AMD sice o nových procesorech hovoří, ale jejich prodej odkládá. Víme proč.
Jak jsem psal už mnoho mnoho týdnů zpět, AMD s prodejem nových 32nm procesorů Bulldozer, což je zcela nová architektura, poměrně otálí. Zatím poslední datum bylo kolem 20.6.2011, že by měly přijít na trh. Nakonec tyto procesory sice oficiálně uvedeny budou, ale stále ne do prodeje – takže nepopulární papírové uvedení. AMD v současnosti nesdělilo, kdy konkrétně bychom se fyzicky měli nových, zatím desktopových a serverových procesorů dočkat. Z dobře informovaných zdrojů nám bylo řečeno, že za zhruba 2 měsíce(!) budeme vědět více.
Samozřejmě otálení s prodeji nových procesorů nás jako zákazníky vůbec netěší. A tak se také logicky ptáme, co za oním zpožděním stojí. Někteří hovoří o tom, že údajně výkon není dobrý, někteří že provozní vlastnosti nejsou dobré … pravda je tradičně trochu jinde.
Důvod odkladů prodejů je poměrně jednoduchý. Jmenuje se 32mm výrobní proces. Zatímco Intel je na 32nm dávno jako doma a má na něj hned několik továren, AMD svou jednu továrnu na 32nm předělalo před pár měsíci, takže se na 32nm zatím učí a jednoduše řečeno, výtěžnost a všechno okolo u nových velkých 32nm procesorů není zatím takové, aby se prodeje mohly naplno rozeběhnout. Procesory sice fungují dle plánů, mají velmi dobrý výkon, jaký mají mít, i provozní vlastnosti jsou jaký mají být a můžete věřit, že by současným 32nm procesorům Intel Sandy Bridge dokázaly s přehledem konkurovat, ale výtěžnost 32nm výroby u těchto novinek a ladění některých chyb si zkrátka žádá více času, než si AMD přálo. Pořád je ale situace o moc lepší než u prvních Phenomů X4, takže žádný důvod k panice. Na druhou stranu, AMD stále více zaostává za Intelem, na 32nm výrobě má více než rok zpoždění a v oblasti high endu prostě nestíhá. Bohužel problém zaostávání AMD za Intelem je historicky stále stejný – výrobní a finanční možnosti. Nemůžete prostě očekávat od firmy s jedinou továrnou, jejíž celkový roční obrat je roven kvartálnímu čistému zisku konkurence s dvěma desítkami továren, že dokáže rovnocenně soupeřit. Ačkoliv se situace a možnosti AMD zlepšují, ani zdaleka nekonkurují možnostem a pozici Intelu, takže nečekejme od AMD zázraky.
Pravdou ale také je, že procesory Bulldozer nejsou pro letošní rok pro AMD až tak podstatné, takže jejich zpoždění sice bude znamenat oslabení pozic, ale zdaleka ne tak významné. Bohužel, výkonné procesory do desktopu, kam výhradně letos tyto novinky směřují, nejsou z hlediska businessu příliš významné. Takže si nenalhávejme, že by včasné uvedení Bulldozerů pozici AMD nějak výrazně vylepšilo. Stejně jako výkonné desktopové procesory Intel Core i7, tvoří jen zanedbatelnou část trhu a výroby, konkrétně jen několik jednotek procent. Mnohem důležitější jsou pro AMD 32nm Llano procesory, které aktuálně i fyzicky vstupují na trh. A zatímco Bulldozery mají tedy zpoždění, Llano jsou tu naopak o něco dříve. AMD tak zcela očividně obětovalo velké Bulldozery, jejichž výtěžnost na 32nm je nižší než u menších Llano a díky tomu tak získalo pro Llano plné výrobní kapacity. Llano procesory by také měly tvořit vůbec největší část prodejů AMD, jsou určené jak pro mobilní, tak desktopový segment a tak není divu, že jsou pro AMD mnohem důležitější. Samozřejmě, pokud stejně jako já patříte mezi fandy desktopového výkonu, pak vás Llano nezajímá, a odkládání Bulldozerů hodně zamrzí, bohužel si ale musíme na rovinu říci, že nejsme z hlediska prodejů tak důležití. AMD bohužel není Intel, nemůže vyrábět a utrácet peníze v takovém měřítku, takže musíme čekat.
PS: Aby špatných zpráv pro příznivce výkonu nebylo málo, v posledních dnech se šušká i o odložení 32nm procesorů Sandy Bridge-E Intel Core i7 do LGA2011 patice, které by měly být uvedené asi v říjnu. Jednak Intel do jejich uvedení nic netlačí, jednak stejně jako Bulldozery )či spíše ještě více tvoří jen zanedbatelné % prodejů a jejich výroba není tak zvládnutá jako výroba současných modelů. Přesto věřím tomu, že na Vánoce budeme mít novou Intel X79 platformu na trhu se vším všudy, i když jak vyšlo najevo už dříve, letos jen s maximálně 6-8 jádrovými procesory. Na více jádrové modely si budeme muset ještě počkat.
Každopádně, pokud jste stejně jako mnoho dalších plánovali upgrade u výkonné AMD platformy, tak si budete muset ještě počkat. A reálně hrozí, že i z X58 na X79 si také počkáte o něco déle, než jsme čekali. Každopádně z letních výkonových upgradů letos nic nebude :(. Tedy pokud nechcete jen mainstream.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|