7nm ZEN2 architekturu má AMD hotovou. Teď už laboruje s výrobou samotných čipů. A testuje možnosti.
Už nějakou dobu se ví, že u druhé generace ZEN architektury, dojde k nárůstu počtu jader. Současný čip, který AMD používá pro RYZEN, ThreadRipper a EPYC procesory, má 2 CCX moduly po 4jádrech. U 12nm refresh „ZEN1“, která je již ve výrobě a brzy bude uvedena na trhu, nedojde k žádné změně ohledně této konfigurace. Ovšem u 7nm nástupce už ano …
Již dlouhý čas figuroval v plánech AMD 7nm EPYC procesor s až 48jádry, nicméně nedávno se v aktualizovaných plánech objevilo, že jich nakonec bude mít ještě více. Místo současných 32 jader (4 čipy) bude mít 7nm nástupce hned 64jader a bude se jmenovat „ROME“! Další zdroje hlásí, že AMD testuje dvě verze nových 7nm čipů.
- Jeden má mít 6 jader v CCX modulu, což při dvou CCX na jádro znamená tedy 12jádrový čip a při 4 čipech v CPU, které EPYC procesory mají, to tak znamená 48 jader/96 vláken na jeden procesor.
- Druhá varianta čipu má však nyní dokonce 8jader v CCX, dva CCX moduly a tedy 16 jader na čip a při 4 čipech v procesoru EPYT to tak znamená neuvěřitelných 64 jader / 128vláken v jediném procesoru, což je skutečně zdrcující síla.
V tuto chvíli není jasné, pro jakou konfiguraci čipu se AMD rozhodne. Samozřejmě nejvýhodnější je ta druhá, která ale bude výrobně o něco náročnější a čipy budou větší, ale ne obrovské. Tady tedy bude záležet hodně na vyladění a stavu 7nm procesu, který se bude testovat a připravovat zbytek tohoto roku. Je docela možné, že AMD nakonec udělá obě varianty, protože jak jistě víte, 7nm procesy budou dva, přičemž ten druhý, který se objeví až později, bude podstatně pokročilejší. Je tedy možné, že v případě první generace 7nm výroby bude AMD vyrábět ty 12jádrové čipy, zatímco u 7nm+ půjde o 16jádra. Ale to už vyloženě hádám, takže mě neberte 100% za slovo. Je klidně také možné, že AMD se podaří bez potíží vyrábět 16jádrové čipy už od začátku, ostatně i kdyby byly o něco větší než současné 14nm 8jádrové čipy, stejně nepůjde o nějak obří monolity, takže ten skok na dvojnásobek je prostě zcela reálně možný.
Tak jako tak to vypadá, že druhá generace ZEN architektury a tedy třetí „generace“ RYZEN procesorů, která nahradí letos uvedenou 12nm RYZEN 2000 řadu, a která dorazí někdy v Q2 2019, se dočkáme nárůstu počtu jader. Teď je jen otázkou, zda se současných maximálních 4jader u APU variant, 4 – 8 jader u desktopových RYZENů 3/5/7, 8 - 16 jader u Ryzen ThreadRipper a až 32 jader u EPYC, skočíme nejdříve na 6jádrová APU, 6-12 jádrové mainstreamové RYZEN, 12 – 24 jádrové ThreadRipper a až 48jádrové EPYC, nebo ten skok bude rovnou na dvojnásobek současného množství jader u stávajících 14 a 12nm procesorů AMD.
Každopádně vývojáři softwaru, her a aplikací všeho druhu budou muset pořádně přidat, pokud jde o optimalizaci na více jader, protože už příští rok může být v low endu 8jádrový/16vláknový RYZEN 3 3200 procesor, mainstream může tvořit hned 16jádrový/32vláknový RYZEN 7 3700 procesor a v high endu můžeme mít ThreadRiper 3950X s 24jádry / 48 vlákny. Řada současných aplikací přitom má problém řádně využít už třeba jen 8jader / 16 vláken. Někteří by asi raději viděli růst taktů na jádro, ten má ale prostě svá negativa a nelze jej čekat. AMD má ještě prostor, Intel zjevně už moc ne. S takty kolem 5GHz prostě už příliš roste spotřeba a zahřívání, a tak navýšení počtu jader přináší mnohem větší výkonový nárůst, protože v optimalizované aplikaci jsou 2 jádra na 4GHz prostě lepší než 1 jádro na 5GHz atd. Na tahu jsou tedy hlavně vývojáři aplikací, kdy mnozí se po letech 4jádrového lenošení, konečně probouzí ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|