Na Computexu 2022 mělo AMD hlavní prezentaci a využilo ji perfektně. Opět ukázalo velký posun.
Na Computex 2022 jsme se docela těšili, protože bylo ohlášeno, že AMD ukáže zásadní novinky, které chystá na trh v další části roku. A nezklamalo.
- AMD ukázalo RYZEN 7000 tak, aby vlastně nic neukázalo :)
Zajímavá prezentace, která měla za cíl sice ukázat novinku, ale současně vlastně neukázat, co opravdu umí a dokáže :). A v tom je AMD mistr, kdy z posledních mnoha let víme, že AMD často ukazuje v podobných případech výkon, který neodpovídá realitě. Tedy nikoliv ve smyslu jako třeba jiné společnosti, které ukazují vybrané speciální případy v nejlepší situaci s nejlepším možným výkonem, i když běžná realita je o poznání horší. AMD naopak v těchto „preview“ prezentacích ukazuje cíleně menší výkon, než jakého skutečné finální produkty jsou schopny. Teprve v prezentacích přímo při uvedení produktů ukáže skutečný výkon, kdy navíc neukazuje jen ty nejlepší případy, ale ukazuje všechny benchmarky, kde vyhrává i prohrává. A tedy ukazuje celkově reálný výkon (a recenze to následně potvrzují), což je vzácnost dnes ze strany marketingu nějaké společnosti. AMD je jedinou podobnou firmou, kdy jeho benchmarky v prezentacích odpovídají běžné realitě, což už několik let dokazují (alespoň ty objektivní) recenze u CPU i GPU.
AMD ale prostě ví, že si tenhle přístup může dovolit, jeho produkty totiž pak mluví samy za sebe. Nicméně pokud je o prezentace jako byla ta na Computex 2022, jde o tzv. „PREVIEW“ tedy ukázku produktu bez podrobností, kdy AMD má naopak ve zvyku ten výkon a vlastnosti prezentovat níže, než jaký bude u finální verze.
No a AMD nám tak připravilo PREVIEW nové generace procesorů RYZEN 7000 a platformy AM5. A firma se snažila neukázat zase tak moc. Co tedy ukázala? Fakt, že existuje 16jádrový RYZEN procesor s novým designem, tedy dvojicí 5nm ZEN 4 čipů a zcela novým 6nm I/O. Tohle je jediná technická podrobnost, kterou AMD skutečně demonstrovalo v plné parádě. Asi nejzajímavější informací je právě ono nové 6nm I/O, které obsahuje malou integrovanou RDNA 2 grafiku! A tak každý RYZEN 7000 procesor bude vybavený integrovanou grafikou, přičemž to ale fakticky není APU, protože ta iGPU je součástí výbavového čipu, nikoliv procesorového čipu samotného. Každopádně integrovaná grafika tedy pro všechny :).
Pokud jde o další specifikace a vlastnosti, tady už AMD zaujalo svůj klasický „PREVIEW“ přístup, tedy říci co možná nejméně a snížit očekávání na minimum tak, aby nakonec v praxi lepší produkt příjemně všechny překvapil lepšími vlastnostmi. AMD tak o ZEN 4 procesory řeklo jen tohle:
2x větší L2 cache proti ZEN 3, AI instrukční sady a akcelerace, o 15% jedno-vláknový výkon a 5GH+ maximální boost.
Nad to ukázalo přímo ve hře běžící 16jádrový RYZEN 7000 procesor s pro AMD nevídaným taktem 5,5GHz!!!
No a pak tu byla „demonstrace výkonu“, kdy 16jádrový RYZEN 70000 o 31% porazil v krátkém Blender testu současný 16jádrový Intel Core i9-12900K.
- Co to všechno ale znamená?
Vtip je v tom, že AMD rozhodně neřeklo, že RYZEN 7000 je o 15% výkonnější než RYZEN 5000 nebo že má o 15% vyšší IPC, jak si to někteří překládají. AMD totiž říká, že jedno-vláknový (tedy nemluví o jedno-jádrovém výkonu) je o 15% a více lepší u ZEN 4 než ZEN 3. Jinými slovy, AMD vlastně říká, že posun je minimálně 15%, ale spíše lepší u jednoho vlákna. Jaký ale bude na jedno jádro AMD neříká. Ostatně dlouhodobé zákulisní zdroje hovoří o průměrném posunu 20% v případě IPC a průměrném 30% zlepšení v případě skutečně jedno-jádrového výkonu/výkonu na stejný počet jader/vláken jako mají dosavadní RYZEN 5000 CPU.
