Vypadá to více než skvěle. 7nm procesory RYZEN jsou na cestě a představují velký technologický pokrok.
Společnost AMD využila možnost mít hlavní prezentaci na CES 2019 opravdu skvěle. Překvapením večera bylo určitě představení grafické karty Radeon VII, která je první 7nm a 16GB herní grafikou na trhu a představuje působivou ukázku toho, co 7nm dokáže. Srovnání s konkurenční RTX 2080 je opravdu na místě, protože v souboji prakticky stejného počtu tranzistorů (přes 13,2 vs 13,6 miliardy), dokázalo AMD tento počet nacpat jen na plochu 331mm2, zatímco NVIDIA k tomu potřebuje plochu 545mm2. Navíc za podobnou cenu karty AMD nabídne 16GB HBM2 proti 8GB „laciných“ GDDR6.
Můžeme ale NVIDIA „poděkovat“, že díky jejím RTX cenám AMD bylo nakonec ochotné původně neplánovaný Radeon VII na trh uvést, protože tohle je prostě výpočetní/profesionální model v „herní“ edici. Ač je Radeon VII působivou kartou za stále ještě docela rozumných 699 dolarů, čímž AMD drží obvyklou cenovou hladinu (FURY X stála 649 dolarů, RX VEGA liquid stála 699 dolarů), samozřejmě to není model určený pro masy a většinu hráčů. Překvapením večera tak v oblasti grafik bylo, že AMD neukázala 7nm NAVI. Šéfka AMD se o ní ale zmínila a je v plánu pro tento rok a bude prezentována později.
Co už ale prezentováno bylo, byl 7nm RYZEN procesor a dočkali jsme se i o něco více, než jsme očekávali. Přímého srovnání s konkurencí, a to za podmínek, že AMD ke srovnání použilo procesor na nižších než finálních taktech a dost pravděpodobně to není ani TOP model a nástupce 2700X.
při mnohem nižší spotřebě a s potenciálem až 16jader!
Krátká, ale věcná a působivá ukázka možností 7nm designu ZEN2 procesorů. Pro některé uživatele možná nedostatečně informativní, pro nás, kteří se situaci věnujeme více však AMD prakticky potvrdilo všechny dosud jen spekulované scénáře.
AMD přistoupilo k prezentaci opravdu dobře, a hlavně strategicky chytře. Chtělo jednoznačně překonat Intel, což se mu povedlo, zároveň ale nechtěla ukázat své stávající RYZEN 2000 ve špatném světle a podtrhnout jejich skvělé prodeje (proto i oficiálně potvrzení kompatibility stávajících AM4 desek s novými 7nm RYZEN) a už vůbec nechtěla ukázat, co skutečně ZEN2 a 7nm RYZEN 3000 dokáží a nabídnou. Všechny tři podmínky prezentace splnila. Navíc AMD to zvládlo bez toho, aby nějak podrážela nohy konkurenci. V přímém srovnání s Core i9-9900K dala AMD tomuto procesoru možnost jet bez striktního omezení na 95W TDP, čemuž odpovídá výkon 2040 bodů, kdy jak víme, pokud je 95W TDP dodržováno, je výkon 9900K „jen“ kolem 1800 bodů. AMD tedy ukázala Intel procesor v jeho nejlepší výkonové kondici. Proti němu ale postavila 8jádrový/16vláknový ZEN2, inženýrský vzorek jedoucí na nižším taktu než finální produkt (což AMD udělalo při obdobném představení i u RYZEN 2000 i u RYZEN 1000). AMD nejen o chlup vyhrálo, ale ještě to zvládlo s výrazně nižší spotřebou!
(Intel Core i9-9900K: 2040 bodů s cca 125W vs AMD RYZEN 3000: 2057 bodů a cca 75W)
AMD nechalo jet procesor Intelu na maximální výkon, ovšem s TDP překračující těch 95W, takže se bavíme o minimálně 125-140W TDP a taktech blízko těm 4,7GHz na všech jádrech. A nový ZEN2 procesor se stejným počtem jader/vláken dokázal stejně Intel překonat výkonem. TDP podle odhadů navíc bylo jen kolem 75W, kdy ale víme, že se chystají 95 nebo 105W verze ZEN2 procesorů, takže je jasné, že výkon ZEN2 bude ještě lepší. Mnozí tedy předpokládají, že prezentovaný vzorek jel na výrazně nižším taktu než Core i9 (ale vyšším než má 2700X dnes) a ten výkon nahání AMD velkým pokrokem na poli IPC.
