Intel obětoval prodeje na retail trhu a AMD roste. Stále se ale najde dost lidí, které nepochopíme.
Vzhledem k přiznaným oficiálním problémům s výrobou a dostupností některých procesorů je jasné, že AMD získává pozice na úkor Intelu. Ten oficiálně přiznává, že odsouvá mainstreamové a spotřební čipy na vedlejší kolej a absolutní prioritu mají dodávky XEON procesorů, kdy Intel chce zabránit, aby AMD získalo významný podíl, kdy v minulosti dnes již bývalý šéf přiznával, že AMD je na cestě získat možná až 15% serverového trhu. Ačkoliv už dnes jsou procesory Intel jasně horší volbou, často jak z pohledu výkonu, efektivity, tak zabezpečení, a zejména ceny, kdy AMD EPYC je prostě lepší řešení, bohužel Intel drží své „partnery“ a OEM trh pevně pod krkem, využívá peněz, využívá vlivu a prostě lepší a výhodnější řešení se nemusí vždy odpovídajícím způsobem prosazovat. Je tedy trochu otázkou, jak vnímat zprávu, že AMD údajně dosáhlo už 2% podílu na serverovém trhu, který více než zdvojnásobilo letos (loni začínalo na 0) a příští rok bude tento trend pokračovat. Vzhledem k současné nabídce a stavu produktů je podle mého názoru 2% sakra málo, ale AMD je evidentně spokojeno a Intel je tímto zdánlivě malým posunem tak vyděšený, že záměrně obětoval podíl v ostatních procesorových segmentech, kam snížil dodávky CPU, jen aby vyráběl co nejvíce XEONů a prý je na cestě „zabránit AMD obsazení 10% v následujících letech“. A právě omezené dodávky procesorů OEM partnerům a do běžného prodeje jsou jednoznačně vidět.
- AMD prodává více než 2x více procesorů než Intel
Německý prodejce Mindfactory se opět pochlubil statistikou prodejů procesorů i objemů peněz za ně. Jeho statistiky navíc přesně ilustrují situaci i na našem trhu a vlastně na trhu jako takovém, protože všude to bude velmi podobné. AMD poslední 3 měsíce zažívá bezprecedentní situaci, kdy jednoznačně v prodejích CPU koncovým uživatelům výrazně překonává Intel. Což ale asi málokoho, kdo situaci sleduje, překvapí. Spíše překvapí, že to není ještě výraznější.
Intel prakticky přestal existovat v low endu, kdy nedostatek čipů způsobil růst cen, že Pentium G nebo Core i3 se nyní prodávají za ceny mainstreamu, a koupil by je opravdu jen blázen (pokud se někdo uráží, tak by se měl nad sebou zamyslet). Kupodivu se takoví lidé stále najdou, ale není jich mnoho. Asi už vůbec nepřekvapí, že AMD naprosto vládne mainstreamu, kde jen modelů RYZEN 5 2600 a 2600X se dohromady prodává více, než většiny Intel procesorů dohromady. A není se co divit. Říkám to na rovinu, pokud stavíte nové PC, tak drtivé většině z vás bude s velkou rezervou více než stačit RYZEN 5 2600 na dlouhé roky dopředu. A za 4200 korun? To je zadarmo (stejný výkon nabídne Intel až za min. 10 tisíc). Velké popularitě se ale těší i RYZEN 7 2700X, který několikanásobně předčí prodeje RYZEN 7 2700 (to že je to stejný čip, který si můžete dotaktovat evidentně lidi nezajímá) ale hlavně předčí prodeje Core i7 i Core i9 nové generace. V prodejích za ním zaostává i Core i7-8700K, která je stále nejpopulárnějším procesorem Intelu, z nepochopitelných důvodů následovaný extrémně nevýhodným Core i5-8600K, kdy vážně nechápu, jak si někdo tenhle slabý 6jádrový 6vláknový, předražený procesor může proti výkonnějšímu a výrazně levnějšímu RYZEN 5 2600 koupit, či o něm jen uvažovat. Sorry, to prostě nepochopím.
