Další důkaz toho, kdo má dnes nejlepší a nejvýkonnější procesory. AMD vládne superpočítačům.
Pokud existuje jedna oblast, kde cena procesorů nehraje vůbec žádnou roli, ale vše je o výkonu, technologii a efektivitě, tak jsou to superpočítače. A právě tahle oblast ukazuje nejlépe, jak moc Intel zaostává za AMD a není schopen s tím teď nic dělat. Je to neuvěřitelné, ale Intel prostě dnes v tuto chvíli nepředstavuje ani technologicky konkurenci, čemuž samozřejmě stále nemůže prakticky nikdo uvěřit, že to tahle firma nechala dojít takhle daleko. Každopádně provozovatelé superpočítačů chtějí pro své systémy to nejlepší, a tak jedinou volbou je dnes AMD, díky kterému se dočkáme extrémního vzrůstu výpočetní kapacity.
Už dříve v letošním roce bylo ohlášeno, že AMD se postará o nový nejvýkonnější superpočítač světa. FRONTIER od CRAY bude stavět výhradně na hardware od AMD. Bude využívat 7nm EPYC procesory a na 1 procesor připadnou další 4 RADEON Instinc výpočetní GPU. Celkově má mít tenhle počítač za 600 milionů dolarů v roce 2021 výkon 1,5exaFLOPS, čímž o polovinu překoná nejvýkonnější plánovaný Intel počítač, který má být dokončený ve stejném roce. Současně bude 10x výkonnější, než nejlepší běžící superpočítač současnosti.
A nebude jediný. AMD aktuálně oznámilo, že už v květnu 2020 se rozeběhne nový nejvýkonnější Evropský superpočítač. Bude jím britský ARCHER2. Využívat má necelých 12 tisíc 64jádrových 7nm AMD EPYC procesorů a celkem nabídne 748 544 jader ZEN2. Konkrétně celý systém bude tvořit 5848 racků s dvojicí 64jádrových EPYC chlazených vodním systémem. Celkově má dosahovat téměř 30 petaFLOPS.
11x tak překoná výkon současného ARCHER 1 superpočítače, postavený na Intel platformě a 12jádrech Ivy Bridge architektury. Proč AMD vystřídá Intel, je asi celkem jasné. Mizerná efektivita současných Intel XEON procesorů a jejich nízký výkon je právě v oblasti HPC nejvíce vidět. Když se bavíme o mnoha tisícovkách procesorů v jednom systému, tak se vše nasčítá. Intel by na stejný výkon, na který AMD stáčí necelých 12 tisíc procesorů a 5848 dvouprocesorových systémů, potřeboval zhruba o polovinu více procesorů (dnes spíše dvojnásobek). Ty navíc prodává Intel podstatně dráž, celý systém by zabral mnohem více místa a z hlediska provozu by sežral klidně 2 až 3x víc, kdy energie pro takový systém vyjde na miliony běžně. Jinými slovy, asi nikdo při smyslech by si dnes pro větší serverovou farmu nebo superpočítač dnes dobrovolně nevybral Intel řešení.
Není tedy divu, že Intel se hodně snaží s tím něco udělat, ale nic, co nyní ohlásil pro další 2 roky, tím skutečným řešením není a nebude moci soupeřit s AMD a jeho EPYC a Radeon Instinc platformou. Intel nemá odpověď ani na stávající EPYC+Instinct platformu a AMD už teď v tuto chvíli připravuje na příští rok (2020) ještě výkonnější 7nm+ EPYC ZEN3 a také zbrusu novou generaci již 7nm+ Radeon Instinct GPU, postavených na nové architektuře, která pravděpodobně násobně zvedne výkon v určitých oblastech. Dá se tedy očekávat, že velmi brzy uslyšíme o dalších superpočítačích, postavených na AMD. Kromě obrovské prestiže to také znamená desítky až stovky milionů dolarů příjmů pro AMD a jisté zakázky s výhledem na další. Z pohledu nás, běžných uživatelů je to ale také trochu důvod k obavám, protože výrobní kapacity nejsou zatím moc nafukovací a AMD samozřejmě podobné zakázky na tisíce EPYC procesor bude upřednostňovat před RYZEN modely. Zatím ale dodávky CPU zvládá, kapacity výroby pro ZEN2 čipy byly navýšeny.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|