A to nebylo vše. Šéfka AMD ukázala i konstrukci procesoru samotného, tedy co je pod heatspreaderem. Ač tomu někteří nevěřili a říkal jsem, že tomu tak bude, RYZEN používají čipletový design, tedy 7nm je vyráběna jen ta klíčová CPU část s jádry/vlákny/cache a je to stejný 8jádrový/16vláknový čip, který používá v až 8 kusech na procesor AMD u nových EPYC 2. Druhý čip v pouzdře procesoru má řadič pamětí a výbavu CPU a zajišťuje klasickou komunikaci. Je vyráběn 14/12nm a samozřejmě mnohem jednodušší a levnější, protože nemá žádný smysl ani přínos jej udělat 7nm. AMD tak prezentuje tenhle geniálně efektivní a funkční přístup k tvorbě CPU i u mainstreamových CPU a Intel už plánuje jej okopírovat. Monolitické obří čipy jsou prostě neefektivní kravina a AMD jasně demonstruje cestu, jak se budou CPU ale i GPU a APU dále dělat.
A když jsme u toho, mnozí si všimli, že na prezentovaném procesoru je ten malý 7nm čip umístěn tak, že se pod něj vejde ten čip ještě jednou. Dokonce na tom PCB je vidět, že tam příprava je! To opět rozvířilo diskuse o tom, že AMD uvede RYZEN 9 do AM4, který ponese 16jader/32vláken. Stejně tak AMD může to místo zaplnit grafickým čipem a díváme se tedy na novou generaci supervýkonného a efektivního APU řešení. Obě varianty jsou tak nyní pokládané za velmi reálné, technicky 100% možné, ale samozřejmě bude záležet na AMD, zda je v této generaci představí.
- Kdy dorazí 7nm AMD RYZEN 3000?
AMD se povedlo v té krátké prezentaci ukázat vše, co jsme doufali, že bude možné, a ještě nedávno podle mnohých nereálné úvahy o 16jádrovém mainstreamu se ukazují, jako realistické. AMD tam ten prostor pro to druhé 8jádro prostě má a podle mého názoru není otázkou jestli, ale kdy uvidíme 16jádrový RYZEN pro mainstreamovou AM4 platformu.
AMD ho uvádět nemusí, protože na překonání toho nejlepšího, co je Intel dnes schopen vyprodukovat, tedy Core i9-9900K mu stačí nový 8jádrový 7nm RYZEN a ještě může jet na „půl plynu“. Můžeme tedy považovat za potvrzené, že AMD překoná Intel ve všech ohledech. Ve výkonu na celek, ve výkonu na jádro, v IPC, efektivitě provozu i výroby i v ceně. A Intel nemá šanci s tím bez 10nm výroby a nové generace procesorů cokoliv udělat.
AMD současně potvrdilo, že nové 7nm RYZEN 3000 budou mít PCIe 4.0 a budou kompatibilní minimálně se stávající X470 (asi i B450) platformou po aktualizaci BIOSu. Současně AMD samozřejmě uvede X570 s PCIe 4.0. Konkrétní datum příchodu CPU na trh nepadlo, ale AMD oficiálně uvedlo dostupnost v polovině roku a všichni partneři aktuálně hovoří o červnu. Tedy osobně bych očekával, že AMD uvede 7nm RYZEN 3000 nejpozději na COMPUTEXu začátkem června, ne-li koncem května. Jedinou otázkou je, zda ten 8jádrový 75W procesor, kterým AMD porazilo vlastně „TDP přetaktovaný“ Core i9-9900K je nástupce RYZEN 7 2700X anebo se díváme na nástupce 65W RYZEN 5 2600 ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|