Malá úprava cen aktuálních procesorů společnosti AMD směrem, který máme rádi.
Hlavním prodejním artiklem AMD na poli procesorů jsou LLano a Brazos APU, tedy procesory s integrovanou grafikou. Oba zaznamenaly velký úspěch a jen od začátku letošního roku AMD na největším PC trhu, tedy mobilním, posílilo z 9% na 17%. Prodeje APU procesorů přes pokračující nedokonalou výrobu a výtěžnost současných LLano, jsou velmi dobré a tvoří v podstatě 40% prodejů AMD a postupně nahrazují doprodávané Athlon/Phenom II modely, takže brzy budou tvořit zhruba 60% prodejů AMD.
Pro vyšší segmenty a servery připravilo AMD procesory architektury Bulldozer. Ty ale na desktopu příliš do situace nepromlouvají. Někteří hodnocením shazují Bulldozer neprávem, měří kraviny typu výkonu na 1 jádro, když Bulldozer je nedělitelný dvoujádrový modul a zapomínají na to, že architekura je v plenkách a podpora ze strany SW je minimální. Ale jsou takové apliakce, které ji využijí a další budou brzy optimalizovány. A je také už dnes pravda, že výkonově rozhodně nejsou FX procesory vůbec slabé a v případě FX-8150 jde dokonce o třetí nejvýkonnější mainstreamový procesor za odpovídající cenu. FX procesory rozhodně nejsou zdaleka tak špatné, jako byly ve své době například Phenom I. X4 modely. Jenže situace na trhu už je jiná než tehdy. Hlavní pozornost se věnuje mobilní platformě, kam FX procesory nesměřují a Intel má na trhu už delší dobu na vyladěném 32nm procesu vyladěné procesory Sandy Bridge, které prostě výkonem i efektivitou zcela jalovou architekturu a výrobu AMD porážejí. Asi jste si všimli, že dostupnost FX modelů je sporadická a měnit se na tom nic nebude. Důvody jsou v zásadě dva:
V první řadě FX procesory v současné době nemohou v současném stavu výroby být zatím o moc lepší, takže na desktopu je to proti konkurenci velmi limituje. AMD navíc prauje na jejich vylepšené revizi. Pak je tady ona nevyladěná 32nm výroba, kvůli které už byly také FX modely odloženy o 4 měsíce. Hlavně ale omezené kapacity a špatná výtěžnost stěžejních Llano procesorů AMD nutí omezit produkci FX modelů. Navíc většina z nich směřuje na serverový trh, kde nové prvky architektury a vlastností multijádra, umí serverové prostředí využít. Bohužel tak proti všem očekáváním AMD FX procesory jsou v tuto chvíli na vedlejší koleji, což nám k lepšímu výběru a konkurenčnímu prostředí na trhu rozhodně nepomůže.
Radovat se mohou jen zájemci o levnější modely. Aktuálně AMD oznámilo úpravy cen a příchod dalšího zajímavého čtyřjádro za cenu nižší než 100 dolarů. Novinkou je 3GHz 32nm Phenom II X4 651, což je, jak asi tušíte, vlastně Llano s vypnutou grafickou částí. TDP 100W ale vypadá dost vysoké. na druhou stranu je to čtyřjádro se slušnou frekvencí a za 92 dolarů (2000 korun), poměrem cena-výkon má dost co nabídnout. Procesor je určen pro patici FM1. Spolu s ním AMD lehce korigovalo ceny A4/A6 modelů o 4 dolary dolů. O 10 dolarů, na 155 dolarů (3500) zlevnil šestijádrový/vláknový FX-6100 na 3,3/3,9GHz pro AM3+ patici. Další výraznější změny bych zatím neočekával, až na začátku příštího roku y měly přijít nové revize FX modelů a hlavně nové APU procesory Trinity, tedy nástupce Llano. Trinity už budou mít vylepšenou architekturu Bulldozer, nazvanou PileDriver, vyšší frekvence CPU i GPU a jejich výkon tedy rozhodně překoná současné Llano. Také by na tom s výtěžností výroby měly být lépe, což by mohlo uvolnit kapacity pro FX modely, které by se v průběhu příštího roku také mohli dočkat generační obměny na PileDriver architekturu. Zatím máme ale potvrzené jen Trinity, které dorazí ještě v Q1 2012. Doufejme, že AMD ze snahy konkurovat, nebo nabízet alternativy ve výkonnějších semgentech proti Intelu, nevycouvá ... rázem bychom přišli o jakýkoliv výběr.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|