I ono „blender srovnání“ je hodně záměrně zavádějící. AMD ukázalo render, který na 12900K trval zhruba 24 sekund. To je extrémně, ale extrémně krátký test, který masivně zvýhodňuje právě Intel, protože dokáže po tu dobu udržet velmi vysoké takty. Obvykle se v recenzích dělají delší testy v řádu i několika minut, kde se rozdíl mezi 12900K a současným RYZEN 9 5950X zvětší protože Intel prostě nedokáže udržovat ty vysoké boost takty stejně jako v kratším trvání. V tom prostě bude menší rozdíl mezi AMD a Intelem, než v delším testu. AMD ale demonstrovalo právě tou kraťoučkou úlohou jednoznačně případ, kdy bude rozdíl mezi jeho novým ZEN 4 a 12900K vlastně nejmenší. Navíc netušíme, zda AMD testovalo ten 16jádrový ZEN 4 procesor na nějakých finálních taktech, nebo byly sníženy apod. Nebyla to prostě prezentace finálního produktu. Záměrně!
A to platí i o té krátké herní demonstraci, kdy AMD ukázalo, že 16jádrový RYZEN 7000 dokáže mít ve hře takt až 5,5GHz. Opět to neznamená, že dosahuje 5,5GHz na všech jádrech jak si to někteří přeložili. Speciálně prezentovaná hra Ghostwire TOKIO využívá reálně jen 8 vláken. AMD současně mluví o boostu 5GHz+, ale nespecifikuje jej přesně. Nicméně pokud ukazuje 5,5GHz, pak bych odhadoval, že ten 16jádrový RYZEN 7000 může mít v tom boostu právě až 5,5GHz (osobně jsem slyšel 5,4GHz, což by ale klidně odpovídalo, protože i současný RYZEN 9 5950X má oficiálně 4,9GHz, ovšem v praxi boostuje až na 5,05GHz). V každém případě je 5,5GHz mnohem víc, než dokáže s jakýmkoliv běžným domácím taktováním současná generace, a to navíc prý stále s maximálně 170W spotřebou, pro což je dimenzována nová AM5 patice.
AMD si tak neodpustilo řádné popíchnutí Intelu, protože jediný důvod proč ukázalo 5,5GHz a pak mluvilo o maximálně 170W pro AM5 desky, je fakt, že jediné stéblo, které se Intel drží pár posledních let je fakt, že dokáže vyšší takty přes 5GHz. Ovšem na 5,3GHz boost v případě současného 16jádrového Core i9-12900K, potřebuje Intel 250W TDP! Takže pokud AMD dokáže 5,5GHz v boostu na svém 16jádrovém RYZEN 7000 a stačí mu „jen“ 170W, je to sakra rozdíl v praxi. AMD tak jednoznačně naznačuje, jak to bude se soubojem na poli efektivity a kdo dnes vládne světu procesorů, alespoň po technické stránce a stránce jejich vlastností …
- Co AMD neřeklo a neukázalo?
Takže jak vidíte, AMD evidentně záměrně neukázalo skutečný výkon, ani skutečné možnosti svých nových procesorů. Záměrně ukazuje méně, než bude realita. Speciálně vzhledem k tomu, co slyším ze zákulisí, kde samozřejmě vzorky procesorů na finálních specifikacích obíhají spolu s novými AM5 deskami.
Ačkoliv do uvedení na trh zbývají evidentně alespoň 4 měsíce, už teď dává 16jádrový RYZEN 70000 kolem 38 000 bodů v multi CB R20 a cca 2300 bodů v 1T CB R20. Pro srovnání, RYZEN 9 5950X má přes 28 tisíc bodů v CB R20 a necelých 1700 v 1T CB R20. Bavíme se tedy o 35% zlepšení, o kterém se mluví už hodně dlouho. Což je více, než AMD demonstruje tím „blender srovnáním“. Překvapilo by měl, kdyby 16jádrový ZEN 4 byl nakonec jen 15% lepší než stávající 16 jádrový ZEN 3, což v tuto chvíli naznačuje ten blender benchmark, který AMD ukázalo na Computexu.
