Zatímco Intel se snaží uhasit největší problém poslední doby, AMD získává další pozice.
Servery a datová centra jsou velmi výnosnou špičkovou technologickou oblastí, na kterou se firmy jako Intel a NVIDIA soustředí. Konkurence však v posledních letech skomírala, protože jediné AMD je schopné konkurovat na poli procesorů Intelu a současně na poli GPU společnosti NV. Jenže AMD má menší rozpočet na obě oblasti dohromady, než je rozpočet NV jen na GPU o mnohonásobně větším Intelu nemluvě. A tak jistě víte, že konkurenční prostředí fakticky v posledních letech neexistovalo a zejména v serverech spadl podíl AMD fakticky na 0%! Zákazníci a uživatelé tak byli ponecháni na pospas většinou jediné volbě a podle toho vypadaly její ceny i minimální snaha o zlepšení a vývoj. AMD se však oklepalo a minulý rok nabídlo zbrusu novou platformu procesorů EPYC s až 32jádry/64vlákny a fantastickou výbavou, která překonává i možnosti dominantního konkurenta, včetně možnosti opřít se o výkon a možnosti AMD Radeon Instinct GPU karet, kterým Intel nemá čím konkurovat.
Novinky samozřejmě zaujaly, nicméně na poli serverů a datových center trvá, než si zákazníci vše otestují a dají příležitost něčemu novému a nevyzkoušenému. Problémy dominantního výrobce Intel, jehož procesory nejsou tak bezpečné, jak se myslelo (MELTDOWN a SPECTRE), přičemž neexistuje dobrý způsob, jak je 100% zabezpečit protože problém je v jejich architektuře bez ztráty výkonu a dalších problémů, nutí výrobce i provozovatele serverů a datových center se přeci jen více zajímat o konkurenční nabídku AMD procesorů. Samozřejmě AMD nemůže jen tak prodávat své EPYC procesory na ulici a doufat ve velký úspěch, ačkoliv jsou v mnoha oblastech výkonnější a efektivnější než Intel, nemluvě o výrazně atraktivnější ceně. Potřebuje přímou podporou a zájem ze strany hlavních výrobců a dodavatelů serverových řešení. AMD však v posledních týdnech hlásí nové a nové zakázky a reálné nasazení svých EPYC čipů do praxe v serverech a datacentrech významných firem.
Aktuálně hlásí DELL, že procesory AMD se vrací do jeho serverové nabídky (poprvé po mnoha letech). Ohlásil výkonná řešení 1U a 2U v podobě Dell PowerEdge R6415, R7415 a R7425, tedy žádná ořezávátka, ale plnohodnotné špičkové produkty. V současnosti podíl AMD procesorů zdaleka neodpovídá jejich reálným současným schopnostem, ale setrvačnost zákazníků je bohužel značná. Zejména v serverové oblasti však každé % podílu navíc znamená pro AMD velké peníze a nové možnosti, takže z té faktické 0% podílu, kterou AMD na serverech v roce 2017 před vydáním 14nm EPYC mělo, nyní roste o jednotky % a začíná být opět zajímavé. A právě produkty DELL a dalších firem jeho růst budou akcelerovat a ukazovat, že AMD je rozhodně velmi zajímavou nabídkou, zejména ve světle aktuálně problémových a předražených Intel variant. Každé zvýšení podílu a prodejů AMD procesorů na úkor Intelu je krokem správným směrem ke stabilizaci trhu a zlepšení podmínek pro všechny zákazníky, ať už nakupují procesorové řešení jakékoliv značky. Jaký je svět bez alternativy, vývoje a alespoň zdání konkurence, jsme viděli v minulých mnoha letech. A asi se shodneme, že takový trh a svět už nechceme.
Je skvělé že zrovna významný DELL, který ne vždy byl k AMD ve svých počítačích otevřený a vstřícný, nabízí najednou hned několik špičkových řešení. A není rozhodně sám. Během tohoto roku tak AMD naplánovalo zvýšení výroby EPYC procesorů, včetně uvedení dalších nových variant a rozšíření nabídky. A to včetně EPYC čipů pájených přímo na desky.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|