Strana 1 z 2
Na COMPUTEXU je letos hodně veselo. Výrobci základních desek neví, co dříve a tolik práce neměli už řadu let, výrobci počítačů obecně mají těžkou hlavu s plánováním, protože AMD je velmi výhodné a nemá žádné nevýhody proti Intelu, které mělo (například horší efektivitu apod.) … AMD se vrátilo ve velkém stylu, RYZEN procesory získávají jedno ocenění za druhým. Nejlepší, co se na trhu stalo za posledních 10 let. A podobná hodnocení zaznívají zas a znovu, což není moc dobrá vizitka pro Intel a jeho počínání v uplynulých letech. Ten navíc řeší situaci, se kterou ani trochu nepočítal. A nelze si toho nevšimnout. Jindy pečlivě připravené prezentace jsou plné faktických chyb, plné chybějících dat a údajů a rozhodně není zvykem, aby Intel dělal představení platformy, kterou uvede až za několik týdnů, na trh se dostane za dalších pár týdnů a část procesorů dokonce až za několik měsíců. Zkrátka Intel (a upřímně přiznáváme, že ani nikdo jiný), nepočítal s tím, že by AMD uvedlo tak konkurenceschopné čipy, jakými jsou RYZEN. Ohlášení naprosto nečekaných 16jádrových high end modelů ThreadRipper způsobilo, bez přehánění, paniku v Intelu a ten tak musel udělat něco, co už roky neudělal. Ohlásit monstrózní výkonový skok v rámci dvou generací bez ohledu na vysokou spotřebu i značné náklady pro něj i pro zákazníky, kdy z 10jádra/20vlákna skáče na 18jádro/36vlákno!
Všechno tohle je prostě to nejlepší, co nás zákazníky mohlo potkat a stačilo jediné! Uvést trochu konkurenční produkt. Nejhezčí a nejlepší ukázka toho, jak je extrémně důležitá konkurence na trhu, snad ani nemůže existovat. A říkám zcela objektivně je na nás zákaznících, aby konkurence vydržela. Ano, marketing a produkty prodávají, ale na konec jsou to zákazníci, kteří nakupují a ti tak rozhodují o tom, zda na trhu bude konkurence nebo nebude. Dobrou zprávou je, že pokud jde o produkty, konkurence tu nyní bude!
- AMD předvedlo ThreadRipper,
X399 platformu a oznámilo podrobnosti!
V rámci Computexu se předvedly klíčové novinky AMD, včetně tedy naprosto nečekané zbrusu nové high end platformy AMD X399 a procesory RYZEN ThreadRipper. AMD se podařilo v podstatě tuhle platformu skvěle utajit a pokud by se před 2-3 měsíci neobjevil první únik, že nějaký 16jádrový RYZEN existuje, bylo by to ještě zajímavější. Každopádně tahle platforma se nikde v oficiálních plánech prezentovaných veřejně i za dveřmi stranou veřejnosti neobjevovala a bylo to takové překvapení pro všechny a důkaz, že AMD to s návratem do světa výkonných CPU a strategií jejich opětovného vývoje, myslí smrtelně vážně.
A procesory jsou to opravdu pořádné! Na velké procesory jsme docela zvyklí od Intelu a jeho platformy LGA 2011, která je tu s námi už několik generací. RYZEN THREADRIPPER jsou ale ještě větší :). Vycházejí z té obrovské serverové platformy, kterou AMD jen upravilo pro desktop. TR4 socket (SP4), které budeme na X399 deskách vídávat, ale není přímo kompatibilní se serverovými EPYC procesory. Rozměry jsou sice stejné, ale pár pinů se liší a ano je to LGA patice, tedy piny jsou na desce, ne na CPU jako u levnějších RYZEN, je to proto, že v případě dražších CPU je už cenově výhodnější nahradit případně poškozenou patici na desce, než procesor! Jednoduše ale nemůžete EPYC procesor vložit do X399 desky. On by tam stejně moc dobře nefungoval, protože EPYC mají až 32jader/16vláken, 8kanálový řadič pamětí a 128linek PCIe. X399 desky jsou dělané pro maximálně polovinu toho všeho, ale i to je více než dost a dokonce více, než nabízí Intel!
Politika Intelu je roky stejná, příplatky žádá za všechno, za možnost taktovat, za vyšší počet PCIe linek a tak dále. AMD na druhou stranu slibuje, že pokud to technicky půjde, tak RYZEN procesory nebude uměle omezovat. Takže všechny RYZEN 5 a 7 a téměř určitě i RYZEN ThreadRipper jsou plně odemčené pro taktování. V případě ThreadRipper pak všechny modely pro X399 platformu mají 4kanálový řadič pamětí (ne jako Intel a jeho dva nejlevnější i5/i7 pro X299 platformu). Dokonce se mluví o tom, že RYZEN by v X399 desce mohl podporovat až 1-2TB paměti! Tedy 128-256GB na modul v 8 slotech (ale to nemáme potvrzeno)!
Stejně tak AMD nabídne u všech ThreadRipper procesorů plný počet 64 PCIe linek, kdy vždy 48 je pro grafické karty! Žádné kriplení výbavy a matoucí parametry desek v závislosti na zvoleném modelu CPU jako u Intelu, který pro X299 platformu nabízí čipy se 16 linkami, 28 linkami a maximálně 44 linkami PCIe, což znamená že některé věci budou fungovat jen s některými čipy.
Samozřejmě některé parametry se v rámci ThreadRipper procesorů budou lišit, což je dáno konfigurací jader, a tedy aktivní částí dvou 8jádrových modulů, které tyto procesory budou obsahovat. AMD ale stále oficiálně neprozradilo, jaké konkrétní modely se objeví. Očekávají se 12 jádrové, 14 jádrové a 16 jádrové čipy, kdy ovlivněna bude i velikost cache. TOP model se 16jádry bude mít 40MB.
AMD demonstrovalo čip v chodu, kdy sestava živila dvě nové Radeon RX VEGA grafiky, ale kromě faktické ukázky že to funguje, z toho nemůžeme nic jiného vyvozovat, protože AMD neukázalo žádná čísla. Výrobci desek na COMPUTEXu prezentovali několik X399 základních desek, ale zdaleka ne všechny, protože se na nich stále pracuje. Platforma ještě není uváděna na trh.
Kdy se jí tedy dočkáme a kolik bude stát?
|