Procesory AMD Bulldozer půjdou na trh definitivně na konci září, v říjnu si je můžete koupit.
Definitivně se loučíme nejen s 45nm procesory Athlon II, jejichž výroba již byla ukončena. Spolu s nimi se také po mnoha letech loučíme se samotným jménem Athlon, jež symbolizuje jednu velkou procesorovou éru. Od nynějška AMD přechází jen na kódové značení a nástupci procesorů Athlon II jsou nové 32nm APU procesory Llano s označením A4, A6 a A8. Tvoří páteř nabídky společnosti AMD pro mobilní i drtivou většinu desktopového segmentu. Procesory Llano by brzy měly tvořit přes 60% celkového odbytu AMD. Dalších téměř 20% patří procesorům Brazos, tedy menším APU procesorům, jež se brzy dočkají silnějších modelů a z kraje příštího roku také nové generace.
Jak víte, AMD má tradičně problémy s hladkým přechodem na novou generaci a výrobu CPU kvůli svým omezeným výrobním kapacitám – nic nového. V současnosti je to umocněno tím, že Llano a Bulldozer jsou zcela rozdílné produkty, ale pro stejnou 32nm výrobu, která však není doladěna a hlavně nejsou na ní převedeny všechny už tak omezené výrobní kapacity AMD, tedy v tomto případě GlobalFoundries. Vzhledem k tržní důležitosti se tedy AMD soustředí na Llano a Bulldozer byl odsunut ve výrobě na druhou kolej. To už ale víte několik měsíců, kdy jsem tento vývoj věcí naznačil ve starších článcích, dlouho před tím, než s tím jakousi náhodou“ přišli někteří další. GlobalFoundries ale zapracovalo a v uplynulých dnech byly spuštěny další kapacity a tak se výroba Bulldozerů konečně naplno rozbíhá.
V září tak již bez dalších odkladů budou uvedeny nejprve serverové modely Opteron, a hned poté je budou následovat desktopové verze z nové FX série. Ta nemá nic společného s dřívějším smyslem označením FX, které značilo to nejlepší, co AMD nabízelo a soupeřilo s EE modely Intelu. Současné FX označení je dnes jen označením běžné procesorové řady, podobně jako je písmeno A u Llano. Z počátku se objeví 8jádrový FX-8150 a FX-8100, 6jádrový FX-6100 a 4jádrový FX-4100. Cena nejdražšího modelu by se měla pohybovat kolem 280 dolarů. Končí tedy současné procesory Phenom II. Právě i výroba těch 45nm procesorů již byla ukončena a i v tomto případě se rozloučíme s označením Phenom natrvalo. Procesory řady FX kompletně nahradí Phenom II a už v Q1 2012 by měly držet celých těch zhruba 20% v objemu výroby a prodejů, které dnes tento segment procesorů drží. V Q1 2012 také dorazí o něco vylepšené a rychlejší modely.
AMD se u nových procesorů soustředí na dobrý poměr cena-výkon a chce uspět proti mainstreamovým procesorům Sandy Bridge, ostatně nic menšího nechceme ani nečekáme. A konkurenci bychom skutečně uvítali. Že chybí, to dokazuje i fakt, že Intel nepohnul s cenami svých Core i5/7 modelů od jejich uvedení a hlavně k nim prostě chybí ze strany AMD odpovídající alternativa. Tou FX procesory právě budou. Pokud jde o výkon prvních Bulldozerů, bude takový, jaký jsem jej naznačoval – i když počátku o trochu nižší než být měl (to už jsem vám ale před pár týdny prozradil také), protože první prodejní revize, která už je ale nějakou dobu hotova, není úplně tip ťop. Už se ale chystá druhá revize, která dorazí na přelomu roku na trh, a ta to dožene a s Intel Core i7-2600K sehraje slušný souboj. Škoda, že mezi nimi bude ten rok zpoždění ze strany AMD :/. Vydání FX procesorů tedy proběhne zhruba o 3 měsíce později proti původnímu plánu, konkrétně asi 26.9.2011, přičemž fyzicky by měly být dostupné v obchodech druhý týden v říjnu.
V některých ohledech je výkon nové architektury skutečně vynikající, v jiných oblastech nižší, což je ale dáno poměrně hodně zajímavou architekturou, kterou AMD bude dále rozvíjet. 8 menších AMD jader proti 4 větším jádrům u Intelu a dalším 4 vláknům prostřednictvím technologie HT, to je přístup AMD k multijádrovým CPU nové generace. Každopádně jde o mainstreamové, nikoliv high-endové procesory. Nemám bohužel žádné informace o tom, že by se AMD chystalo vstoupit do boje i proti Sandy Bridge-E do LGA 2011, které nám v říjnu či v listopadu názorně předvede, proč jsou současné Intel Sandy Bridge LGA 1155 a AMD Bulldozer AM3+ procesory právě jenom mainstream :).
Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|