Největší HW PC událost roku bude letos vydání 5nm ZEN 4 procesorů AMD a nové AM5 platformy.
Překvapením večera na zahajovací prezentaci AMD v rámci CES 2022, byla poprvé fyzická ukázka a několik základních informací ohledně očekávané zbrusu nové generace procesorů, již 5nm architektury ZEN 4.
Šéfka AMD na jevišti z kapsy vytáhla vzorek zcela nového desktopového procesoru RYZEN 7000 série. Musíme zde připomenout mnoho měsíců starý informační únik, kdy jeden ze spolehlivých leakerů udělal i vlastní rendery, jak podle něj a jeho zdrojů prý nový procesor AMD vypadá. A tedy že přichází s velmi neobvykle tvarovaným heatspreaderem:
No a nyní tady po mnoha měsících máme oficiální ukázku a fotografie nového procesoru přímo od AMD a leaker měl evidentně 100% správné informace. Už se nemůžeme dočkat, až nám AMD prozradí, proč tak zvláštní design heatspreaderu zvolilo. Ten ovšem není zdaleka jedinou, natož nejdůležitější fyzickou novinkou proti stávajícím procesorům RYZEN 5000 série (AM4).
Velkou změnou je nový AM5 socket (patice), který je už také typu LGA. Konkrétně LGA 1718 (tedy 1718 pinů, kdy pro srovnání Intel a jeho stávající patice pro ALDER LAKE je LGA 1700). To znamená že AMD i u mainstreamových procesorů pro desktop (high endové ThreadRipper pro sTR4 je mají od začátku), přechází na „nožičky“ v patici základní desky. Již tedy nebudou piny na procesorech samotných. I proto šéfka AMD mohla ten nový procesor mít jen tak v kapse, což u stávajících AM4 není možné, protože byste zcela jistě polámali jejich nožičky. Poslední procesory s nožičkami tedy budou právě stávající modely RYZEN 5000 série pro AM4 a tím úplně posledním vydaným pro tuto platformu bude pravděpodobně konkrétně nově oznámený RYZEN 7 5800X3D.
- Mainstreamová AM5 má nativní DDR a PCIe 5.0
a kompatibilitu s AM4 chladiči!
AMD také oficiálně potvrzuje, že mainstreamová AM5 platforma nabídne vedle nativní DDR5 podpory pamětí, také nový standard PCIe 5.0. Dobrou oficiálně potvrzenou zprávou také je, že základní desky AM5 mají být kompatibilní se stávajícími chladiči pro AM4 procesory! Což je celkem pozoruhodný inženýrský výkon, když vezmeme v potaz ten obrovský mechanický a fyzický rozdíl mezi AM4 a AM5 paticemi. Ale to nebylo vše. AMD ukázalo nový procesor také v chodu. I když v ukázce ze hry HALO Infinite, nebyla vidět žádná výkonová data. Ukázka ovšem běžela na testovací sestavě překvapivě osazenou RTX 3080 grafikou. Proč? Protože AMD, co by výrobce platformy, musí zajistit fungování všech, nejen vlastních Radeon grafik, takže tímto demonstruje, že novinka tak opravdu plně funguje. Navíc vzhledem k tomu, že se 100% jistotou bude mít osazení AMD CPU na AMD desku a k tomu AMD grafiku, výkonovou a funkční výhodu, AMD si nechává v záloze nějaká překvapení pro budoucí demonstrace výkonu a schopností ZEN4 …
A jen tak mimochodem šéfka AMD prozradila, že už vzorek toho RYZEN 7000 procesoru v té ukázce běžel na 5GHz na všech jádrech! To je něco, k čemuž se žádný současný běžný dosavadní RYZEN procesor ani neblíží. I nejlepší kousky současných RYZEN 5000 dokáží pokořit 5GHz na maximálně jen 2 jádrech, při speciálním OC a ladění možná na 4 jádrech. Ovšem i jen 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 5800X dokáže s těmi prvotřídními výběrovými čipy zhruba 4,7, maximálně 4,8GHz all Core při ručním OC. RYZEN 9 verze se 16jádry dokáží běžně na všech jádrech 4,6GHz, když se hodně snažíte a ladíte, tak možná 4,7GHz. Tedy 5GHz all core ani náhodou. Navíc AMD prezentovalo stále pochopitelně předvýrobní nefinální vzorek, určitě ne pod dusíkem nebo taktování. Vzorky běhají vždy pomaleji, než finální verze produktů, které AMD ještě určitě ani nemá ve finální revizi. Těch 5GHz allcore u testovacího sample v této fázi vývoje, tedy vzbuzuje velké naděje. Tím spíše, že AMD má tradičně ve zvyku prezentovat v podobných případech znatelně nižší výkon a parametry, než pak budou mít finální produkty. Je tedy jasné, že RYZEN 7000 a 5nm ZEN 4 bude mít v boostech určitě přes 5GHz. Což pokud AMD současně udrží TDP/spotřebu na nízké úrovni jako doposud, tedy nebude to mít 250+W jako současný Intel ALDER LAKE, bude prostě totální šach-mat pro 10nm generaci procesorů Intelu.
