabídkou. Aktuálně tak klesají ceny některých procesorů, například 16jádrový Threadripper 1950X spadl z 1000 (26tis) až na zhruba 800+ dolarů (22 tis), což je opravdu pecka cena pro každého, kdo chce stavět hodně výkonný PC. Klesají ceny i dalších RYZEN procesorů, takže situace je pro nás zákazníky stále lepší a lepší. A snad to chvíli vydrží …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|