Optimistické plány vycházejí. Podíl AMD sice zdaleka neodpovídá schopnostem produktů, ale roste.
Stěží někoho překvapí, že podíl AMD na procesorovém trhu roste na úkor Intelu. Spíše překvapí, že ten podíl už není výrazně vyšší, když prakticky ve všech segmentech má AMD objektivně lepší a o parník výhodnější procesorovou nabídku. Nicméně zkrátka hlavní roli hraje OEM trh a ten je značně konzervativní, změny trvají déle, a navíc rozhodují peníze „bokem“, které má Intel, ale nemá je AMD. Přesto i zde změny přicházejí.
Samozřejmě zdaleka nejvíce se AMD daří v desktopu, s výjimkou OEM, kteří se brání nástupu AMD do svých sestav, jak to jen jde a najít v nabídce OEM výrobců sestav ThreadRipper sestavu nebo pracovní stanici s EPYC, je jako hledat poklad. Každopádně celkově si AMD v Q1 2019 připisuje v desktopu už 17,1% celkem, což je růst téměř o 5% od minulého roku (12% podíl v Q1 2018). Výrazně se AMD daří na mobilním trhu, kde z 8% v Q1 2018 má nyní v Q1 2019 solidních 13,1%. No a daří se i na serverech, i když proti poslednímu kvartálu (Q4 2018) AMD překvapivě ztratilo z 3,2% na 2,9%. Pořád je to ale výrazně více než to 1%, které mělo začátkem 2018. V případě serverů to ale může být také proto, že AMD už mluví o 7nm produktech, a tak spousta zákazníků sice EPYC platformu testuje a zkouší, ale s ostrými nákupy logicky čeká na nové 7nm modely, protože připomínám, že stávající EPYC jsou stále ty 14nm z roku 2017. Vylepšené 12nm ZEN+ AMD použilo jen pro desktopové a mobilní spotřební čipy.
- AMD se může těšit na další růst …
Prakticky všichni, vlastně včetně Intelu, očekávají že AMD v nejbližší době nadále poroste. V rámci desktopu zcela určitě, protože Intel tam své působení a zájem omezil na minimum, a pro letošní rok už vlastně všechny zásadní novinky představil a proti 7nm RYZEN nemá realisticky co nabídnout. AMD však chce letos výrazně zabodovat i na mobilním poli a daří se. Klíčový jsou OEM a profesionální zákazníci a společnost LENOVO aktuálně ohlásila hned tři špičkové pracovní notebooky řady ThinkPad, kompletně postavené na 12nm AMD RYZEN PRO platformě. Na LENOVO udělaly procesory AMD velký dojem a uvádí že výkon je s Intelem plně srovnatelný procesorově, grafiky je AMD stále na míle před Intelem a výdrž na baterie je sice nižší, ale nic, co by drtivou většinu uživatelů mělo v praxi výrazně trápit. A nejen LENOVO výrazně rozšíří nabídku svých i profesionálních notebooků s AMD platformou. To je přesně ten impuls na konzervativním OEM mobilním trhu, který AMD potřebuje.
No a pak jsou tady samozřejmě servery. Tady se očekává po uvedení 7nm EPYC procesorů opravdu výrazný růst poptávky, jednoduše proto, že Intel nemá nic, co by se tomu dokázalo vyrovnat výkonem, efektivitou, moderností i cenou. O tom, že o AMD platformu je zájem, svědčí aktuálně oznámený projekt vůbec nejvýkonnějšího superpočítače světa, který bude kompletně stavět na AMD řešení EPYC + Radeon, což mnozí označují za zásadní přelomové vítězství pro AMD, které mu otevře dveře do kořán na datacentrech.
Pro mě osobně je jen otázkou, jak může mít Intel stále, tak obrovský podíl na trhu, zejména v desktopech apod. kdo ty nevýhodné počítače s Intel procesory nakupuje? Stejně tak je otázkou, jak velkou část trhu může AMD reálně obsadit, pokud jde o kapacity výroby, které jsou samozřejmě výrazně nižší, než jaké má Intel. Zkrátka kde leží maximální hranice podílu, který může AMD dosáhnout se svým maximálním objemem výroby. Osobně si myslím, že je to někde kolem 30%. Prostě i kdyby AMD mělo násobně lepší procesory za lepší ceny než Intel, stejně jej nemůže podílově překonat, protože Intel je stále největší výrobce světa klasických procesorů, co do kapacit a na jeho překonání by AMD potřebovalo všechno, co nabízí TSMC + část kapacit Samsungu a ty samozřejmě nikdy nedostane. Každopádně myslím, si, že tohle AMD moc neřeší a v tuto chvíli je rádo za to, jak věci jdou. Na rozdíl od Intelu je schopno hospodařit s mnohem menším rozpočtem na vývoj slušných produktů a stávající situace je násobně lepší, než ta, ve které stávající RYZEN, EPYC a další produkty vznikaly. A nejlepší zprávou pro nás zákazníky je, že AMD nehodlá zpomalit ve vývoji. Každý rok se dočkáme skutečných novinek a vylepšení procesorových i grafických produktů a jejich architektur, kdy na rozdíl od Intelu a NV, pro které jsou klasická PC oficiálně podružná, a dokonce obě firmy dlouhodobě ohlašují, jak chtějí od PC utéci pryč (paradoxně nemohou, protože PC jim přináší více než polovinu jejich příjmů), AMD o PC mluví jako o své prioritě. No a kromě toho jsou tu i konzole a streamovací herní služby (Google Stadia), takže výhled díky posilujícímu AMD vypadá pro nás běžné PC uživatele a hráče velice slušně. Konečně. Bylo už na čase.
Samozřejmě nemá ale smysl zbytečně hypovat chystané produkty AMD, revoluce se nechystají, ale viditelné a znatelné evoluce ano a já si myslím, že budeme více než spokojeni s těmi nárůsty výkonu a efektivity, které AMD u RYZEN i Radeon chystá, i když nepůjde o násobky. Současně AMD nevypadá, že by chtělo měnit svou politiku z hlediska dobrého poměru cena/výkon. Zatímco Intel a NV se snaží držet marže kolem 60%, pro AMD je dlouhodobý cíl držet se kolem 44%. Což je samozřejmě zásadní rozdíl. Takže cenová výhodnost bude u AMD produktů lepší cíleně, tedy dobré zprávy pro nás zákazníky …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|