Integrovaná Radeon s výkonem mainstreamové grafické karty, se 16jádrovým CPU v jednom!
Na CES 2025 byla představena hromada novinek pro PC a kolem PC, nicméně jedna z nich rozhodně vyniká. AMD představilo novou platformu a generaci „APU“, tedy procesorů s výkonnou integrovanou grafikou. Čipletové APU s iGPU, které všechny dosavadní integrované grafiky v klasických x86 procesorech strká do kapsy. Má totiž velikost, parametry i výkon klasických samostatných GPU, které jsme doposud nacházeli jen na klasických grafických kartách. Zde je však součástí až 16jádrového ZEN 5 procesoru, se kterým tak tvoří jediný SoC celek, což je ideální pro širokou škálu mobilních a kompaktních počítačů. Plně tak dokáže nahradit nejen funkčně, ale i výkonem, klasické uspořádání samostatného CPU se samostatnou grafickou kartou. A není divu, že hlavně mezi výrobci notebooků si tak nová AMD Ryzen AI MAX série, získala velkou pozornost. Něco podobného na x86 PC platformě, prostě ještě nebylo!
Ryzen AI Max alias STRIX HALO do akce!
AMD vždy mělo slušné integrované grafické karty v procesorech. Objektivně jeho procesory s iGPU byly speciálně kvůli schopnostem a SW podpoře té integrované Radeon grafiky nejlepší řešení na trhu, co do výkonu a funkčnosti. Jeho poslední generace klasických APU, tedy Ryzen AI 300 série alias STRIX POINT postavená na klasickém monolitickém řešením procesoru s integrovanou grafikou v jednom, je nejlepším řešením tohoto druhu. Obsahuje až 12 CPU jader se 24 vlákny (4x ZEN 5 a 8x ZEN 5C). Nicméně ona integrovaná grafika (Radeon 890), ač byla tím nejlepším ve třídě, stále se bavíme o integrovaném řešení se 16 CU jednotkami (1024 SP) RDNA 3,5. Tedy na poměry integrovaných grafik ve výsledku výborný výkon, ale 16 CU je prostě jen 16 CU. Pro představu, klasická neintegrovaná Radeon RX 7600 grafická karta s malým NAVI 33 čipem (RDNA 3) má 32 CU jednotek (tedy 2048 SP).
Jakkoliv jsou tedy AMD Ryzen AI 300 procesory výborná APU a objektivně to nejlepší ve své třídě úsporných (28-54W) procesorových APU řešení, nejen kvůli nízkému TDP prostě mají omezený grafický výkon. AMD tak nyní přichází s novou Ryzen AI 300 Max sérií, která je založená na čipletovém APU s integrovaným grafickým čipem, který nemá na poli iGPU pro x86 PC konkurenci!
Čiplet může obsahovat až dva ZEN 5 čipy se 16 procesorovými jádry/32vlákny a vedle nich trůní Radeon 8060S, tedy grafický čip obsahující 40 CU (2560 SP) RDNA 3.5 architektury. Aby toho nebylo málo, je tenhle APU procesor vybavený 256-bit místo klasického 128-bit paměťového rozhraní! To proto, aby grafické jádro nebylo bržděno paměťovým systémem a jeho omezenou propustností. V kombinaci s paměťmi LPDDR5X-8000 má tak k dispozici zhruba stejnou propustnost jako 16Gbps GDDR6 na 128-bit grafické kartě. Tedy více než dvojnásobek toho, co iGPU v dosavadních klasických procesorech Intelu a AMD měly.
Samozřejmě aby tohle „APU“ mělo možnost poskytnout odpovídající výkon, nemá jen max. 55W TDP. Začíná na 45W a konfigurovatelně může mít až 120W! Vyžaduje tedy odpovídající chlazení i napájení pro využití plného potenciálu.
AMD nabídne několik konfigurací. Základní Ryzen AI Max 380 bude mít 6jader/12vláken a 16CU, Ryzen AI Max 385 má 8jader/16vláken a 32CU, AI Max 390 pak 12jader/24vláken a 32CU a konečně top sérií je Ryzen AI MAX+ 395 se 16jádry/32vlákny a 40CU. Ano, názvy jsou pitomé, AMD kopíruje Apple, což je dost trapné a zbytečné, protože na poli x86 PC APU jednoduše nemá konkurenci. Intel ani ARM nemají pro Windows či Linux platformu nic podobně celkově schopného a výkonného. AMD rozhodně mohlo přijít s lepším a originálnějším značením.
Jinak samozřejmě co by APU s až 120W TDP nemá konkurenci co do celkového výkonu. Intel sice má mobilní procesory s až 160W TDP, ale to stačí tak maximálně na konkurování po stránce toho procesorového výkonu, ale jaksi Intelu chybí odpovídající iGPU. I v nejlepším případě bude Intel iGPU zaostávat o celé násobky výkonu integrované grafiky.
V praxi nahradí bez problémů většinu slabších neintegrovaných grafik!
Celé nové AMD řešení míří hlavně do notebooků a SoC platforem obecně. Pokud očekáváte, že se objeví do klasické desktopové AM5 patice, moc bych na to nesázel. Ono řešení 256-bit paměťové sběrnice to dost dobře neumožňuje, leda že by to AMD zpětně upravilo na jen 128-bit a v AM5 by to běželo prostě menší propustností. Bohužel něco mě říká, že prioritou AMD rozhodně není nabídnout tyhle procesory v desktopové podobě. Nejspíše totiž bude mít co dělat, aby stačilo poptávce ze strany výrobců mobilních řešení. Když totiž říkám, že na trhu není nic podobně funkčního a dobrého na poli x86 PC platformy, nepřeháním.
Notebooky s AMD Ryzen AI 300 MAX procesory se objeví na trhu někdy na přelomu Q1 a Q2 2025. První novinky byly představeny na CES a někteří měli možnost je dokonce vyzkoušet v praxi a ano, má to herní výkon odpovídající prostě parametrům, kdy to tedy lze nainstalovat do velmi kompaktního notebooku nebo dokonce jen do silnějšího tabletu. Příkladem je nová generace „tabletového“ ASUS ROG Flow Z13, která v TOP verzi obsahuje Max+ 395 a šlape skvěle:
Už se tedy těšíme, až jej budeme moci vyzkoušet pěkně v klidu na hotovém produktu, což tedy bude někdy v následujících měsících, kdy dorazí na trh. Každopádně tohle je ten procesor s integrovanou grafikou, o kterém na PC doposud všichni jen snili. AMD tyhle sny díky čipletové konstrukci proměnilo v realitu. Samozřejmě stále je tu fyzika, takže aby to mělo výkon, potřebuje to krmit, ale nic podobně kompaktního s tímto potenciálním výkonem x86 platforma nikdy ani zdaleka nenabídla …
Upřímně štve mě ta pomalá dostupnost AMD produktů. Teprve od prosince 2024 jsou dostupné krabičky NUC se Strix Pointem. Tzn. že reálný NUC se Strix Halo je zase tak rok daleko
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!