Další nové modely procesorů AMD Llano míří na trh, ale kapacity výroby prostě nestačí.
Asi víte, pokud tedy čtete naše aktuality a recenze, že AMD letos přešlo z 45nm na 32nm výrobu. Jako první se 32nm začaly v továrnách GF (bývalé továrny AMD) vyrábět APU procesory Llano (A4/6/8). Stejnou výrobou jsou vyráběny i klasické procesory Bulldozer určené pro vyšší segment desktopů a serverů. Ty mají zpoždění. Ale o tom, že zpoždění nemá nic společného s jejich výkonem, jak někteří zmatení novináři i uživatelé dost vtipně tvrdili, jsem vás informoval už před několika týdny. Tehdy jsem i přes nelibost výrobce prozradil, že skutečným důvodem je právě 32nm výroba.
Ta neběží úplně hladce, protože je nová a AMD bude přirozeně trvat nějakou dobu, než ji odladí. Čipy Bulldozer jsou ještě náročnější a novější než Llano a hlavně Llano (jsou totiž stejné pro mobilní i desktopový mainstream) tvoří přes 60% odbytu procesorů AMD. A tak bylo logicky rozhodnuto, že se omezené výrobní kapacity soustředí právě na výrobu Llano procesorů. Ty jsou velmi žádané, ačkoliv procesorově nemají až tak vysoký výkon jako konkurenční Core i5-2000 od Intelu, nejsou ani žádná ořezávátka a hlavně jejich integrovaná grafika je výrazně lepší, než jakou nabízí Intel a jako APU je to tak velmi zajímavá hlavně mobilní platforma. Zásadní věcí však je, že výkon integrované grafiky Radeon HD 6500D je dostatečný pro mnoho běžných uživatelů. Není tedy divu, že po těchto APU je vysoká poptávka, kterou bohužel AMD není schopno uspokojit.
AMD hlásí, že už dodalo na 12 milionů APU procesorů, ale zároveň se objevily zprávy, které právě poukazují na nižší výtěžnost 32nm procesu a nedostatečné dodávky nových čipů na trh. Situace by se prý měla trochu zlepšit v září. Pořád ale budou dodávky nedostatečné, ani číslo 12 milionů není takové, jaké by mělo a hlavně být mohlo při schopnostech těchto čipů a ukazuje, že minimálně problémy s výrobou jsou poměrně velké. Potenciál nových procesorů AMD je zkrátka vyšší. Opět, jak už je u AMD zvykem kdykoliv uvede na trh něco srovnatelného, nebo občas i dokonce lepšího, než má Intel, to celé na trhu narazí na omezené výrobní možnosti AMD. Takže nějaká konkurence mezi Intelem a AMD je maximálně v testech „face to face“, ale ne ve výrobě a tedy ani na trhu. Ostatně Intel nemá 79% podíl na trhu s x86 procesory, jen tak pro nic za nic (i když od éry katastrofálních Pentium 4 se naštěstí podstatně zlepšil, takže svůj podíl nemá "nezaslouženě", pokud by někteří chtěli něco naznačovat). je pravda, že ani o moc míň mít nemůže, protože AMD má výrobní kapacity tak akorát na to, dodat zhruba necelých 30% celkového množství čipů, které x86 trh s PC ročně žádá. A přes to vlak nejede.
Navzdory problémům s náběhem nové výroby AMD uvádí nové modely Llano procesorů. Nedávno se objevil i tříjádrový kousek, na řadě jsou dvoujádra A4 a také nové „Semprony“ A2. Procesory Bulldozer pak oficiálně dorazí kolem 19.9.2011 (za měsíc), ale do obchodů se dostane až v říjnu. Příští rok už ale u AMD nahradí 32nm výrobu vylepšená 28nm výroba, která je jakousi plánovanou nástavbou a měla by se obejít bez nutnosti nějakých velkých investic a změn. 28nm budou určitě vyráběny malé APU čipy nové generace a vypadá to, že i třetí generace Bulldozer čipů, které ale na trh dorazí až v roce 2013.
Zdroj: DDworld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|