Z firmy na pokraji krachu udělalo stávající vedení nezpochybnitelného technologického leadera.
Poté, co bývalý šéf firmy a její zakladatel Jerry Sanders, předal v minulé dekádě otěže jiným, to šlo s AMD od 10 k 5. Firma nedokázala navázat na úspěchy ATHLON 64, do značné míry i proto, že Intel si pomohl značným porušením práva k jejich potírání. Ale to zdaleka nebyl hlavní problém AMD jako takového. Zásadní bylo neschopné vedení, kdy Hector Ruiz, Dirk Meyer a Rory Read v letech 2002 – 2014 kupily chybná rozhodnutí a konstantně zhoršovali situaci. Jediným správným krokem za tu dekádu mizerného řízení firmy, byl odkup ATI a tedy získání výkonných GPU pod křídla AMD. Ovšem i tohle spojení bylo značně zpackáno, stálo mnohem víc než mělo atd. Legendárně stupidním rozhodnutím zůstává odprodej části mobilní ATI RADEON SoC divize za směšných pár desítek milionů dolarů, kterou dnes pod přesmyčkou ADRENO známe z platforem ARM QUALCOMM kde dominovala ARM trhu. Krize AMD ale pokračovala sérií úsporných opatření, zrušením vývoje řady klíčových produktů na poli CPU i GPU a důraz na malé slabé APU čipy rozhodně nesliboval světlé zítřky. Přesně před 5ti lety ale někdo dostal u AMD nebo akcionářů rozum. Docela by mě zajímalo, kdo to byl a jak k tomu vůbec došlo, každopádně ještě jsme to nikdo nevěděl, ale ve firmě v roce 2014 došlo ke skutečné revoluci a obratu o 180°.
Do čela společnosti se dostala Dr.Lisa Sue se svým teamem a nyní slaví pětileté výročí. Začátky ve firmě přitom neměli vůbec snadné, protože museli úplně otočit kurz, změnit prakticky všechno, a hlavně začít vyvíjet nákladné drahé produkty, aniž by k tomu měli odpovídající velké zdroje a stále museli šetřit. Až do roku 2017 tak téměř všichni AMD odepisovali jako beznadějný případ a od RYZEN generace se zase tak moc nečekalo. Jak moc se všichni spletli a podcenili AMD, dnes dobře víme. Na obranu nás všech bych ale rád řekl, že to, co předvedlo AMD, je zázrak, nic menšího. Podobné případy v celé technologické historii, jsou extrémně vzácné. Ale zázraky se někdy dějí. A všichni jsme u jednoho mohli být přítomni.
Rok 2017 byl tím velkým obratem. Rok 2018 jej dokonal a v letošním roce 2019 už si AMD rozehrálo vlastní ligu a je nezpochybnitelným technologickým leaderem v mnoha směrech, a nikoliv jen proto, že to říká marketing. Jednoznačně překonává Intel na poli CPU prakticky ve všem, což se nikdy takhle výrazně nestalo. Nejen kvalitou, výbavou a výkonem platforem, ale letos se k tomu připojuje i nová generace a RDNA architektura GPU, která je stejně nadějným příslibem, jako byl v roce 2017 první ZEN.
Šéfka AMD, Lisa Sue, má tedy rozhodně důvod k oslavě svého pátého výročí v čele AMD a se svým teamem dokázala něco, v co možná ano oni nevěřili. Pravda, jejich skvělou práci ještě zdůraznil v potížích potácející se Intel, neschopný dostat se se svými CPU dál, kdy v zoufalství dokonce najal spolutvůrce AMD ZEN architektura a také spolutvůrce VEGA a NAVI GPU. A asi ví, proč u AMD takhle nakupoval, u AMD z toho ale evidentně nejsou moc nervózní. Šéfka AMD opět mluví o tom, že dalších 5 let bude ještě zajímavějších, protože to nejlepší prý teprve přijde.
Na další novinky nebudeme muset čekat dlouho. Aktuálně byly ohlášeny nové cenově dostupné moderní 7nm Radeon RX 5500 grafiky, které zásadně změní situaci na OEM trhu a zejména v mobilní oblasti, kam se tak AMD může ve velkém vrátit. Současně AMD pokračuje ve vydávání dalších 7nm procesorů, jak desktopových RYZEN, tak serverových EPYC. Ještě letos nás přitom čeká nový nejvýkonnější PC procesor na světě v podobě nové RYZEN ThreadRipper 3000 generace s nejméně 24 jádry a dost možná až 64 jádrovým modelem na vrcholu nabídky. Současně s nimi dorazí i nová TRX40, TRX80 platforma. No a příští rok se bude pokračovat. Očekáváme novou generaci 7nm mobilních procesorů, velkou high endovou NAVI grafiku a ke konci roku také novou 7nm+ ZEN 3 generaci procesorů a NAVI 2 grafik. AMD navíc vydá ve spolupráci se SONY a MICROSOFT novou generaci konzolí, která bude stavět jak jinak než na 7nm kombinaci RYZEN a Radeon NAVI. Po mnoha letech tak nemáme o AMD a konkurenční prostředí na trhu obavu a jsme opravdu objektivně nadšeni tím, co dělá a co přináší. Zásadně totiž zlepšila situaci na celém PC trhu a konečně posouvá věci, které už se zdály zabetonované na věčné časy …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|