7nm CPU RYZEN a EPYC a 7nm GPU RX 5700 i VEGA jsou úspěšné. Velmi na poměry AMD.
Samozřejmě na Intel a jeho obrovské miliardy to zdaleka nestačí, ale je evidentní, že část jeho podílu AMD získává a je tam další potenciál k růstu, Zejména je důležité, že firma má nyní na své poměry slušné příjmy, a nejen platí dluhy z minulosti, ale především investuje do dalšího vývoje. AMD se daří plnit své plány a nejde jen o finance, ale opravdu povedené produkty, o které mají skutečně zákazníci zájem. Podílově to sice není zdaleka to, co by to být mělo, zejména vzhledem k tomu, že AMD objektivně nabízí v řadě oblastí hlavně CPU trhu to nejlepší, co vůbec existuje, nicméně trend je jasný.
Q3 2019 byl prvním kvartálem, ve kterém mělo AMD na trhu výraznou nabídku 7nm produktů nových generací, i když je pravda, že ne všechny byly na trhu celou dobu a další zásadní produkty ještě dorazí. I tak je z toho nejúspěšnější kvartál od roku 2005 (tedy od období posledního velkého úspěchu AMD na poli CPU, než tomu Intel neférovými prostředky zatnul tipec). V Q3 2019 dokázalo AMD utržit 1,8 miliardy dolarů z toho udělat 186 milionů zisku. To je o 9% lepší meziročně a o 18% lepší kvartálně. AMD splnilo také cíl s marží, která dosahuje 43%. O 3% více než před rokem. Vyšší je i zisk, ačkoliv ten je na poměry konkurence samozřejmě velmi malý.
On by byl znatelně vyšší, nebýt faktu, že na rozdíl od konkurentů AMD musí platit velké dluhy z minulosti, z velké části vzniklé neschopným předchozím vedením společnosti, včetně například i výrazně předraženého nákupu ATI (za tu AMD zaplatilo minimálně 2x víc, než byla její reálná hodnota). AMD tak v Q3 2019 zaplatilo dalších 200 milionů jen na splacení dluhu, který nyní klesl k 1 miliardě z téměř 1,6 před rokem. Ano, v době, kdy žití na dluh, státní dluhy atd. jsou v kurzu a dluhy prakticky nikdo neplatí jen přibývají další, je pro mnohé možná nepochopitelní, že AMD dluh platí, ale asi je to věcí vkusu :). Každopádně AMD jednoznačně směřuje k tomu, že v následujících několika kvartálech kompletně svůj dluh zaplatí, a pak ty stamiliony bude moci investovat do dalšího vývoje. Nebo si o to zvětšit zisk a dělat ramena na investory a akcionáře.
Samozřejmě nejvíce se bez překvapení daří divizi procesorů. Grafická divize kromě nabídky nové RX 5700 řady pro desktop, na pořádný impuls 7nm produktů teprve čeká. Bohužel desktop je malý segment a AMD potřebuje uspět hlavně na mobilním poli a OEM, kam dosud vlastně pořádné novinky nepředstavila. K tomu by měla pomoci výrazně nová RX 5500 řada, která ale promluví až do aktuálního kvartálu Q4 2019. Současně oslabila také semi-custom divize, kterou z velké části tvoří hlavně platformy pro konzole, kdy ale současná platforma a generace končí, takže pokles byl očekávaný. Nicméně jak jistě všichni víte, její opětovný velký nástup je na obzoru, protože AMD aktuálně dokončuje novou platformu, která se začne vyrábět příští rok, protože SONY i MS už oznámili, že nová generace konzolí postavená na AMD RYZEN a AMD NAVI, dorazí na Vánoční trh příštího roku. A můžeme si být jistí, že za rok touhle dobou tak budou tahle divize AMD slavit velké příjmy. AMD si tedy ze současné situace na SoC nemusí dělat žádné starosti.
- Bude lépe a proč je to důležité pro celý trh?
AMD díky své aktuální produktové nabídce a zájmu zákazníků, očekává vůbec nejlepší kvartál a celý rok ve své historii! V aktuálně probíhajícím Q4 2019 má dosáhnout na příjem 2,1 miliardy dolarů, tedy o 48% více než loni. Bude to vůbec poprvé v historii AMD, kdy překročí 2 miliardy příjmů. Jak vidíte, AMD ale udržuje poměrně „nízké“ marže a zisky, zejména ve srovnání s konkurencí, kdy je ale AMD současně menší společností a má věci jinak nastavené. Firma ale stále platí ty dluhy z minulosti a především investuje do budoucnosti, tedy do vývoje produktů dalších generací, což slibuje další zlepšení situace AMD a neměl by se tedy opakovat v nejbližších letech scénář úpadku, který trval do roku 2016.
Q3 2019 tak definitivně potvrdil, že AMD je na správné cestě a současné vedení bez přehánění zachránilo společnost a pro nás pro všechny alespoň zdání konkurenčního prostředí na trhu, protože pokud by pokračovalo AMD s minulým vedením, pravděpodobně bychom v této době už o AMD mluvili jako o mrtvé společnosti a od Intelu bychom dnes stále měly na trhu 4jádra za 10tísíc apod.
Podobných šťastných návratů nevídáme na technologickém poli mnoho, tím spíše, že AMD se dokázalo vrátit na absolutní technologický vrchol a k překvapení a škodu mnoha poráží mnohem silnější Intel na procesorovém poli a výrazná zlepšení se očekávají i na grafickém poli, zejména příští rok, kdy AMD bude mít kompletní nabídku 7nm generace GPU od low endu, mobilní segment po high end a konzole. A dorazí i nová generace ZEN procesorů, takže současné finanční zlepšení by nemělo být jen krátkou epizodou, ale firma by měla pomalu a stabilně růst dál. Že tomu musí fandit i nejzarytější příznivci konkurence, je asi pochopitelné, protože bohužel AMD je jediná konkurence, kterou vůči NVIDIA a současně vůči Intelu máme. A jak vypadá trh, když AMD není konkurenceschopné, to jsme na procesorovém trhu viděli ještě nedávno a na grafickém trhu stále v mnoha směrech zažíváme. Bohužel není to jen o produktech samotných a lepší produkty za lepší cen nedokáží samy o sobě tu situaci zvrátit. Politika, marketing a peníze jsou tím zásadnějším, co ovlivňuje úspěch nebo neúspěch …
V tuto chvíli tak mnozí alespoň začali registrovat AMD, jako že vůbec existuje. Ať se nám to zdá divné, mnozí doteď kupovali stylem, že chtěli Intel nebo Core …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|