Solidně se daří i ThreadRipper procesorům, ačkoliv vidíte, jak malý je jejich podíl (podobně malý je podíl Core i9 pro X299, které za dnešní ceny nedávají smysl vůbec pro nikoho). Celkově je v grafu krásně vidět, kdy se Intel rozhodl dát přednost XEON procesorům a obětovat výrobu a dodávky klasických CPU, ve kterých upřednostňuje OEM partnery, a tak ceny jeho CPU tomu odpovídají. Tedy před třemi měsíci. Přesto, i když nedává nákup Intel procesorů dnes z pohledu ceny, a vlastně ani výkonu za to, vůbec žádný smysl, AMD stále nemá podíl blížící se úplným 100% :). Prostě jsou mezi námi tací, kteří nechtějí nejlepší výkon za nejlepší cenu. Intel se dnes propadl na zhruba 31%, zatímco AMD tvoří 69% prodejů samostatných CPU v Mindfactory, což je velký posun. Nicméně zajímavý je i graf kolik peněz jde z prodejů CPU ve výsledku k Intelu a kolik k AMD. A pokud jste někdy pochybovali o tom, jak to ten Intel dělá, že má o těch mnoho miliard více, tak takhle:
Ač tvoří jen 31% prodejů procesorů, má 44% z celkových příjmů. AMD sice udělá 69% prodejů, ale „jen“ za 56% příjmů. Zkrátka Intel prodává své procesory za vyšší ceny, a protože se stále najde spousta lidí, co to takhle nevýhodně kupuje (čímž efektivně poškozují nás všechny a ukazují Intelu, že to za ty peníze může nabízet), podle toho vypadají i příjmy. Intel si navíc vyššími cenami kompenzuje ty nižší dodávky, tak aby ve finančních výsledcích nedošlo k výraznému propadu. Nicméně celkově je jasně vidět, že zájem o AMD procesory roste, prodává se jich výrazně více než dříve. Přesto zjevně nemá žádné problémy s dostupností svých čipů a drží ceny stabilně dole. Situaci vnímají i OEM partneři, kteří také nyní dostávají méně procesorů od Intelu, než byli zvyklí, a i jejich zákazníci si začínají stěžovat na tu škodlivou neexistující nabídku RYZEN konfigurací. Co jsem v poslední době slyšel, řada OEM výrobců naplánovala pro rok 2019 dát AMD výrazně větší prostor. U některých by podíl AMD v jejich konfiguracích měl dokonce dosahovat 20-30% nabídky, což už jsme dlouho neslyšeli. Údajně i nová generace populárního Microsoft Surface má používat AMD řešení. Stále je šílené, že méně výhodný, pro zákazníky mnohem dražší a často ne ani výkonnější Intel bude mít 70-80% nabídky, ale proč tomu tak je, jsme už mnohokrát probírali a prostě to nesouvisí s produkty, ale penězi „bokem“ a využíváním dominantní pozice a vlivu.
Samozřejmě někteří namítnou, že výše uvedené statistky mohou platit jen pro ten jeden německý obchod, nicméně co vím, tak situace je podobná napříč státy. Intel prostě dodává omezené množství CPU a ty tak stojí mnohem více než by měly a samozřejmě jen část zákazníků je natolik neinformovaná, že to za ně pořád koupí. V ČR je tedy situace velmi podobná, ne-li pro AMD ještě lepší, protože kupní síla je u nás nižší než v Německu, takže cenově výhodnější řešení u nás znamená trochu více. Ostatně RYZEN procesory dominují i ve všech žebříčcích českých prodejců a samozřejmě by bylo zvláštní, pokud by zrovna do ČR Intel posílal větší dodávky procesorů a ty byly u nás levnější než jinde. Otázkou samozřejmě je, jak bude vypadat celkový podíl a jak dlouho bude situace trvat. Vypadá to, že minimálně celou první polovinu roku 2019. AMD tak má prostor pořádně připravit 7nm procesory, kdy jejich vydání je hlavně otázkou TSMC, které je vyrábí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|