Co dále AMD neukázalo? Třeba co dokáže ta integrovaná grafika, která bude ve všech CPU, neřeklo ani nic o tom, jaké specifikace procesorů uvede na trh. Ukázalo sice tu 12 a 16 jádrovou variantu, ale to neznamená, že půjde o TOP modely RYZEN 9, a že nemůže existovat ta spekulovaná tří-čipová s až 24 jádry. I když podle mě pravděpodobně AMD zůstane u 16 jader (speciálně když všude říká Up to 16 ZEN4 jader, ale víme, že existují i ZEN 4C ;) jádra). Ta 24jádrová varianta jako koncept fyzicky existuje! Samozřejmě AMD neřeklo nic o nižších RYZEN modelech s 8 a 6 jádry, ale ty také asi existovat budou. Stejně tak nic neřeklo o své unikátní a velmi přínosné 3D cache technologii v rámci nových ZEN 4, což naznačuje, že ji zatím nemají, ale nepochybně dostanou později.
AMD třeba také nakonec neukázalo ani nic neřeklo o RDNA 3 (RADEON RX 7000) grafické sérii, což přitom prý zvažovalo. Nicméně s ohledem na aktuální uvedení tří „refresh“ edic RX 6x50 XT série, to kvůli partnerům prý nebylo vhodné a současně AMD hodně záměrně blafuje a podniká cílenou dezinformační kampaň s cílem zmást úniky a spekulace kolem RDNA 3 série karet, což se mu daří. Cílem je zmást a udržovat NVIDIA v nejistotě, a neprozradit co AMD skutečně má. Úplně stejná strategie vyšla AMD to u Radeon RX 6000, kdy NVIDIA vůbec ani v nejmenším nečekala kartu s výkonem a vlastnostmi jako Radeon RX 6900 XT (natož 6950 XT) a AMD tak chce stejně všechny překvapit i s RX 7900 XT. Proto pouští ven cíleně dezinformace a rozhodlo se vůbec neukázat Radeon RX 7000 karty, ačkoliv první z nich půjdou na trh prakticky současně s RYZEN 7000 procesory a AM5 deskami.
Prezentace evidentně nebyla zaměřená na představení natož uvedení na trh konkrétních produktů. Na druhou stranu AMD celkem podrobně představilo AM5 desky s X670E/X670/B650 čipsety, i když ty se pochopitelně bez RYZEN 7000 procesorů neobejdou a musí vyjít současně, kdy se zdá, že výrobci desek jsou prakticky hotoví.
V každém případě prostě nešlo o prezentaci uvádějící nové produkty na trh. AMD oficiálně uvedlo, že novinky se dostanou na trh „Fall 2022“. Současně ale představilo jiný procesorový produkt, o kterém specificky hovoří o dostupnosti v Q4 2022. A půjde o ultra dostupné mobilní MENDOCINO APU (6nm 4jádrové ZEN 2 + RDNA 2) pro cenově nejdostupnější mobilní počítače v cenové hladině 399 – 699 dolarů. Zajímavé je zde právě ono uvádění Q4 2022 v jeho případě a „FALL 2022“ v případě RYZEN 7000 a AM5 ve stejné tabulce a na stejném slide.
Pokud by RYZEN 7000 byl produkt, který půjde na trh v Q4, tak by to tak AMD nepochybně uvedlo. Současně ale zjevně není letním produktem. „FALL 2022“, tedy podzim tohoto roku, oficiálně dle kalendáře znamená časové období 23.9.2022 až 21.12.2022. Ale protože Q4 začíná 1.10.2022, je tak na místě předpokládat, že AMD v současnosti míří v současnosti na vydání RYZEN 7000 a AM5 desek v termínu mezi 23.9. a 30.9.2022. Což znamená podle mého znamená poslední týden v září (od 26.9.). Samozřejmě se to vzhledem k celosvětové situaci může změnit, ale pokud by to AMD chtělo uvést „až v říjnu“ tedy v Q4 2022, napsalo by „Q4“ ne „Fall 2022“ jako u toho jiného produktu ve stejné prezentaci. Obecně zářiový termín dostupnosti na trhu je dlouhodobě realisticky předpokládaný a odpovídal by tomu i zjevný stav třeba základních desek AM5, které ve velkém výrobci desek oficiálně na Computexu představují, tedy plné 4 měsíce před jejich pravděpodobným uvedením do obchodů …
A tak se podívejme v dalším článku na to, co si pro nás desky s AM5 připravují …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|