Dobré zprávy od AMD. Vydařené produkty mají pozitivní vliv na finanční výsledky a možnosti AMD.
Na finální hospodářské výsledky za Q1 2018 u AMD byli mnozí velmi zvědaví. Konečně se tak mělo ukázat naplno, zda nová generace procesorů je skutečně úspěšná. Vypadá to, že ano. Firma totiž překonala i vlastní očekávání. Skončila s příjmy 1,65 miliardy dolarů, což je o 40% více v Q1 2017 a 23% lepší než v Q4 2017. Marže vystoupila na 36% a čistý zisk činil 87 milionů dolarů, proti ztrátám 33 a 19 milionů dříve. AMD si tak dovolila výrazněji zainvestovat do provozních výdajů a vývoje.
Aktuální Q2 2018 by pak mohlo dopadnout ještě lépe, kdy AMD očekává překročení 1,72 miliardy dolarů na příjmech. O procesory AMD je stále větší zájem ve všech segmentech, nejvíce AMD těší zájem o EPYC čipy ale i desktopové RYZEN. Na poli grafik si pak AMD nemohlo na nezájem stěžovat, aktuálně však údajně celý grafický business půjde výrazněji dolů, ale je možné, že ještě v Q2 se to u AMD a NV neprojeví a pokles vezmou na svá ramena hlavně výrobci karet.
AMD tak pracuje na spoustě novinek. Na grafickém trhu je to kromě NAVI, která ale ke slovu přijde až příští rok hlavně výpočetní VEGA v její 7nm verzi. U té AMD aktuálně hlásí, že už ji má plně funkční v laboratoři. Finální vzorky hotových karet pak začne dodávat do konce roku. 7nm VEGA 20 bude masivním zlepšením současné 14nm VEGA 10, ovšem téměř jistě jde o produkt výhradně pro výpočetní grafický trh. Pro spotřební herní karty všeho druhu bude klíčová až 7nm NAVI, kterou však AMD určitě také již letos nejspíše dodělá.
Z hlediska procesorů je pak pro AMD po vydání 12nm RYZEN (které v průběhu roku doplní i další verze čipů jako mobilní a desktopové PRO modely, a ThreadRipper procesory), hlavním úkolem dokončení přechodu na 7nm výrobu. Samotnou novou architekturu ZEN 2 pro RYZEN 3 procesory už má AMD hotovou. Do konce roku tak bude ladit hlavně výrobu nových čipů. 7nm AMD RYZEN 3000 procesory pak očekáváme někdy na přelomu Q1/Q2 2019. kromě nich pak AMD chystá ještě novou generaci procesorů s grafikami RADEON a také velká SoC, tedy platformy zajímavé i po výrobce konzolí.
AMD tedy má zaděláno na lepší výsledky. Ovšem stále si myslím, že je daleko za tím, co by dle výkonu a vlastností současných produktů a procesorů mohlo mít. Problémem je přetrvávající setrvačnost zákazníků v mnoha ohledech, ale také nechuť OEM výrobců měnit své zažité věci a zkoušet nové věci. Zkrátka nabídka OEM počítačů, hlavně mobilních PC s AMD ani náhodou neodpovídá tomu, co ty procesory nabízí, zejména čipy s integrovanými grafikami, kdy AMD a jeho 17-35W RYZEN M nemají prostě konkurenci (stejný CPU výkon jako intel ale až 3x lepší grafický výkon). O EPYC procesory proti XEONům se snad ani nemá smysl bavit. AMD tak nyní má dobré, často i nejlepší a nejvýhodnější produkty v mnoha segmentech trhu, dokonce možná bude mít i nějaký marketing (doufejme), ale bojuje s lidmi, setrvačností a pohodlností na mnoha úrovních (od uživatelů, distributorů, výrobců i tvůrců software a nutných update a optimalizací). Každopádně je to boj na delší čas, ale zatím to na nejbližší roky vypadá docela slušně …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|