Strana 1 z 2
- AMD slaví 50.let (založena 1.5.1969)
– Jaké byly? Co se povedlo a nepovedlo a jaké vlastně je AMD?
Společnost AMD dnes slaví kulaté narozeniny. Založena byla 1.5.1969 a dá se říci, že nyní se vrátila ke svému původnímu stylu a narozeniny oslaví velmi pravděpodobně vůbec nejlepším rokem ve své historii. Její pozice na trhu je vskutku jedinečná. Prakticky nikde jinde se nesetkáte s tím, že by jedna malá společnost dokázala dlouhodobě alespoň produktově konkurovat ne jednomu, ale rovnou dvěma monopolně se chovajícím větším konkurentům a několikrát v historii je porazit (alespoň technologicky a produktově). Historie společnosti AMD je dlouhá a pestrá:
Bohužel, zakladatel firmy a dlouholetý šéf Jerry Sanders, si nevybral dobrého nástupce. Po jeho odchodu do důchodu v roce 2002, převzal firmu Hector Ruiz. Zprvu vše vypadalo dobře. V roce 2003 se AMD technologicky spojilo s IBM a na svět se dostaly vynikající Athlon FX procesory, které byly nástupcem skvělých prvních Athlonů z předchozích let. V roce 2006 pak udělal Hector Cruiz jediné chytřejší rozhodnutí své vlády, a to odkup grafické společnosti ATI. Bohužel způsob, jak to udělal, a hlavně kolik to AMD stálo (trojnásobné předražení), to už bylo jen dalším z mnoha zásadních selhání, které Cruiz a jeho vedení AMD způsobil. Legendárně stupidním rozhodnutím, byl odprodej mobilní grafické divize ATI do rukou Qualcommu. V té době mělo ATI jednoznačný technologický náskok v této oblasti a bylo prakticky bez konkurence, čehož Qualcomm dokonale využil. Mobilní grafiky ATI Radeon se tak staly známými ADRENO v ARM platformách, ano těmi, na kterých dnes Qualcomm vydělává miliardy dolarů. A vedení AMD mu tehdy mobilní divizi ATI prodalo za směšných 65 milionů dolarů. Kde by asi AMD bylo, pokud by k tomu odprodeji nedošlo, radši ani nespekulovat. Jedno z nejhorších manažerských rozhodnutí na technologickém poli všech dob. Bohužel u AMD zdaleka ne jediné.
AMD spolu s grafickou divizí ATI Radeon sice dokázalo přijít s mnoha klíčovými technologickými novinkami, které změnily trh a prosadily se (GDDR5, HBM, Eyefinity, DisplayPort, HBM, API Mantle (alias VULKAN) atd.) ovšem prakticky vše zůstalo ze strany AMD zdaleka ne plně využito marketingově díky zásadním manažerským selháním vedení firmy. Tu v roce 2008 převzal Dirk Mayer a začalo se s dalším šetřením a úsporami, které měly negativní vliv na spoustu věcí. Firmy se navíc soustředila na výkonově slabší produkty a konkrétně APU, které jako první na trh také dodala. Dobrý produkt, ale nemůžete na něm postavit budoucnost celé firmy, což byla strategie, kterou AMD razilo ještě usilovněji za vedení Roryho Reada od roku 2011. Firma sice měla velmi dobré APU a SoC produkty (takže ovládla svět herních konzolí), ale vývoj výkonných CPU a GPU pro PC a datacentra byl upozaděn a ořezán na kost. A podle toho vypadala nabídka a příjmy společnosti v dalších letech. Na APU a SoC se zkrátka vydělá mnohem méně, než na klasických CPU a GPU, přičemž z hlediska vývoje samotné architektury a technologie je to přeci jedno a obojí je stejně nákladné a náročné. Naštěstí se v roce 2014 začaly uvnitř firmy obracet věci k lepšímu.
