Za několik málo dní se začnou prodávat zbrusu nové procesory AMD EPYC a znamenají hodně.
Posledních mnoho let neměl Intel ve vyšších segmentech procesorů žádnou konkurenci. Užíval si proto bezprecedentního 100% podílu z vysokých minimálně mnohaset milionových příjmů, které zejména profesionální a serverový segment nabízí. V něm se procesory prodávají za tisíce dolarů kus, takže příjmy jsou to velmi zajímavé. Špatná to však byla situace hlavně na serverovém trhu, kde neexistoval výběr, a kde není výběr je zle pro zákazníky. Nyní se konkurence vrací, a to ve velkém stylu. AMD nedávno ohlásilo procesory EPYC a s nimi celou novou platformu. A nejen že stačí na vše, co nabízí Intel, dokonce nabízí aktuálně i o něco více.
Procesory EPYC budou oficiálně uvedeny do prodeje příští týden, tedy již za několik málo dní, nicméně už unikly kompletní parametry a názvy všech modelů a AMD si připravilo pořádnou nabídku. U serverových čipů nezáleží ani tak na výkonu jednoho jádra, jako právě na počtu jader a vláken a efektivitě provozu, protože vícejádrové CPU dokáží nahradit hned několik starých serverů. AMD tedy čipy řádně optimalizovalo a takty jsou o mnoho nižší, než by určitě procesory zvládaly, pokud by AMD chtělo. Většinou se pohybují pod 3GHz. Všechny(!) EPYC procesory mají 8kanálový řadič DDR4 pamětí (ECC až na 2666MHz), dokáží adresovat až 2TB paměti na procesor mají a všechny(!) rovnou 128 PCIe linek. Procesory mají údajně integrovaný i čipset, což je tedy nejspíše důvod, proč přes podobnost patic nepůjdou osadit do X399 platformy jako THREADRIPPER procesory. Procesory mají 155 až 180W TDP, což je ale vzhledem k až 32jádrům/64vláknům, integrovanému čipsetu, 8kanálovému řadiči pamětí a 128 linkám PCIe, úžasná hodnota a masivní posun efektivity, kdy výkonem a možnostmi dokáže jeden procesor AMD nahradit hned několik starších serverů.
AMD připravilo EPYC čipy pro 1socketovou platformu, ale také 2 socketovou, která tvoří drtivou většinu trhu. Intel dostává výkonově velmi schopnou konkurenci, přičemž Intel není schopen dosud nabídnout 32jádrový procesor a žádný XEON nemá 8kanálový řadič ani 128 linek PCIe, kdy se bavíme o platformě, která tyhle věci bez potíží využije. Další problém Intelu je nejen samotná přítomnost AMD na trhu, kde roky nebylo a Intel tak měl 100% příjmů, ale i poměrně jednoduchá výroba procesorů AMD ve srovnání s obřími monolity Intelu. AMD si tak může dovolit ceny, které výrazně zasáhnou Intel. Nicméně rozhodně nepočítejte, že EPYC budou levné, i když budou výrazně výhodnější, než cokoliv, co dokáže nabídnout Intel.
16 jádrové čipy budou začínat kolem naprosto fantastických 600 dolarů (17 tisíc vč. DPH), což dává i nápovědu, kam až AMD může zajít s cenou 16jádrových ThreadRipper čipů, kdyby chtělo! Nabízet ovšem mají až o 160% výkonu než cenově srovnatelný Intel XEON. 24 jádrový EPYC bude začínat na 1700 dolarech (48 tisíc vč. DPH) a nabídne o více než 50% vyšší výkon než za ty peníze nabízí Intel. No a 32 jádrový CPU bude začínat na někde kolem 3000 dolarů (85 tisíc korun). Nejšpičkovější model se jmenuje EPYC 7601 má takty 2,2-3,2GHz 32jader/64vlákne a 180W TDP. Stát má cca 4000 dolarů (114 tisíc korun vč. DPH) a proti cenově srovnatelnému Intelu (jen 22jádro) má mít o téměř 50% vyšší výkon.
Jak parametry, výkon a efektivita, tak cena už určitě mnoho firem donutí minimálně přemýšlet, tím spíše, že tyhle věci se obvykle nakupují ve velkém, takže proti nabídce Intelu se můžeme bavit u některých firem o potenciálním ušetření mnoha milionů dolarů na nákupu serverového vybavení, při lepší efektivitě i výkonu. Prodejci také hlásí, že v posledních týdnech a měsících výrazně poklesl zájem o nové servery, protože všichni vyčkávají na nové platformy Intelu a AMD, což se zdá nyní velmi dobré rozhodnutí a velká příležitost pro AMD vydělat si opravdu zajímavé peníze pro něj, které mu pomohou se konečně vyhrabat z potíží. Znovu připomínán, AMD fakticky na serverovém trhu nemělo žádné prodeje, posledních pár let, tedy 100% podíl a všechny zisky šly do kapsy Intelu. Myslím, že můžeme bezpečně říci, že letos už minimálně několik % změní majitele. Je jen otázkou kolik těch % to bude. Každé % však znamená minimálně desítky milionů dolarů, což jsou pro obě firmy zajímavé peníze, pro jednoho ale znamenají rozhodně více než pro druhého. Jsem hodně zvědav, jaké ty prodeje budou …
Zdroj úniku: videocardz.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|