Poslední generace 28nm procesorů přichází. A nevypadá vůbec špatně. 7 generace APU procesorů.
Zatím tedy vše běží podle plánů a slibů AMD. Na Q2 nám byly slibovány AMD Bristol Ridge procesory a jsou tady. AMD je před-představuje už dnes, uvedené ale budou plně až na COMPUTEXU. Nicméně ukázalo pár zajímavých obrázků.
- AMD "Bristol Ridge"- poslední Mohykán na 28nm
Pokud tápete, vysvětlíme. Ano, AMD chystá "ZEN" procesory, to je ovšem zbrusu nová architektura a určená je pro 14nm výrobu a letos navíc jen pro procesory bez grafické karty. Na jejich letošním uvedení na trh se nic nemění. Nicméně nás ještě čeká rozloučení s 32-28nm generací procesorů AMD a vůbec rozloučení s "Bulldozer" architekturou jako takovou, která začala nepříliš dobře, končí ovšem v mnohem lepší kondici než bychom bývali kdy řekli - škoda jen, že na finančních výsledcích to nic nezmění. A tím rozloučením je sedmá generace APU procesorů (tedy CPU s integrovanou grafikou), která se jmenuje "BRISTOL RIDGE".
Ta rozhodně není nějakým plácnutím do vody a přejmenovaným produktem starší architektury. AMD si na něm vyzkoušelo některé nové technologie optimalizací čipů, technologie řízení spotřeby a další věci, které využívá i u 14nm produktů. A je to také poslední evoluce procesorové architektury Bulldozer a to s výraznými změnami. Nově se jmenuje EXCAVATOR.
Změny se odrazily významně i na výkonu. A na to, že počet jader stále zůstal na 4 a stále je to 28nm čip, tak proti starším Carrizo a Kaveri čipům je tu významný posun a to hlavně ve výkonu na jedno jádro. Ten nárůst vypadá o mnoho vyšší, než jaký třeba Intel předvedl za několik posledních let svých generací. Ale samozřejmě právě výkon na jedno jádro je něco, kde AMD dost zaostává za Intelem právě už několik genrací, protože spoléhala právě na výkonu procesoru jako více-jádrového celku, což však trochu paradoxně přichází k užitku až nyní, kdy se konečně vývojáři a naučili vícejádra využívat. Měřeno v CineBench R15 je prý výkon Bristol Ridge procesoru na jedno jádro o 50% vyšší než výkon KAVERI generace! Řeč je ale o frekvenčně utažených mobilních čipech s TDP kolem 35W. Takže se nebavíme o 65-95W desktopu zatím, kde to bude asi trochu jinak.
Současně AMD zvýšilo i výkon integrované grafiky Radeon a to prý až o 50% ve srovnání s předchůdci Carizzo a Kaveri. AMD, doufáme, srovnává srovnatelné mobilní procesory. S jedním z prvních notebooků, které mají nové AMD procesory používat, bude HP ENVY X360. Ten by měl mít 15,6" FullHD/4K rozlišení, 18,8mm tloušťku a výdrž kolem 10 hodin při slušné výbavě atd. na 28nm procesor to nezní vůbec špatně. Pochopitelně revoluci od AMD "BRISTOL RIDGE" nečekáme, 14nm Intel procesory zůstanou na jádro výkonnější, a také úspornější (byla by dost ostuda, kdyby ne), nicméně protože AMD tyto procesory míří opět do nižších mainstramových hladin, kde Intel nenabízí procesory s výkonnými IRIS Pro grafikami, bude AMD opět těžit hlavně z celkového výkonu za dobrou cenu a schopností svých integrovaných grafik, které integrované neIRIS PRO grafiky Intelu hravě strčí do kapsy. Nicméně efektivita je u AMD BRISTOL RIDGE procesorů rozhodně hodně zajímavá, na 28nm výrobu bude naprosto skvělá, zejména ve srovnání se staršími 32nm procesory Intelu na podobném procesu úplně jiná třída a nemyslím si, že za cenově konkurenčními 14nm současnými Intel procesory, bude tak moc zaostávat. Za vším stojí hlavně ty technologie optimalizací, o kterých jsem mluvil. Například chystaný AMD FX-9830P tedy 4jádrový APU procesory s AMD R7 grafikou má mít nastavitelné TDP a to mezi 15W až 35W.
Řeč je o mobilních procesorech, jak ale také víte, BRISTOL RIDGE procesory budou i pro desktop. A budou to vůbec první procesory AMD pro novou AM4 platformu s DDR4 podporou a vším, která je určena i pro chystané 14nm FX procesory architektury ZEN, které AMD představí podle plánu v říjnu (10/2016). Mobilní BRISTOL RIDGE AMD plně uvede na COMPUTEXu za necelé dva měsíce, desktopové procesory s AM4 platformou pravděpodobně také (zatím 100% nepotvrzeno). Jako důstojné rozloučení s bohužel až dnes se osvědčující multijádrovou-architekturou Bulldozer procesorů vyráběných 32-28nm, to nevypadá špatně, ale díru do světa s tím pochopitelně udělat dnes už nelze a tak nějak to ani nikdo nečeká (ke škodě AMD, které dnes bojuje skoro o přežití), protože přichází prostě pozdě. Potenciál architektury a 28nm technologií AMD je ale jasně přetaven do praxe a je určitě věčná škoda, že v tomto stavu nedorazily 28nm procesory AMD už před lety, protože by to Intel měl mnohem těžší, zákazníci mnohem lepší a trh by vypadal také úplně jinak. Na "kdyby" se však nehraje, ekonomická realita je taková, že AMD je konkurentem Intelu jen produktově, nikoliv možnostmi vývoje, výroby apod. Jako příprava na zbrusu novou architekturu a platformu je to ale dobré. Snad se nějaký větší úspěch nové generace procesor dostaví a celé tohle 32-28nm trápení nebude opravdu smrtelnou křečí pro AMD i pro jakékoliv zdání konkurence na procesorovém PC trhu jako takovém.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|