Tedy ne na trhu samotném, protože zejména od roku 2014 do nedávna jsme jako zákazníci na trhu pociťovali důsledek chybných rozhodnutí předchozího vedení AMD, manažerských selhání atd. Produkty, které normálně měly být ve vývoji a od roku 2014 a dál na trhu, tak nebyly, protože AMD šetřilo. Grafickou divizi v roce 2014 bývalé vedení AMD prakticky zrušilo a stavěla se od znova. A to díky novému, stávajícímu vedení AMD v čele s Lisou Su. Ta pomalu, ale jistě dokázala udělat ve firmě pořádek. Znovu byl nastartován vývoj velkých procesorů a GPU, ale pochopitelně firma nebyla finančně ve stavu, aby si mohla vyskakovat, a tak roku 2015 a 2016 byly ve znamená přežívání a slibů, že bude lépe. AMD stále dokázalo zejména na poli APU a na grafickém poli dodat na trh produkty, které byly v mnoha ohledech lepší a prakticky vždy o kus výhodnější, než produkty konkurence. Ale už neměla žádné zdroje na propagaci a marketing. Každopádně na rozdíl od mnoha jiných, jejichž sliby byly plané, Lisa Su a její team sliby nejen dodržel, ale dokonce překonal. V roce 2017 jsme se dočkali přelomových procesorů RYZEN, které znamenaly zemětřesení na trhu s CPU a pokračují v tom dosud. AMD se vrátilo dokonce na pozici výrobce nejvýkonnějšího procesoru světa. Procesorová divize byla z pochopitelných důvodů upřednostňována, a tak na grafickou divizi se dostalo později.
Přesto Radeon divize dokázala dostat na trh mnoho zajímavých modelů, kdy dokonce stále překonává konkurenci v mnoha směrech (zejména výhodností). AMD má také první a stále jedinou 7nm grafickou kartu na trhu, čímž dala jasně najevo, že je zpět. To hlavní ale teprve přijde v podobě Radeon NAVI. První samostatnou architekturou a generací kompletně vzniklou za stávajícího vedení.
AMD očekává, že letošní rok bude co do finančních výsledků zdaleka nejlepším rokem za dlouhou dobu, pravděpodobně i nejlepším rokem vůbec. Kromě stávající silné produktové nabídky, tomu přispěje i nová 7nm generace procesorů RYZEN a 7nm grafik NAVI, které firma v druhé polovině roku uvede na trh a technologicky nebude mít ani konkurenci.
- AMD je důležité pro nás všechny a celý trh …
Mnozí stále nechápou, v jak unikátní, složité a zároveň zajímavé pozici se AMD nachází. Je to jediná firma na světě, která má jak supervýkonné x86 procesory, tak supervýkonná velká GPU. Ani Intel (jen CPU a iGPU), ani NVIDIA (jen GPU) nemají obojí. Přesto je to AMD, které z finančního hlediska nelze dnes za konkurenci Intelu a do značné míry ani NV, považovat. Těžko budete hledat ve světě v různých oborech srovnatelnou situaci, kdy firma, jejíž rozpočet je zlomkem rozpočtu konkurentů, dokáže uvést na trh v mnoha ohledech lepší produkty. AMD je však na tohle zvyklé. Jeho hlavní síla je zkrátka v efektivitě fungování. Na vývoj svých procesorů a grafik musí vynaložit stejné úsilí jako konkurence, přestože na to má zlomek zdrojů. A zvládne to. Jsem si prakticky jistý, že pokud byste vyhlásili soutěž a zadali AMD, Intelu a NVIDIA vyvinout a na trh uvést procesor a grafiku a dali jim na to 100 milionů, tak AMD to zvládne, zatímco Intel i NVIDIA řeknou, že se to nedá za ty prachy udělat.
AMD proti Intelu a NVIDIA prohraje až v jedné věci. A to jsou marketingové peníze. Jednoduše konkurence utrácí na marketing a tzv. „podporu“ (čti uplácení OEM výrobců), obrovské peníze, které AMD prostě nemá. Na trhu tak dávno nerozhoduje to, který produkt je skutečně lepší a pro zákazníky výhodnější, ale to, kolik dostanou zaplaceno OEM výrobci, aby je zákazníkům vůbec nabídli. Zkrátka až na poli marketingu a prodejů AMD narazí na realitu své finanční velikosti. Přesto mnozí považují za normální, že firma s desetinovým rozpočtem proti Intelu a polovičním proti NVIDIA, dokáže na trh uvést výkonnější, efektivnější a výhodnější procesory současně s výkonnou a výhodnou grafickou kartou.
A jaké je vlastně AMD?
|