Působivé a zcela zasloužené výsledky a odpovídají kvalitě produktů. A to nejlepší ještě přijde.
Zatímco Intel své akcionáře neoslnil a vykázal pokles příjmů (o 7%) i prodejů, speciálně na poli procesorů (dokonce 13% propad), AMD si připsalo další rekord. Meziročně dosáhlo nárůstu bezprecedentních 71% v příjmech!
V Q1 2022 utržilo 5,9 miliardy dolarů, což je opravdu o 71% více, než mělo v Q1 2021 s „mizernými“ 3,4 miliardami. Přitom i to byl tehdy rekord. AMD se povedlo ale růst i mezikvartálně, kdy Q1 bývá paradoxně nejslabší, přesto proti obvykle nejsilnějšímu Q4 vykázalo AMD růst 22%! Za pozornost stojí, že těch 5,9 miliardy je tržba, kterou ještě před několika lety v podobné výši, (před nástupem ZEN) nedokázalo AMD udělat za celý rok.
Nutno říci, že není vše úplně super pozitivní, rostou sice výrazně prodeje CPU ve všech odvětvích, a také GPU i custom řešení, ale akvizice XILINX, jejíž výsledky jsou již započítány a také plánovaná akvizice PENSANDO (obě firmy zásadní pro HPC a serverový business), snižují zisky. AMD vykázalo „pouze“ 951 milionů čistý zisk, což je ale i tak 44% roční zlepšení. Nicméně přínos akvizicí se projeví později a měl by být významný. Už pro probíhající Q2 2022 očekává AMD ohlášení dalšího rekordu a to tržby ve výši 6,5 miliardy dolarů s tím, že očekává za celý rok zvýšení tržeb proti očekávání až na 26,3 miliardy, což by bylo opět masivní 60%+ růst celé firmy, což nemá obdoby.
- Intel hledá, jak omezit AMD … a našel.
Prostě mu vezme potenciál dalšího růstu.
Zatímco Intel tedy stagnuje, či dokonce mírně klesá, AMD roste. Samozřejmě Intel je stále mnohem větší firmou, zejména díky svým vlastním obřím výrobním kapacitám, kdy AMD nemá už dávno žádné vlastní kapacity. I tak však ještě nedávno byl Intel mnoho-desetinásobkově větší, v Q1 2022 však AMD vykázalo pouze 3,5x nižší příjem než Intel, což je opravdu zásadní a nevídané.
Nicméně zlé zprávy ze zákulisí říkají, že Intel už našel recept na AMD. Nebudou to vyloženě nutně lepší produkty, i když lepší procesory také připravuje. Co však Intel vymyslel je jednoduše připravit AMD o další významné kapacity výroby, které by mohlo využít k tomu, dotáhnout a ohrozit pozici Intelu. Ten jednoduše koupil významné budoucí výrobní kapacity u TSMC, kdy se dokonce mluví o tom, že spolu s Apple efektivně zablokoval u TSMC přístup ke 3nm pro AMD v dřívějším termínu, kvůli čemuž prý hrozí zpoždění ZEN 5 generace procesorů, která má 3nm výrobu používat ve výrobě už ke konci příštího roku. Nevíme, co je na tom pravdy, ale říkají to Taiwanské zdroje. Svou roli prostě hrají peníze, kterých má Intel stále mnohem více než AMD. A když nemůže porazit AMD produktově, dává prostě smysl omezit mu růst. Intel tak přesvědčil TSMC, a rozhodně ho to nevyšlo levně. Fakticky zaplatí všechny náklady na výstavbu celé zbrusu nové 3nm továrny, která ovšem jeho nikdy nebude, ale významná většina kapacit výroby půjde jemu a později i AMD.
A protože také Apple (dnes největší zákazník TSMC) má zamluvenu další obrovskou část 3nm jako první, AMD má podle některých prostě smůlu a bude muset na ty 3nm kapacity počkat déle. A s ním mají smůlu i zákazníci … tedy teoreticky. Samozřejmě AMD má stále mnoho jiných kapacit výroby u TSMC i SAMSUNG, takže produkty mít bude, ale pochopitelně Intel se snaží omezit další růst konkurence, protože celý trh by sice potřeboval, aby Intel přišel o dominanci, ale to on nechce dopustit, protože právě jeho nepostradatelnost je tím, co ho drží nad vodou. Intel jinak neumí v konkurenčním prostředí fungovat. Jakmile je větší konkurence, Intel do toho nahází obrovské peníze a pak to vzdá a uteče. Udělal to na poli SoC (mobilní ATOM), udělal to na poli NAND (SSD), to je prostě jeho styl v momentě, kdy nedokáže mít dominanci na trhu s produkty jen tím, že nikdo jiný jich nedokáže vyrobit tolik aby zásoboval většinu trhu.
