Slušné finanční výsledky znamenají i investice do vývoje a dalších produktů včetně GPU.
Nové procesory AMD se povedly, a i když se stále neprodávají zdaleka v takových objemech, jak tomu odpovídá jejich výkon a výhodnost ve srovnání se současnými produkty Intelu. Ale AMD bojuje se setrvačností zákazníků statečně, věci se stále zlepšují. To nejlepší je ale prý před námi.
AMD se podařilo v Q2 2018 opět o něco navýšit příjmy a to na 1,76 miliardy dolarů, což meziročně představuje dokonce 53% nárůst. Za vše AMD vděčí hlavně procesorům, ale i těm kombinovaným s Radeon grafickým řešením. AMD se znovu vrátilo na desktop, rostou ale prodeje mobilních a zejména výnosných serverových řešení. Všude se AMD v podstatě objevuje po delší době, a začíná prakticky od nuly.
Grafická divize je na tom trochu méně ideálně. V Q2 výrazně opadla poptávka těžařů po GPU, kdy tak mnozí měli obavy, jak moc to zahýbe s prodeji AMD Radeon, které prý nikdo jiný, než těžaři nekupoval (alespoň to tvrdí některé zlé jazyky). No ukázalo se, že AMD nekecalo, když uvádělo, že podíl GPU, který jde směrem k těžařům je jen 10-15%, takže poptávka hráčů je evidentně stabilní. Grafická divize tak sice o trochu oslabila, protože těžaři přestali karty kupovat, ale evidentně jich od AMD nemohlo být tolik, protože grafická divize si proti nadstandardnímu Q1 pohoršila jen o několik %, přičemž stále vygenerovala slušný zisk a je to lepší než před rokem. Zdá se tedy, že VEGA série je skutečně úspěšným produktem a ztráta zájmu těžařů není pro AMD zatím žádným velkým problémem.
Daří se také divizi Enterprise, Embedded a Semi-Custom, tedy speciální řešení například pro konzole apod. Ta má navíc prý velký potenciál do dalších kvartálů a let, protože se do ní počítají serverové procesory EPYC, které se začínají prosazovat a stejně tak na popularitě získávají Embedded řešení na aktuální architektuře AMD. Jistotu má AMD i u výrobců konzolí, kdy ve spolupráci s nimi chystá novou generaci řešení.
Celkově tak AMD v Q2 2018 utržila 1,76 miliardy, z toho je 116 milionů čistý zisk. Zdá se to málo? Ano, zejména ve srovnání s výsledky konkurence. Ale problém AMD evidentně není na straně produktů. AMD má také podle mnohých nízkou marži, která dosahuje jen 37% (což je pro nás dobrá věc, protože to prakticky znamená, že předražuje své produkty výrazně méně pro nás zákazníky, než konkurence, která má marže přes 60%). Ve všech ohledech je na tom ale lépe, než před rokem a to výrazně, kdy je tak důkazem, že vše je zdá se na dobré cestě. AMD také ohlásilo značné zvýšení investic, takže místo vykázání velkého zisku, AMD nalilo stovky milionů dolarů do vývoje dalších produktů. V Q2 2018 AMD nalilo do R&D celých 357 milionů dolarů, což představuje značný nárůst o 25% proti minulému roku, ve kterém už ale AMD navyšovalo proti minulosti. AMD také plánuje další navýšení investic v průběhu letošního roku, a to jak procesorové, ta grafické divizi.
Akcie AMD zaznamenaly vysoký růst a aktuálně již atakují hodnotu 19 dolarů, přičemž ještě před rokem stály jen 12-13 dolarů a v roce 2016 dokonce kolem pouhých 2 dolarů. Takže pokud se v tomu někdo věnuje, byla jeho Investice do AMD extrémně výnosná a může si přiobližovat destinásobku, zejména když nakoupil za ty 2 dolary, což bylo v podstatě zadarmo. Navíc hodnota spíše poroste, zejména příští rok, kdy AMD bude ještě konkurenceschopnější než letos. Letošní rok by finančně měl pro AMD skončit pravděpodobně rekordními příjmy v celé jeho historii, což jak známe AMD se odrazí i ve výši investic do vývoje a nových produktů, takže myslím, že následujících několik let budeme mít o zajímavé novinky postaráno …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|