Když si koupíte nový procesory AMD Phenom II X6 a k tomu grafiku HD 6870/HD 6900, dostanete zpět 25 euro.
AMD se snaží využít zaváhání společnosti Intel a výpadku Sandy Bridge platformy, co to dá. Nejnověji představila vlastní akční slevový program:
Ten platí v několika evropských státech. Bohužel ne oficiálně u nás, ale platí v sousedním Německu, což lze akceptovat. A jak vidíte, nabídka není úplně nezajímavá. Když si koupíte procesory AMD Phenom II X6 1090/1100 a k tomu HD 6870/6950/6970, tak dostanete 25 Euro zpět (nebo 20 liber v Británii)! Takže počítejme:
AMD Phenom II X6 1090 BE za 179,9 Euro a k tomu HD 6870 za 189,9 Euro. To máme dohromady 370 euro a se slevou to vychází na 345 euro. V přepočtu na naše zaplatíme za toto kombo tedy místo 9000 korun zhruba 8400 korun.
Sleva platí, pokud u vybraných prodejců nakoupíte vybrané produkty mezi 15.2.2011 a 31.3.2011. pak musíte dodat důkaz v podobě účtu do 14.4.2011 a AMD vám následně pošle zpět onu částku. V ČR sice tato akce oficiálně oznámena není, ale několik známých zahraničních obchodů, kde se dá od nás nakupovat, v této akci je, takže by se to asi dalo zkusit. Více informací najdete zde.
- AMD ukazuje blízkou budoucnost
Pro AMD je ale v této chvíli číslem jedna spuštění finální produkce nové generace procesů a 32nm procesu. Březen se rychle blíží a právě v tomto měsíci AMD zahájí ostrou produkci očekávaných procesorů Bulldozer. Prvních 32nm procesorů AMD vůbec. AMD o nich aktuálně uveřejnilo několik zajímavých obrázků:
(Schéma skutečného Bulldozer modulu)
Jak víte, Bulldozer vlastně není označení procesu, ale pouze modulu. Nové procesory AMD totiž budou modulární. Jeden modul Bulldozer bude obsahovat dvě jádra, L2 cahce a v podstatě velkou část toho, co nativní dvoujádrové procesor dnes obsahuje. Konstrukce je výrazně odlišná od současné architektury AMD procesorů a zvládne až 256bit instrukce! Dvoujádrový procesor AMD, založený na této architektuře se klidně objevit může a také objeví, ale až později.
(Orochi - AMD X8 procesor se 4 Bulldozer moduly)
Jako první půjdou na trh 8 jádrové modely, které budou tvořeny čtyřmi Bulldozer Moduly, které navíc budou mít ještě obří sdílenou L3. Později v tomto roce dorazí ještě levnější šestijádrové edice. Všechny tyto procesory budou pasovat do nové AM3+ patice, která je ovšem v podstatě stejná, jako AM3. Řadič pamětí v procesoru je klasicky dvoukanálový, ale místo současných DDR3 1066/1333MHz dokáže využít DDR3 1866MHz paměti. V letošním roce budou tyto procesory tvořit strop nabídky. Výkonově to vypadá zatím tak, že by se měly bez problémů vyrovnat šestijdárovým procesorům Intel Core i7-900! Tomu samozřejmě bude odpovídat i cena.
Pro mainstream počítá AMD s platformou procesorů Llano. Ty budou tvořit jak hlavní údernou sílu na mobilním poli, tak je AMD nabídne i na desktopu. Tyto procesory nejsou AM3/AM3+ kompatibilní, využívají mobilní socket a mobilní platformu. Pro Desktop by měly být dostupné jen v rychlejších edicích, kde nebude vadit vyšší TDP.
(Detail Llano jádra - upravená architektura "K10.5")
Procesory Llano jako takové nejsou stejné architektury, jako Bulldozer. Mají integrované grafické jádro a v podstatě je to hlavní FUSION produkt pro tento rok. Architektura samotných čipů vychází ze současné Athlon II. Nicméně na stejném kusu křemíku je přítomna i integrovaná grafika architektury Radeon HD 6000. Konkrétně má mít až 400SP, čímž by odpovídala modelům jako HD 5600! Každopádně bude podstatně výkonnější než je grafická část na malém 40nm procesoru platformy Brazos, který už je na trhu. Ten má GPU část jen s 80SP.
(srovnání velikosti samotných jader na různých výrobních procesech .. poslední je "K10.5" 45 vs 32). Jak vidíte, současná architektura, která ještě vychází z K8, je tu od 130nm výrobního procesu! Llano v ní pokračuje Bulldozer je už ale úplná novinka ...)
Procesory Llano budou také podstatně výkonnější než současné první modely FUSION. Nabídnou až 4 jádra a i když tedy půjde o inovovanou současnou architekturu, najdeme nové instrukce a hlavně díky 32nm budou moci běhat na vyšších frekvencích s nižší spotřebou. Procesorově nečekáme, že by překonávala Sandy Bridge modely, ale rozhodně nebudou nijak výrazně ztrácet. Hlavní zbraní Llano proti Sandy Bridge je ale integrovaná grafika. Intel sice s aktuálním HD 2000/3000 grafikami udělal na své poměry značný skok, ale grafika v Llano je úplně jiná liga a technologicky i výkonově má náskok téměř 2 generací.
Bulldozer má být uvedený spolu s AM3+ deskami a AMD 900 čipsety zhruba na přelomu března a dubna (03/04-2011). Přesněji to stále nevím, AMD ale spěchá, jak to jde. Rozhodně už celou AM3+ platformu uvidíme v chodu již za pár dní na CEBITu! Platforma Llano půjde do výroby jen o pár týdnů později a AMD dělá všechno proto, aby ji uvedla na trh už v červnu (06/2011).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|