Hlavní zbraní Intelu nejsou a nikdy nebyly vyloženě lepší produkty, lepší technologie ani nic podobného, ale čistě jen větší kapacity a automatická většina trhu, kde si Intel může diktovat ceny a podmínky a nemusí se starat o konkurenceschopnost produktů a své nabídky. V momentě, kdy by měl jiný výrobce nejen lepší procesory, ale i kapacity obhospodařit většinu trhu, Intel by měl obrovský problém, protože v konkurenčním prostředí neumí dost dobře fungovat. Takže dává smysl prostě předplatit si budoucí kapacity u konkurenčního TSMC tak absurdní částkou, že by to AMD nikdy neakceptovalo a TSMC prostě nemohlo říci ne. Když vám přímý konkurent (kterým Intel vůči TSMC je) zaplatí neuvěřitelně drahou výstavu celé moderní nové továrny, která vám zůstane, takže vlastně zdarma máte špičkovou novou továrnu, těžko na to mohlo TSMC nekývnout …
Samozřejmě Intel nemá v plánu dlouhodobě takhle konkurenční TSMC podporovat, nicméně protože sám nemá tak vyspělou výrobu, a naopak by hrozilo že mu AMD zase výrazně odskočí, tak se radši plácnul pořádně přes kapsu a zkusil TSMC přesvědčit a povedlo se mu to, čímž tedy omezí růst AMD a potenciálně zabrání vytvoření situace, že by musel s AMD bojovat o další velkou část trhu, kterou má dnes automaticky jistou. 3nm produkty budou na trhu někdy v druhé polovině 2024 a hlavně v roce 2025.
- AMD ale rozhodně produktově nekončí. Naopak!
Oznamuje ZEN 4 produkty …
Po řadě spekulací přichází oficiální, překvapivě podrobná roadmapa přímo od AMD ohledně nejbližší nadcházející generace procesorů. A potvrzuje tedy vše, i když tedy AMD záměrně neuvedlo některé parametrové podrobnosti. Každopádně nové ZEN 4 procesory dorazí podle AMD hned ve třech „příchutích“:
Jako první na přelomu Q3/Q4 dorazí ZEN 4 pro desktop, známý jako RAPHAEL. O tom samozřejmě dobře víme. Jde o procesory pro zcela novou AM5 platformu s novou LGA 1718 paticí, kdy AMD potvrzuje také nativní a výhradní podporu DDR5 (s DDR4 se pro AM5 vůbec nepočítá) a PCIe 5.0. O dalších parametrech se AMD nechce zatím bavit, uvádí jen obecně TDP 65W+, což je obvyklá hodnota pro základní modely CPU jako RYZEN 5 či níže taktované RYZEN 7. Samozřejmě výše taktované modely speciálně RYZEN 9 budou mít TDP mnohem vyšší, hovoří se o 125W nebo dokonce 175W. V případě RAPHAEL desktopových CPU se bavíme výhradně o procesorech, integrovanou grafiku mít nebudou. Ta téměř určitě dorazí ve formě upravených stávajících mobilních APU, tedy RYZEN 6000G (ZEN3 + NAVI 2) pro AM5.
AMD ale také potvrdilo nové ZEN 4 s integrovanou grafikou, což budou samozřejmě primárně mobilní procesory. Aktuální REMBRANDT (RYZEN 6000U/H) nahradí hned dvě série. Tradičně to vypadá na představení v Q1, tedy na lednovém CES 2023. Chystají se úspornější PHOENIX a výkonnější DRAGON RANGE. Rozdíl bude významný. Nebavíme se totiž o stejných produktech, které se liší jen taktem a TDP, jako je tomu u stávající série procesorů, kde U a H se liší právě v tom.
DRAGON RANGE a PHOENIX nadcházející RYZEN 7000H a 7000U série se totiž budou lišit v počtu jader a tedy i v konstrukci, kdy 7000H by měly být čiplety. Očekáváme, že díky tomu výkonnější 7000H modely nabídnou 16jader/32vláken + integrovanou grafiku, a jsou to procesory určené pro 55W+ mobilní platformy. RYZEN 7000U (Phoenix) budou pak klasicky monolitická úsporná APU s 8procesorovými jádry a integrovanou grafikou, ale budou se soustředit na maximální mobilitu, tedy TDP striktně omezované na 35 – 45W. Co je zajímavé, AMD u obou potvrzuje PCIe 5.0 podporu. Ve všech případech půjde tedy o nejméně 5nm čipy ZEN 4 architektury a integrovaná grafika RDNA 2 (možná 3) bude pravděpodobně také mírně vylepšena. Zatímco desktop pravděpodobně zůstane u maximálních 16jader/32vláken, mobilní verze dostane tuhle konfiguraci vůbec poprvé a zdvojnásobí tak počet jader/vláken. Což v kombinaci se zhruba 30-40% nárůstem výkonu díky ZEN 4 architektuře a vylepšením platformy, bude znamenat ohromný výkonový posun na poli výkonných notebooků. AMD je tak na nejlepší cestě opět získat absolutní výkonovou korunu, kdy na jeho straně bude výrazně efektivita. Intel totiž proti 5nm ZEN 4 vyrukuje jen s vylepšenou stávající architekturou , tedy RAPTOR LAKE, což jsou ale stále 10nm monolity. Procesory můžou sice dosahovat někdy špičkově podobného výkonu, ale v TDP omezených scénářích nemá Intel sebemenší šanci 5nm AMD stačit. Na stejném TDP je a bude AMD výkonnější, se ZEN 4 dost možná ještě výrazněji, než kdy dříve.
Není tedy překvapení, že AMD si do dalších kvartálů se svými produkty dost věří. A to vše ještě podpoří novou generací grafických karet na 6nm/5nm výrobě v případě RDNA 3 architektury na RADEON RX 7000 sérii již letos a v případě mobilních variant v Q1/2023. Jediným mrakem na obzoru nejen pro AMD, je stávající celosvětová situace, kdy kvůli obří inflaci a také válce lidé začínají šetřit a prodeje PC komponent a PC klesají, speciálně na největších trzích. Nicméně poptávka po HPC a herních PC zatím zůstává velmi silná, takže možná ještě více bude záležet na produktech samotných …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|