Když i Intel ohlásil velký propad příjmů a zisku, bylo jasné, že AMD na tom nebude lépe.
Prodeje PC klesají a Q1 2013 byl pro mnoho výrobců návratem na úroveň mnoha let zpět. Až na vzácné výjimky nezůstal situace ušetřen nikdo. Před pár dny jsme vás informovali o výsledcích společnosti Intel, která vzhledem ke své pozici slouží jako takový barometr. Intel celkem bez problémů přečkal krizi 2-3 roky zpět, ale současná situace zasáhla i jeho. Není tedy žádným překvapením, že menší AMD, je situací trhu s PC postiženo také a podle toho vypadají i jeho výsledky.
Za výrazným snížením příjmů, zisků a často i marží rozhodně není to, že by Intel nebo AMD nabízely nekvalitní produkty. V případě AMD se podařilo firmě stabilizovat situaci na grafickém poli a udržet marži, ale vyvážit nižší odbyt procesorů způsobený nižší poptávkou po PC se samozřejmě nedá. Výsledkem je ta oslabení PC divize meziročně o 38% na obratu z 1,2 na 0,75 miliardy dolarů. Provozní ztráta pak byla 39 milionů. Grafická divize, která samozřejmě také neroste díky klesajícím prodejům PC a klesajícím prodejům neintegrovaných grafik, utržila o 12% meziročně méně, ale dosáhla zisku 16 milionů dolarů. AMD ještě vyvážila ztrátu ziskem z prodeje svého sídla, které vyneslo 164 milionů dolarů a bude si pronajímat jen jeho část, kterou upotřebí. Pozitivně se také projevují změny a restrukturalizace, které AMD provedlo v uplynulých měsících.
Celkově tak firma ztratila v Q1 2013 celých 146 milionů, což je ale i s případným připočtením jednorázových zisků a příjmů z prodeje sídla stále výrazně výrazně menší ztráta, než před rokem (- 590 milionů) ale i v Q4 2012 (- 473 milionů). Stabilní je i hrubá marže ve výši 41%. AMD tak lehce překvapila analytiky, kteří očekávali horší výsledky vzhledem k situaci na PC trhu.
Můžeme bezpečně říci, že za slabšími hospodářskými výsledky PC firem Intelu a AMD rozhodně nestojí problémy v produktové nabídce. Konkrétně AMD má výbornou nabídku procesorů, kde nabízí ve všech hlavních cenových kategoriích nejlepší kombinaci procesoru s integrovanou grafikou (které dnes tvoří 70% PC trhu) a navrch i s lepším poměrem cena-výkon. Stejně tak na grafickém trhu nabízí s výjimkou jediné cenové hladiny (což se za pár dní změní), objektivně nejlepší výkon, nejlepší poměr cena-výkon atd. Tudíž nedostatečná kvalita nabídky nebo nezajímavé produkty rozhodně nejsou problémem, který by AMD mělo aktuálně řešit, což znamená, že jen kvalitní produkty k úspěchu dnes prostě nestačí.
Je zcela evidentní, že problém AMD je prostě jinde. Vidět je to třeba na nedostatku některých modelů grafik (zejména HD 7900) v obchodech, i když je po nich poptávka a výrobci grafik se perou o každý čip. Ještě horší je situace v mobilním trhu, kde mobilní HD 7000M grafiky jsou často jasně výhodnější než konkurenční GTX 600M, které při stejném výkonu stojí i o tisíce korun více. Ale schválně, najděte notebook se slušnou HD 7000M grafikou a spočítejte, kolik jich je ve srovnání s těmi méně výhodnými osazenými grafikami GTX 600M - a tak můžeme pokračovat i v dalších segmentech produktů, kdy je zkrátka evidentní, že něco není v pořádku.
Podobná situace je i na poli procesorů v některých oblastech. Jsou dokonce tací, kteří o situaci příliš nevědí a myslí si, že miliardy ladem leží na poli tabletů. AMD sice má i tam zajímavý produkt (TEMASH), který aktuálně přichází, ale miliardy vydělat určitě nedokáže. Nedokáže je tam vydělat ani tržně a marketingově mnohem silnější Intel a to z prostého důvodu. PC tablety nemohou cenově konkurovat ARM tabletům a i tam se situace výrazně komplikuje a mnohé ARM výrobce čeká brzy tvrdý dopad. Prodeje Tabletů sice rostou, ale výrazně klesá průměrná cena tabletu a prodávají se stále levnější modely s nižší marží. AMD tak sice správně nabízí zajímavý produkt pro PC tablety, ale těžko za této situace čekat zázraky, natož si myslet, že se na tabletovém trhu válí miliardy. Stejně tak nelze čekat miliardy z konzolového trhu, protože AMD dodává jen kompletní platformu v hodnotě pár desítek dolarů. Nějaké ty miliony a desítky milionů za kvartál z toho určitě budou (ale až v Q3 2013 a dál), ale hlavní přínos z kompletního obsazení "konzolového PC trhu" bude mít AMD v oblasti optimalizace her a nejužší možnou spolupráci s vývojáři při vývoji her na míru její architektuře CPU i GPU - což rozhodně bude mít i nemalý efekt na PC verze těch CPU a GPU od AMD.
AMD evidentně musí vyřešit úplně jiný problém než je nabídka produktů. Konkrétně otázku, proč neprodává tolik, jako konkurence, i když jí kvalitní a výhodné produkty rozhodně nechybí a nabízí minimálně stejně dobré, někdy i lepší, či výhodnější produkty jako ostatní. Některé kroky společnosti v poslední době ukazují, že o tomto problému ví a řeší jej, ale na hospodaření v Q1 2013 se to zatím projevilo jen okrajově. Že je právě tohle skutečný problém AMD, ukazují výše jmenované problémy produktů, u nichž poptávka převyšuje nabídku atd. Až tohle AMD vyřeší, budeme z toho těžit všichni zákazníci, protože by konečně mohlo začít fungovat nějaké tržní prostředí v některých částech trhu, kde nefunguje a i konkurence se bude muset více snažit.
Je samozřejmě jasné, že AMD, Intel ani nikdo další z těchto tradičních PC firem nedokáží nic udělat s vývojem trhu jako takového a musí si zvyknout na fakt, že PC platforma už jako celek nikdy neporoste a zlaté časy, "PC do každé domácnosti", nenávratně skončily. To ale neznamená, že PC snad umírá, jen se mění, pořád tu ale bude i v klasické podobě a bude generovat ohromné příjmy a možnosti uspět s kvalitním produktem podpořeným kvalitní podporou ve všech směrech. Není tedy důvod házet flintu do žita a soustředit se na něco jiného, než doposud. I když běžný uživatel už PC potřebovat nemusí, mnoho dalších oblastí se bez PC neobejde, ba dokonce i ti, kteří PC přímo nepotřebují, by bez něj nemohli užívat jiné platformy a aplikace atd. PC platforma je prostě stále zlatý důl, jen je potřeba nalezení správné techniky těžení :), což se některým daří lépe, některým hůře.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|