Nicméně jak víme, AMD nepožene výkon zdaleka jen tím „prostým“ navýšením taktů svého CPU. ZEN 4 slibuje také opět výrazné architektonické změny a vylepšení. O kterých se ale AMD zatím oficiálně nebaví a nechává si odhalení všech zásadních novinek na polovinu roku, kdy Computex 2022 a začátek léta by měl být hodně zajímavý ;). Každopádně tohle je první oficiální ukázka nového produktu nové generace, a veřejná demonstrace, že AMD je více než připraveno na druhou polovinu 2022 s touhle zcela novou architekturou a platformou. Oficiálně je uváděno datum vydání jen neurčitě jako „druhá polovina roku 2022“. Neoficiálně se v zákulisí nejčastěji nyní mluví v nejoptimističtějších variantách o představení prvních výkonných RYZEN 7000 a X670 desek v červenci (07) s dostupností v srpnu (08). Představení dalších procesorů, včetně možná desktopových variant REMBRANDT (ZEN3+ APU s RDNA2) a levnější AM5 platformy B550 by pak mělo proběhnout v srpnu s dostupností na přelomu srpen/září (08/09). Osobně tak počítám, že bychom se nových ZEN4 procesorů a AM5 desek měly tedy dočkat na konci letních prázdnin. Tedy už za pouhých 7 měsíců … není divu, že AMD poněkud změnilo plány s vydáním ZEN3D.
(Rozlučte se s nožičkami na procesoru :) )
I vzhledem k současné situaci na trhu, speciálně v oblasti grafických karet, tak AMD dává pádný důvod počkat s nákupem nových lepších PC sestav, pokud opravdu nepotřebujete. AM5 a ZEN4 bude velká změna a nárůst výkonu atd., kdy tak nákup stávajících ALDER LAKE či ZEN 3 přestává u dražších modelů dávat smysl. AMD navíc slibuje, že AM5 tady bude i pro nadcházející generace procesorů, takže bude nástupcem AM4 se vším všudy, kdy ta je zde od roku 2016 a podporuje tak širokou škálu generací AMD procesorů od 28nm, přes 14nm, 12nm a 7nm. Díky tomu tak umožňuje jednoduché levné upgradování a šetří čas, peníze i materiály. AM5 má být také multigenerační platforma a bude tedy určitě vedle ZEN 4 podporovat i chystaný ZEN 5 a pravděpodobně ještě další generaci. Což u Intelu nehrozí, tam aktuálně nově uvedená LGA 1700 (Z690) končí s podporou letos u uváděných Raptor Lake (refresh Alder Lake) a nové očekávané 7+nm procesory METEOR LAKE nadcházející generace v roce 2023 už tam zase neosadíte … takže je otázkou, zda se LGA 1700 (Z690, B660, H670, B610) platformou vůbec zabývat, natož ji kupovat, když AM5 klepe na dveře …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|